PRVO poluvreme za pamćenje, drugo za zaborav. Jedan korak napred, dva koraka nazad. Malo toplo, pa onda malo hladno. Otprilike ovako izgleda put fudbalske reprezentacije Srbije koja je "promenljivo oblačno" počela svoju odiseju u Ligi nacija.

Tanka pobeda u Litvaniji (1:0), pa remi sa Rumunijom u Beogradu (2:2) otkrili su neke stare boljke i dileme, ali i otvorili su neka nova pitanja u A timu, koji još traži sebe posle neuspeha na Mundijalu u Rusiji. Šta smo videli sinoć u Humskoj 1 u remiju sa komšijama sa istoka? Videli smo ponovo promešane karte u prvoj postavi Srbije, videli smo igru i taktiku ohrabrenja u prvih 45 minuta, ubojit napad, pretanku odbranu i potpun pad koncentracije u drugom delu meča.

U OKTOBRU - PAMETNIJE SELEKCIJA Crne Gore je trenutno zbog bolje gol-razlike ispred Srbije na tabeli Grupe 4 C Lige nacija. "Orlove" u oktobru čekaju dva vezana gostovanja, kod Crnogoraca, pa kod Rumuna. Moraće tada tim da izgleda mnogo zrelije i uigranije. - Ova reprezentacija ima svoj kvalitet. Analiziraćemo i mi svoje rivale i u oba meča idemo na pobedu - poručio je Krstajić.

- Žao mi je što pitanje pobednika nismo ranije rešili. Dominirali smo većim delom utakmice, stvarali šanse i promašivali ih. Trebalo je na vreme da obezbedimo trijumf i tri važna boda u grupi - skoro da se kajao kapiten Aleksandar Kolarov, koji je direktan krivac za penal Rumuna.

On je na startu drugog poluvremena skoro pa neiskusno povukao u svom šesnaestercu napadača gostiju za dres i nekako na simboličan način otkrio glavnu manu ovog Krstajićevog tima koji je izgleda još u nekoj "eksperimentalnoj fazi". Ta mana je svedena na dve reči: naivni smo!

Toliko naivni da ljudi iz stručnog štaba bilo kog našeg rivala tačno mogu da sugerišu osnovne slabe tačke Srbije: loši su na prekidu (pre svega posle kornera), sporo trče u odbranu kada se krene u kontranapad, kondiciono nisu baš najbolje pripremljeni. Samo ove tri karakteristike da uzme bilo koji rival Srbije, a ima ih i više, i dobro ih usavrši, stiže opasnost po gol "orlova". Da ne pričamo o nekim igračima koji više stoje nego što trče, više su glavom van stadiona nego na njemu...

Svaka čast Aleksandru Mitroviću. Dao je dva prelepa gola, ali zaista je malo jedan Mitrović za ovu i ovakvu Srbiju. Taman se probuši jedna rupa u njenoj odbrani, eto već neke nove. Prosto čovek da se upita ima li komandanta u toj odbrani?

- Na Milenkovića nismo mogli da računamo zbog povrede, sa Veljkovićem će morati još da se radi, Kolarov i Rukavina su dobro radili svoj posao - analizirao je Krstajić učinak naše odbrane uz konstataciju da, kao na primer kod drugog gola Rumuna, ne može on ili neko drugi sa klupe da reaguje i ispravlja greške.

Realno, takve stvari se rade na treninzima, ali je veliko pitanje koliko su igrači spremni ili sposobni da usvoje nešto od osnova odbrambene fudbalske taktike i koliko im se trči za Srbiju. Jer, meč u fudbalu i dalje traje 90, a ne samo 45 minuta.

I da se ne zaboravi, videli smo na stadionu Partizana sinoć još nešto novo i lepo: skoro pa pune tribine uglavnom mlađe fudbalske populacije koja je došla da vidi svoje idole. U vreme višegodišnjeg otvorenog bojkota reprezentacije, pa i vrlo konkretnih akcija njenog urušavanja, onih 15.000 "i nešto" navijača dođe mu kao jasna poruka: kako se voli Srbija!

SRBIJA - RUMUNIJA 2:2 (1:0)

STRELCI: Aleksandar Mitrović u 26. i 63. minutu za Srbiju, a Čipčiju u 48. minutu (iz jedanaesterca) i Kristijan Tukudean u 68. minutu Rumuniju. Stadion Partizana. Gledalaca: 15.496. Sudija: Vlasislav Bezborodov (Rusija) 6.
SRBIJA: Dmitrović 6,5 - Rukavina 7, Spajić 6,5, Veljković 5,5, Kolarov 7 - Maksimović 6,5, Lukić 6 (od 71. Matić 7) - Ljajić 6 (od 77. Prijović -), Milinković-Savić 5,5(od 64. Kostić 6,5), Tadić - Mitrović 8.
RUMUNIJA: Tararušanu 6 - Manea 6, Balasa 6,5, Sapunaru 6,5, Banku 6,5 - Marin 6, Anton 6, Čipčiju 7 (od 90 Rotariju -) - Stančiju 7, Tukudean 6 (od 82. Keseru-), Draguš 6,5 (od 60. Mitirta 6).
Igrač utakmice: Aleksandar Mitrović (Srbija).