Lekovi i pet puta skuplji u CG nego u regionu

I. D. STOJADINOVIĆ

11. 04. 2019. u 12:41

Ministarstvo zdravlja Crne Gore nemoćno u regulisanju cenovnika farmaceutskih proizvoda. Hrapovićev resor poručuje da je tržište slobodno i cene nisu njihova nadležnost

Лекови и пет пута скупљи у ЦГ него у региону

SPORNE cene više od 20 vrsta lekova, koje su u Crnoj Gori znatno veće nego u zemljama regiona, a primarno u Srbiji, i dalje su na snazi. Za to niko nije snosio odgovornost, iako su iz Ministarstva zdravlja krajem prošle godine upozorili veledrogerije i nosioce dozvola za promet lekova, da će u slučaju da se otkrije da su cene medikamenata neprimereno visoke biti prinuđeni da o tome obaveste Ministarstvo ekonomije i Agenciju za zaštitu konkurencije.

Prema podacima NVO KOD, 21 vrsta lekova u Crnoj Gori prodaje se po znatno većim cenama nego u Srbiji, a cene 18 vrsta tih medikamenata u proseku su više od tri do pet puta.

Predsednik skupštinskog odbora za zdravstvo, Suad Numanović, tvrdi da je lista lekova više puta menjana i proširivana, kako bi se izašlo u susret potrebama građana i preko Fonda im se obezbedili lekovi za najčešća oboljenja.

- U Crnoj Gori postoji oko 240 privatnih apoteka, ovo je slobodno tržište i na to ministarstvo ne može da utiče. Siguran sam da ima i slučajeva da doktor propiše lek koji nije na pozitivnoj listi Fonda, ali isto tako verujem da ima zamena koju pacijent ne mora da plati. Ukoliko želi sebi da obezbedi baš taj lek koji se plaća, to je njegov izbor - tvrdi Numanović.

Na osnovu žalbi građana KOD je prijavio da lek "kodioval" u Crnoj Gori košta od 18 do 19 evra, a da je njegova cena u Srbiji devet evra. Iz te organizacije navode da za "plaviks" koji košta 10,7 evra, građani prijavljuju cenu od 19 do 25 evra, a da se on u Srbiji može naći i za pet do sedam evra...

Ipak, iz resora na čijem je čelu Kenan Hrapović, kazali su da nemaju mogućnost da utiču na formiranje cena, te da su nadležnim institucijama uputili samo molbu.

- Uvažavajući činjenicu da smo resor koji vodi zdravstveni sistem, u kojem značajnu ulogu imaju lekovi, mi smo poslali molbu farmaceutskim kućama i proizvođačima da koriguju razlike u cenama. Naglašavamo da dokument upućen pomenutim instancama nema i ne može imati obavezujući karakter, jer kontrola cena lekova na slobodnom tržištu nije u nadležnosti Ministarstva zdravlja - kazali su iz Ministarstva zdravlja.

Kako su objasnili, maksimalne cene lekova koje nabavlja i plaća država utvrđuje Crnogorska agencija za lekove i medicinska sredstva, i to kao prosečne cene u odnosu na cene lekova iz tri zemlje - Srbije, Hrvatske i Slovenije. Dodaju i da nijedan lek koji se nalazi na listi lekova koje plaća država ne može imati cenu koja je veća od maksimalno utvrđene, te da se uredba o maksimalnoj ceni odnosi samo na lekove koji se propisuju i izdaju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja.


CENE "KRIMINALNE"

DA su česte žalbe građana koji tvrde da su neretko primorani da kupuju lekove koje im lekar propiše opravdane, smatra i poslanica SDP Draginja Vuksanović. Ona je nedavno na skupštinskoj sednici na kojoj je bilo reči o Zakonu o medicinskim sredstvima kazala da su cene lekova u Crnoj Gori neprimerene.

- Upotrebiću reč kriminalne, jer smatram da bi to trebalo da ispitaju nadležni organi. Cenama, po kojima su građani Crne Gore primorani da kupuju lekove se mora stati na put. One su u potpunoj disproporciji sa cenama u Srbiji, koja nam je najbliža - kazala je Vuksanovićeva.

SRBIJA IZUZETAK

- NIJEDNA zemlja Evropske unije, niti jedna zemlja regiona ne vrši regulaciju lekova i drugih pomoćnih medicinskih preparata koji se ne nabavljaju o trošku zdravstvenih fondova, odnosno budžeta tih država. Jedini izuzetak jeste Republika Srbija, gde evropski eksperti konstantno ukazuju da se radi o nespojivim uslovima kada Srbija želi da potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. I zbog toga u susednoj zemlji postoji mogućnost da se omoguće niže cene - smatraju u Ministarstvu zdravlja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije