Kučevo: „Homoljski motivi“ 47.put
01. 09. 2014. u 12:09
Koloplet raznovrsnih nošnji, pesme, igre na pozornici u centru varošice, ali i na njenim ulicama
KUČEVO, varošica u Homolju, je poslednjeg dana avgusta gotovo bila tesna da primi veliki broj učesnika 47. po redu smotre izvornog narodnog stvaralaštva „Homoljski motivi“. Tradicionalna je to smotra kojom se Kučevo, ali i ceo ovaj kraj ponosi, koji je neguje i svake godine osavremenjava.
-Manifestacija je naš ponos – smatra Nebojša Brsanović, direktor Turističke organizacije Kučeva.- Jedna smo od najstarijih kulturno-turističkih manifestacija u Srbiji.
Koloplet raznovrsnih nošnji, pesme, igre na pozornici u centru varošice, ali i na njenim ulicama. To je bila slika Kučeva ovog vikenda. Mnogobrojna kulturno-umetnička društva iz okolnih mesta su prikazala izvorne narodne igre i pesme, ali i narodne običaje Zvižda, Homolja i drugih delova Srbije.
A, pre nego što su, pred velikim brojem posetilaca, fokloristi prodefilovali ulicama Kučeva, održano je takmičenje „Zlatne ruke“, a znatiželjni su mogli da vide i kako se u reci Pek ispira zlato.

-Ovo su „vlaške žmare“, specijalitet Homolja. Probajte, to sigurno nigde niste jeli – nudio je posetioce Miladin Sulejmanović iz Petrovca na Mlavi.- Svi me pitaju kako se i od čega ovo priprema. Tu tajni nema: cele noći se kuva ovčije meso kojem se dodaju ovčije mleko, praziluk, kukuruzno brašno i zaprška.
Tiskali su se posetioci oko Miladinovog štanda, mnogi su bili obazrivi, probajući „mrvicu“, a kad su osetili slast molili su da im domaćin spakuje da specijalitet ponesu kući.
Veliku pažnju publike, posebno novinara, izazvao je ispirač zlata Živorad Jakobović iz sela Voluje. On je na obali zlatonosne reke Pek pokazao kako se ispira ovaj plemeniti metal i kako od takvog posla može i da se zaradi.
-Zlato se u Peku odvajkada ispiralo, a okolna brda, sve do Majdanpeka i Bora, imaju zlato – rekao je Jakobović.- Ako ispirač ima sreću i ako „pogodi“ mesto na kojem ima zlata, dnevno može da dobije od 0,5 do 0,7 grama. Gram zlata trenutno na tržištu vredi 32 evra!

Nastavio je Živorad da ispira zlato i da promoviše svoje udruženje „Zlatno runo“, a posetioci su se preselili kraj pozornice u centru Kučeva gde su ih ponovo čekali pevači, svirači i folkloristi-amateri u izuzetno koloritnim narodnim nošnjama ovog kraja, ali i Srbije...
PEĆINA RAVNIŠTARKA

GRUPA novinara je, zahvaljujući ljubaznim domaćinima iz Turističke organizacije Kučeva, bila u prilici da poseti pećinu Ravništarku. I ona je, kao i pećina Ceremošnja, prepuna pećinskim nakitom, ima kitnjastu dvoranu po imenu „Crni dvorac“ i pećinski kanal dugačak oko pola kilometra.