Srbija: Na letovanje svaki deseti

P. JANjATOVIĆ

29. 05. 2011. u 20:20

Najveći broj domaćih turista ove sezone letovaće na plažama Grčke i Crne Gore. A građani će za odlazak na more tokom leta izdvojiti bezmalo 400 miliona evra

NAJVEĆI broj domaćih turista ove sezone letovaće na plažama Grčke i Crne Gore. A građani će za odlazak na more tokom leta izdvojiti bezmalo 400 miliona evra. Dok ekonomisti smatraju da će građani trošiti više nego lane, procene turističkih radnika pokazuju da će naši turisti biti štedljiviji, zbog teže finansijske situacije.

Statistika govori da će i ove godine na letovanje otići tek svaki deseti građanin Srbije. Turistički radnici veruju da će od oko 700.000 domaćih turista, najveći broj otići u Grčku i Crnu Goru. Prema podacima Platnog bilansa Narodne banke Srbije, od maja do septembra prošle godine devizni odliv od turizma iz Srbije bio je 385.661.000 evra, što je za 19.317.000 više nego u 2009. godini. A u ovu brojku nije uračunata potrošnja iz slamarica, kupovina hrane za letovanje u Srbiji...

Povećanje u odlivu primetno je i u prva tri meseca ove godine. Tako je, pokazuje statistika NBS, iz Srbije otišlo 141.022.000 evra na ime turizma, što je za 9,2 odsto više nego u istom periodu lane. Ekonomisti zato veruju da domaći turisti ovog leta neće sakrivati novčanike.

- Jačanje evra najviše će podstaći građane da letuju van granica Srbije - objašnjava ekonomista Goran Nikolić. - Ne postoje tačni podaci o broju turista koji odlaze na letovanje, ali pretpostavlja se da ih procentualno najviše ide u Crnu Goru, gde naši građani imaju svoje nekretnine ili rodbinu. Odlazak u Grčku ili Tursku je, ipak, poduhvat za razliku od odlaska na Jadran.

**********************************

NA EGEJ SA 450 EVRA

PROCENE pokazuju da prosečan turista iz Srbije u Grčkoj potroši oko 450 evra, za smeštaj, prevoz, hranu i zabavu. Prodaja aranžmana „u prvom minutu“, koji su po pravilu jeftiniji i za 50 odsto, raste svake godine, pa će Egejsko more i ovog leta biti dostupno mnogima.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

dragaN

30.05.2011. 14:46

@Alex - Ja sam bio u ovim drzavama :Grcka (desetak puta), Turska, Bugarska (oko 100 puta), Madjarska, Slovacka, Ceska, Poljska, Litvanija, Latvija, Belorusija, Rusija, Ukrajina, Holandija, Italija, Francuska, Spanija, Malta, Egipat, Hrvatska, Makedonija, Crna Gora, Austrija.Na osnovu ovog skromnog iskustva mogu da kazem da je usluga u Crnoj Gori u odnosu na navedene drzave - prosecna. A gde ste vi to Alex putovali? Cisto onako pitam, pretpostvaljam da ste stvarno puno proputovali pa me interesuje.

neko

30.05.2011. 18:15

@Alex - Ja sam bio u SAD, Kanadi, Kini, Japanu, Indiji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, UK, Danskoj, Libiji, Maroku, Obali Slonovače, Brazilu (440 puta), Monaku(788 puta) i iz svog iskustva tvrdim da niste u pravu u pogledu CG. šta kažete, kolega putniče?

mios

30.05.2011. 12:27

svake godine ista prica,,nikad vise u cg,zaobidjite cg,prljavo more,usluga katastrofa...,,Mislim da svako ide gdje mu je bolje a isto mislim da je svake godine sve vise ovih turista sto komentarisu da nece da idu u cg.pa podjite tamo gdje se bolje osjecate,niko vas ne tjera da idete u cg.samo kritikujete a ne moze se peskir od vas rasiriti koliko vas ima....