Pogledajte pobedničko rešenje za novi most na ušću kanala DTD u Dunav (FOTO)

Lj. PRERADOVIĆ

26. 06. 2019. u 21:10

Za rad koji je osvojio prvu nagradu, žiri je rekao da predstavlja pozitivan i hrabar pristup, sa jasno izraženom konceptualnom namerom koja je uspešno i dosledno sprovedena

Погледајте победничко решење за нови мост на ушћу канала ДТД у Дунав (ФОТО)

Prva nagrada Foto UGZINS

GRADSKA uprava za građevinsko zemljište i investicije Novog Sada objavila je pobednička rešenja arhitektonskog konkursa za izradu idejnog rešenja pešačko-infrastrukturnog mosta preko Kanala Dunav-Tisa-Dunav, u produžetku keja, kao i idejnog rešenja za poslovno-ugostiteljski objekat, koji će se nalaziti na ušću ovog kanala u Dunav.

Za rad koji je osvojio prvu nagradu, žiri je rekao da predstavlja pozitivan i hrabar pristup, sa jasno izraženom konceptualnom namerom koja je uspešno i dosledno sprovedena. Objedinjavanjem funkcije mosta i predviđenog objekta u celinu, most postaje ne samo infrastrukturni objekat, već mesto aktivnog korišćenja.

- Most nije samo veza dveju obala, već postaje mesto raznih dešavanja - naveo je žiri. - Nije samo mesto prelaska, nego postaje mesto susreta...

Rad kojem je dodeljena druga nagrada, po oceni žirija, kako je navedeno u obrazloženju objavljenom na sajtu Gradske uprave za građevinsko zemljište i investicije, ocenjen je kao kvalitetno rešenje, jer predstavlja jasno definisan saobraćajni tok sa naglašenom vezom sa biciklističkim tokovima na keju i, sa druge strane, sa biciklističkom rutom ka Kovilju. Kao nedostatak je navedeno odsustvo bilo kakvih dodatnih sadržaja na mostu.

Arhitektonski koncept trećenagrađenog rešenja okarakterisan je kao skladna arhitektonska celina, a žiri je mišljenja da su most i hotel raskošni, međusobno se uklapaju i zajedno sa parternim rešenjem, daju ovom prostoru na atraktivnosti. Most je, kakom ocenjuju, postao park na vodi, a osmišljen je i još jedan mini Štrand.

Druga nagrada Foto UGZINS

- Lukovi su možda malo prenaglašeni - naveo je žiri. - Arhitektonsko rešenje se ne uklapa u prostor.

Treća nagrada Foto UGZINS

PEŠACI I BICIKLISTI

MOST čija bi izgradnja, kako je predviđeno, trebalo da počne 2020. godine, biće dugačak oko 150 metara, a širok oko 6,2 metara, od čega će tri metra biti namenjeno za biciklističke staze, a ostatak za pešačke, koje će biti sa obe strane. Vrednost mosta se procenjuje na oko 14 miliona dinara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

slobodan simić

27.06.2019. 05:48

Fantastična zamisao koja će rešiti mnoge probleme. Željno iščekujemo BISER na ušću.

Nelika

27.06.2019. 06:16

Evo nama jos jedne konzerve preko Dunava,prvo plehani Zezelj a sadi ovaj za pešake ibicikliste!

električar

27.06.2019. 08:18

Ušće kanala Dunav-Tisa-Dunav je kod Banatske Palanke, na jugu Banata.