U Tutinu doneta kontroverzna odluka o promeni naziva ulica

Tanjug

26. 04. 2019. u 09:12

Takva odluka je doneta uprkos protivljenju koalicionog partnera SDP, čiji je osnivač potpredsednik Valde Srbije Rasim Ljajić, a protiv usvajanja predloga bili su i odbornici Stranke pravde i pomirenja Zukorlića

У Тутину донета контроверзна одлука о промени назива улица

Tutin / Foto M. Nićiforović

Bošnjačka Stranka demokratske akcije (SDA) Sandžaka Sulejmana Ugljanina juče je na sednici Skupštine opštine Tutin, u kojoj ima većinu, donela odluku o utvrđivanju naziva i promena naziva ulica u toj opštini, među kojima su sporni nazivi po Aćifu efendiji i Ademu Demaćiju.


Takva odluka je doneta uprkos protivljenju koalicionog partnera SDP, čiji je osnivač potpredsednik Valde Srbije Rasim Ljajić, a protiv usvajanja predloga bili su i odbornici Stranke pravde i pomirenja Muamera Zukorlića.


Tako su se među novim nazivima ulica našle kontraverzne ličnosti poput Aćifa Hadžiahmetovića, poznatijeg kao Aćif efendije, i jednog od najpoznatijih ideoloških vođa kosovskih Albanaca Adema Damaćija, ali i materijali koji se koriste u građevini poput gipsa i kreča, javlja lokalni portal Indeksonlajn.


Posle invazije Sila osovina na Jugoslaviju za vreme Aprilskog rata 1941. godine, Aćifa Hadžiahmetovića je za gradonačelnika Novog Pazara imenovao nemački okupator na teritoriji vojne uprave u Srbiji.


Bio je član centralnog odbora Druge prizrenske lige, a krajem rata partizani su ga streljali zbog saradnje sa okupatorom i za masovne ratne zločine nad Srbima i ubistva Albanaca i muslimana koji su bili protiv njegove vlasti.



Među novim nazivima ulica su i imena i prvog predsednika samoproglašenog Kosova Ibrahima Rugove i pojedini članovi sjeničke konferencije, na kojoj je 1917. godine doneta odluka o vraćanju Sandžaka Bosni.


U ukupno 799 naziva ulica najviše puta se mogu videti nazivi dati po biljnoj kulturi poput koprive, zove, hibiskusa, kopriva, tepe, nane, gloga i jablana.


Jučerašnja sednica lokalnog parlamenta Tutina bila je 21. po redu, a pred odbornicima su bile 22 tačke dnevnog reda. Na sednici je usvojena i odluku o organizaciji i funkcionisanju jedinica civilne zaštite na području ove opštine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (12)

Pera Kojot

26.04.2019. 10:01

Republička vlast to da poništi zbog širenja verske i nacionalne netrpeljivosti. Ako treba i raspustiti skupštinu opštine i uvesti prinudnu upravu do raspisivanja novih izbora.

Pera Kojot

26.04.2019. 10:01

Republička vlast to da poništi zbog širenja verske i nacionalne netrpeljivosti. Ako treba i raspustiti skupštinu opštine i uvesti prinudnu upravu do raspisivanja novih izbora.

Čika Velja

26.04.2019. 10:08

Glavna ulica da se zove "Glogov kolac" kao simbol na borbu protiv vampira fasizma?!?!

име познато редакцији

26.04.2019. 10:36

Христос Васкрс, браћо Срби

Aleksandar

26.04.2019. 10:37

Koliko mi je poznato, Ministarstvo za drzavnu upravu i lokalnu samoupravu, ili kako se vec zove, daje konacnu saglasnost o promeni naziva ulica u jedinicama lokalne samouprave - bar je to bio slucaj ranije. Koliko se secam, u Novom Pazaru postoji i jedan jako sporan spomenik. Drzava Srbija sve to tolerise radi mira u kuci i smanjenja tenzija (nasuprot nekim ljudima u Sandzaku odnosno Raskoj oblasti koji zele rast tenzija), ali mislim da ipak treba reagovati, a ne da prolazi bas sve i svasta.

Рашо

26.04.2019. 11:05

Нема ништа контроверзно у причи о ова два човека! Они су злочинци и ту нема никакве контоверзе.

iq 0

26.04.2019. 11:19

a gde se drzava pita tu za nesto? jel manjine imaju veca prava od nas ? jel ustav brani ovakk nesto da se ulice po srbiji nazivaju pa albancima i omupatorima

Šumadinac pali topa!

26.04.2019. 11:47

U Srbiji postoji ulica Rugovi i Demaćiju? Toga nema ni u Preševu, čemu onda u Tutinu? Ovo je klasično čačkanje mečke.

Činjenica je

26.04.2019. 15:19

da je za njih Petar I Oslobodilac isto što i Franjo Tuđman za Krajišnike...

Blagoje Jovovic

26.04.2019. 23:47

Drzava Srbija mora da reaguje i pohaps sve ekstremne poturice koje otvoreno velicaju fašizam,pokušavajući da nazovu ulicu po nadaleko cuvenom poturcenom monstrumu i pripadniku ozloglasene nacisticke Handzar SS Divizije,koji odgovoran za smrt vise hiljada Srba na prostoru Raške i Crne Gore.