Novi Sad: Dug uskoro manji za 60 procenata
16. 04. 2018. u 15:40
Skupština grada će u narednih mesec dana rešiti problem nepovoljnih uslova legalizacije objekata. Pred odbornicima usaglašena verzija dokumenta koji će pomoći vlasnicima
Radomir Ćirilović - Foto Privatna arhiva
ODBORNICI Skupštine Novog Sada trebalo bi za najviše mesec dana, kako je "Novostima" potvrdio Radomir Ćirilović, lider Udruženja za zaštitu prava potrošača "Prosperitet", da raspravljaju o predlogu da se Novosađanima koji su legalizaciju svojih kuća počeli po starom zakonu, i plaćaju je na rate, ova vrlo nepovoljna obaveza umanji za 60 odsto, ukoliko uplate sav preostali dug.
Pročitajte još: Novi Sad: Rate plaćaju, dug raste
Ovim problemom, čije se rešenje traži gotovo godinu dana, poslednjih mesec dana se bavila radna grupa koja je posle razgovora sa gradonačelnikom Novog Sada Milošem Vučevićem, formirana uz pomoć stručnjaka iz Gradske uprave za građevinsko zemljište i investicije.
- Petočlana radna grupa je uradila svoj deo posla, i konstatovano je kako po starom, znatno nepovoljnijem zakonu od aktuelnih propisa o ozakonjenju, legalizaciju plaća 1.528 porodica - precizirao je Ćirilović. - Uslovi ugovora o plaćanju na rate izuzetno su nepovoljni, jer se kamata obračunava takozvanom komfornom metodom, pa su zbog toga obaveze građana, umesto da se iz meseca u mesec smanjuju, samo rasle, kao i rata kredita koju su plaćali. Zbog toga se smanjivao i broj građana koji su ovu obavezu izmirivali na vreme, pa sa uplatama kasni 51 odsto od ukupnog broja građana koji legalizuju svoje objekte.
Pročitajte još: Novi Sad: U aprilu rešenje za legalizaciju kuća?
Upravo zbog toga, ukazuje Ćirilović, izuzetno je značajno da se pred odbornicima Skupštine grada predlog ove odluke nađe što pre. Tim pre što bi, kako kaže Ćirilović, i budžet grada trebalo bi da bude bogatiji za 496,7 miliona dinara.
- Predlog je upućen gradonačelniku Vučeviću, a zatim treba o njemu da se izjasne nadležni skupštinski odbori - objašnjava Ćirilović. - Kada se to uradi, i kada odluka bude zvanična, građanima će, ako predlog bude prihvaćen u celosti, biti ostavljeno godinu dana da potpišu anekse ugovora, i oslobode se nepovoljnog duga, umanjenog za 60 odsto. Ako svi opterećeni nepovoljnim kreditom to urade, grad će biti bogatiji za gotovo pola milijarde dinara.
Vucelja
23.04.2018. 15:54
Posteno platiti legalizaciju i to je to ko je gradio nelegalno nek plati.
Komentari (1)