Spomenik bez krsta ne može na groblje

M. NIĆIFOROVIĆ

04. 09. 2017. u 08:55

Rasplamsava se spor crkve i porodice pokojnika iz Novog Pazara. Vasovići ne žele spomenik sa bilo kakvim verskim obeležjima

Споменик без крста не може на гробље

Ćerka Nelica preti da neće odustati od tužbe

PROŠLO je pet meseci kako Nelica Grujić, ćerka pokojnog Timotija Vasovića iz Novog Pazara, bezuspešno pokušava da, u ime porodice, na pravoslavnom groblju kod Petrove crkve, svom ocu podigne spomenik bez krsta i drugih verskih obeležja. Mada se žalila na mnoge adrese i kucala na mnoga vrata, male su šanse da uskoro ispuni amenet svoga oca, "zakletog komuniste", koji je celog svog života poštovao samo petokraku....

Postavljanje spomenika bez krsta ne dozvoljava Crkvena opština za Rašku oblast koja tvrdi da je groblje kod Petrove crkve pravoslavno i crkveno, a ne građansko i gradsko, da je Crkva opštini besplatno dodelila parcelu za sahranjivanje, pod uslovom da spomenici budu jednoobrazni i da svi imaju krst, kao najzanačajnije pravoslavno obeležje....

Porodica Vasović smatra da je diskriminisana, da su joj uskraćena najosnovnija ljudska prava i da niko ne može da joj zabrani da Timotiju podigne spomenik kakav želi i sa obeležjima kakva je on poštovao...

Protojerej Tomislav Milenković objašnjava da svi spomenici na groblju pored Petrove crkve, srpske i pravoslavne svetinje, moraju imati krst i biti u skladu sa pravoslavnom verom. Napominje da je porodica Vasović o tome na vreme bila obeveštena i da je mogla da izabera jedan od pet modela(svi su sa krstom) koje je kreirao novopazarski umetnik Veselin Nišavić.

Zanimljivo je da se porodica Vasović žalila Gradskom veću koje je najpre donelo odluku da se spomenik postavi bez verskog obeležja uz naglasak da je svako uslovljavanje porodice Vasović - diskriminacija, međutim, kada se Crkva žalila na tu odluku, podsetivši na dogovor da spomenici budu u duhu vere, Gradsko veće je izdalo saopštenje u kome tvrdi "da je Crkva apsolutno u pravu".

Oglasila se i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković koja sprečavanje porodice Vasović da na pravoslavnom groblju kod Petrove crkve pokojniku podigne spomenik bez krsta i drugih verskih obeležja naziva aktom diskriminacije i od JKP "Čistoća", koje upravlja svim grobljima u Novom Pazaru, traži da se pismeno izvini porodici Vasović i omogući joj da postavi spomenik u skladu sa svojim ubeđenjima.

Pošto ni jedna strana nema nameru da popusti, "ćeranje" će biti nastavljeno, a Timotijev spomenik, koji stoji na ledini pored groblja, tu će dočekati i zimu, a kako trenutno stoje stvari, mogao bu stići i do Strazbura.

SAMO CRKVENO ZEMLjIŠTE

- PORODICI Vasović jasno smo rekli da je groblje kod Petrove crkve pravoslavno i crkveno, a ne građansko i gradsko. Znali su kakav spomenik treba da postave, ali oni hoće da isteraju svoje i da podignu, jedini na groblju, spomenik bez krsta. Odbili su i kompromisno rešenje koje je jedna druga porodica prihvatila: da spomenik bude u obliku horizontalne ploče(kao Titov) i da na njemu samo stoji ime pokojnika - ističe protojerej Tomislav Milenković (na slici) i naglašava da bi grad trebao da razmotri i mogućnost formiranja ovakvog groblja.

VRUĆ KESTEN "ČISTOĆI"

MADA je poverenica za zaštitu ravnopravnosti na neki način naložila JKP "Čistoća" da porodici Vasović omogući postavljanje spomenika kakvog je naumila, male su izgledi da će se čelnici ovog preduzeća zamerati Crkvi i da će se uopšte mešati u ovaj spor. Direktor ovog preduzeća Emin Omerović već je više puta izjavljivao da se u ovom slučaju radi o sporu Crkve i porodice Vasović i da "Čistoća" nije ta koja treba da dozvoli ili ne dovoli postavljanje "spornog" spomenika.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (25)

Francesco

04.09.2017. 10:41

@Зартан - Alo, 7. vek, sjaši nam s leđa. Vi "vernici" još malo ćete i ljude početi da spaljujete po ulicama.

Steva

04.09.2017. 10:38

Nerazumem ni jednu ni drugu stranu u sporu, ali ipak smatram da je korektno od crke ako dozvoljava ploću (kao na Titovom grobu) sa imenom i prezimenom pokojnika bez verskog obelešja, bez krsta

Glas razuma

04.09.2017. 10:44

Nije mi jasno zasto zele da sahrane na Pravoslavnog groblju nekoga ko nije pravoslavac? Pa naziv groblja sam po sebi dovoljno govori ko na njemu moze da bude sahranjen. Ako bi uprava dozvolila ovakvu sahranu, rizikovala bi tuzbu porodica pokojnika zbog povrede casti i verskih osecanja. Postoje i druga groblja ukljucujuci i ona univerzalna kao sto su Orlovaca i Lesce u Beogradu koja su projektovana tako da se u njima sahranjuju pripadnici svih veroispovesti ali i sataniste, komuniste, itd.

Утеривач

04.09.2017. 10:46

А да ли је онда обезбеђен простор за сахрану оних који не желе верска обележја? Од када то билокоја црква има монопол на сахрањивање и постављање обележја? Јел` ми то постајемо "фундаменталистичка" држава?

www

04.09.2017. 10:47

ako zemljiste pripada crkvi onda nije u pravu...imaju gradska zemljista ili opstinska kako se vec imenuje..mislim da se radi o principima..a zbog cega gubiti vreme na tako nesto

Никола

04.09.2017. 10:48

Немам ништа против да се било ко сахрањује по покојниковој жељи, али у овом случаји мислим да је Црка у праву. Они су поклонили ту земљу под одређеним условима који треба да се испоштују.

Naelektrisani miš

04.09.2017. 10:52

Pa, sve mi se čini da Crkvena opština za Rašku oblast malo preteruje sa zahtevom. A i opština Raška je malo brzopleto prihvatila ponudu Crkvene opštine. Bilo im je lakše valjda da tako odrade posao. Sa druge strane, individualno je pravo čoveka da li će i u šta da veruje. I šta ako se nekom ne sviđa ni jedan od pet ponuđenih modela spomenika? Ako neću krst na spomeniku, neću ga i gotovo. Malo više fleksibilnosti nebi bilo na odmet i sa jedne i sa druge strane.

Maja M.

04.09.2017. 16:03

@Opha - Постоји и градско гробље. Суд би изгубили.

Čikiriz

04.09.2017. 11:08

Taj "amanet"ocev je zbog ideoloske ostrascenosti i nista ne znaci.Ako je bio krsten( a jeste sigurno) ćerka treba da postavi krst i da mnogo ne fil ozofira o ljudskim pravima.

srbin

04.09.2017. 11:09

red bi trebao da bude I u svetovnom životu a u crkvenim obeležjima tek se mora pridržavati ako hoceju bez obelezja neka ga sahrane negde na livadi van pravoslavnog groblja neka kupe pet ari placa pa neka sahranjuju ne može na osveštanoj zemlčji da se sahranjuje I ispunjava želja sektama I ne castrivim osobama

kataklinger

04.09.2017. 13:40

@nibrS - tu bi mogla da se nagura citava ceta proletera, da ga prate na onom svetu kao one ovce i koze razne knezeve, vlastelu i slicne od pre par hiljada godina.

bljak

04.09.2017. 11:56

CRKVA 100% U PRAVU! Neka pitaju ima li mesta u "kuci cveca"! Kad pomenusmo, samo je idiotima moglo da padne na pamet da nekakav grob nazovu kuca cveca koje je simbol lepote, radjanja i zivota!

Vidoje

04.09.2017. 12:12

Ekspeditivna poverenica, nema šta. Kad bi takva bila i u onome što stvarno jeste njena oblast, pa divota.

kataklinger

04.09.2017. 12:19

posto je groblje crkvneno, oni odredjuju pravila, a ovo je verovatno slucaj gde je pokojnik u inat zeleo da se sahrani na crkvenom groblju sa obelezjima komunista.

Маре

04.09.2017. 12:36

Твоја „људска права" престају тамо где дирнеш у моју светињу, а Петрова црква је једна од највећих!

Andrej

04.09.2017. 12:55

Neka premesti pokojnika na gradsko groblje, pa neka stavi petokraku , morsku zvezdu...sta god. Ovo je crkveno i pravoslavno groblje. Nema mesta raspravi i potezanju priče o diskriminaciji. Crkva je u pravu.

Srb4as

04.09.2017. 12:58

Što ga ne kremiraju pošto je zakleti komunista nego teraju inat crkvi ili neka pitaju da ga sahrane na muslimansko groblje možda bi oni dozvolili

Andrej

04.09.2017. 13:00

Takodje bih voleo da vidim, da je u slučaju muslimansko groblje sa jednoobraznim spomenicima i obeležjima meseca i cvrstim stavom predstavnika istih, da li bi smela da se buni i tera svoje. Kako da ne. Bile bi ugrožena i narušena prava nacionalnih manjina, skrnavljenje muslimanskog obeležja... oooo kako bi tada svi reagovali.... ovako...najlakše je da hoćemo kako hoćemo i da u svakom slučaju napadamo SPC čak i kada je u pravu.

Срба

04.09.2017. 16:05

Свашта. Ова жена и њена фамилија су очигледно или веома збуњени, или су интелектуално врло ограничени. Или их неко плаћа да гурају ову "политички коректну" глупост. Нећеш верска обележја?? Онда пренеси оца на друго гробље и не кукумавчи више! А, ако је заиста и био тако заклети комуниста, као што тврди, онда га кремирај па чувај урну са пепелом код куће. Црква и град су у праву! Нећеш да ставиш крст- нема сахрањивања на том гробљу. Тачка!