Vinjak i duvan iz budžaka
19. 04. 2017. u 10:32
Novosadska policija u lovu na švercere i nelegalne proizvođače akcizne robe. Podneto deset krivičnih prijava protiv 14 osoba, od kojih je šest i pritvoreno
Bale rezanog duvana,Šverc cigareta , Foto PUNS
Novosadska policija nastavlja lov na nelegalne proizvođače i švercere alkoholnih pića i cigareta. Prema rečima Aleksandra Janjića, rukovodioca grupe u odseku policije za suzbijanje privrednog kriminala, ovih dana zaplenjeno je 700 kilograma duvana u listu i 1.656 litara "Rubinovog" vinjaka, s falsifikovanim etiketama. Duvan i alkohol sumnjivog kvaliteta bez akciznih markica pronađeni su u kući N. S. (48) i u kombiju raščanskih registracija. Privedeni su i Z. J. (32) i M. L. (24), sa područja AP Kosovo i Metohija, kao i S. H. (28) i A. B. (37), iz Novog Pazara. Pretresom kuće B. Č. (48), inspektori za suzbijanje privrednog kriminala pronašli su improvizovanu punionicu alkohola, flaše, čepove i etikete.
- Duvan se najčešće donosi iz Srema i Mačve - predočava naš sagovornik, napominjući da ilegalni trgovci koriste uglavnom seoske puteve. - Obično jedno vozilo ide kao izvidnica, a u drugom se prevozi duvan. Od početka godine podneto je deset krivičnih prijava protiv 14 osoba, od kojih je šest i pritvoreno.
U zajedničkoj akciji policije i tržišne inspekcije, početkom aprila je u Novom Sadu zaplenjeno 29.240 paklica cigareta bez akciznih markica. Roba je pronađena u pomoćnim prostorijama koje je iznajmio četrdesetdevetogodišnji Novosađanin, kao i u njegovom automobilu.
Pre toga, policija je presekla još jedan kanal krijumčarenja akcizne robe i podnela krivičnu prijavu protiv tridesetšestogodišnjaka iz Sjenice. U kamionu koji je vozio policija je pronašla 1.116 flaša vinjaka i 3.600 limenki napitka "red bul" bez akciznih markica.
- Kupujući ovakve proizvode ljudi ugrožavaju svoje zdravlje - upozorava Janjić. - Duvan se čuva u nehigijenskim uslovima i često se boji raznim preparatima. Ista situacija je i sa alkoholom, jer se metil-alkoholu dodaju veštačke boje, a sipa se u sakupljene originalne flaše, na koje se stavljaju falš etikete.
Improvizovana punionica alkohola Foto PUNS
.jpg)
CENE
Kilogram rezanog duvana može se nabaviti za tri do četiri evra, a on se kasnije prodaje za oko 1.500 dinara. Kada je reč o vinjaku sumnjivog kvaliteta, on može da se kupi za oko 500 dinara.