Deca: Ne želimo nikud!

Zoran Rajić

21. 10. 2015. u 06:53

U Sivcu šokirani : Trojicu dečaka iz hraniteljske porodice izmeštaju posle 11 godina. Štićenici plaču i mole da ih ne sele. Dragićima osporena podobnost da ih odgajaju

Деца: Не желимо никуд!

Dečaci zadovoljni i ne žele da napuste Branku i Šandora Dragića

TROJICA dečaka u Sivcu doživela su šok najavom socijalnih radnika u Kuli i Odžacima da će biti izmešteni iz hraniteljske porodice, u kojoj žive 11 godina. Hranitelji Branka i Šandor Dragić ne mogu da se pomire sa tim da će im oduzeti Đuru (13), Miloša (12) i Danijela (10), koje su zavoleli kao svoju decu. Dragićima je javljeno da više ne šalju decu u školu i da će hitno biti pronađena porodica u koju će njihovi štićenici biti prebačeni. Dečaci od tada ne prestaju da plaču.

- Sva trojica su iz opštine Odžaci. Prvo smo dobili Đuru sa 2,5 godina, pa Miloša sa dve i njegovog rođenog brata Danijela sa 16 meseci. Rekao sam socijalnim radnicima da nam ne trebaju pare, samo da nam ostave decu - kaže Šandor.

On i njegova supruga obavešteni su da će izgubiti licencu za hranitelje, koja se produžava svake druge godine, zbog toga što dečaci, kaljko kažu, nemaju radne stolove i kompjutere i što sva trojica spavaju u istoj sobi.

- Jedanaest godina je tako moglo, a sad odjednom ne može. Stavljena je primedba i da nismo materijalno obezbeđeni. Kad smo uzimali decu, ja sam bio zaposlen u Domu zdravlja u Vrbasu, gde sam otpušten kao tehnološki višak, ali nismo neobezbeđeni, jer imamo gazdinstvo u kojem držimo dosta stoke - ističe Šandor.

Kad im je saopšteno da će biti premešteni u drugu porodicu, Đura je pao u nesvest, Danijel je povraćao, a Miloš je ponovo počeo da muca. Dečaci su rekli da im se sviđa tu gde su i da ne žele nikuda da idu. Đura kaže da im nije važno šta imaju, nego sa kim su.

Direktorka Centra za socijalni rad u Kuli Gordana Vakula kaže da je stručni tim ove ustanove nedvosmisleno utvrdio da porodica Dragić ne ispunjava opštu podobnost za bavljenje hraniteljstvom. Navedeno je, između ostalog, da deca nemaju svoj radni prostor i prostor za igru, a da porodica nema sopstvenih prihoda osim nadoknade koju dobija za hraniteljstvo.

U Centru za socijalni rad u Odžacima napominju da od njih nije potekla inicijativa za izmeštanje dece iz hraniteljske porodice u Sivcu.

- Deca su u toj porodici čvrsto integrisana i vezana za hranitelje, idu redovno u školu, dobrog su zdravstvenog stanja i u kontaktu su sa svojim prirodnim okruženjem, iz kog su izdvojena. Oni žele da ostanu u toj porodici, ali ako centar u Kuli dostavi odluku da hranitelji ne poseduju opštu podobnost, deca će morati da budu izmeštena - kaže socijalna radnica Slavica Kekić.


MAMA I TATA

DEČACI hranitelje zovu mama i tata, što je, kaže, Šandor, naljutilo psihologe.

- Đura ima oca i babu u Odžacima, a majka mu je umrla. Miloš i Danijel imaju i majku i oca u Laliću. Mi smo ih upoznali sa njihovim biološkim porodicama i naravno da znaju da im mi nismo roditelji, ali žele tako da nas oslovljavaju, jer smo i mi njima, kao i oni nama, prirasli srcu - kaže Šandor.

Socijalni radnici ističu da je porodica Dragić trebalo da zadrži distancu u odnosu sa decom, jer će ona kad-tad od njih otići.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (74)

Seka

21.10.2015. 07:15

A koji član Zakona spominje ljubav ?! Zato nam se i dešavaju loše stvari jer su materijalne vrednosti postale prioritet a duhovnost i bliskost i ljubav su ostale "Negde daleko"?! Treba imati kompjuter, radni sto i slično, ali ako je deci tu lepo i ako zdravo rastu , onda je to besmisleno. Oni verovatno nemaju iskrivljenu kičmu i povijena leđa. Prostor za igru , sprdnja. Toliko njiva i livada neobrađenih.Iskreno se nadam da će zdrav razum pobediti i dečija želja .

Olga

21.10.2015. 07:37

Krajnje je vreme da se drzava pozabavi centrima za socijalni rad. Jos nisam cula da su nesto pozitivno uradili. Decu tretiraju kao papire, i najcesce su na pogresnoj strani. Nije odgajanje dece kompjuterska igra, pa ako kliknes ispravno resenje, ides na sledeci nivo.Cuj, da zadrze distancu sa decom. Pa valjda je bolje da deca zive u normalnoj porodici, sa ljudima koji ih vole. Vec su, jadni, osteceni time sto ne zive sa normalnim, bioloskim roditeljima.

Petar

21.10.2015. 07:54

Da odrzi socijalnu distancu sa decom sa kojom su tolike godine?Bez ljubavi?Vazni su kompijuterski stolovi? Pa udjite gospodo u svaku drugu kucu pa vidite sta jedu srpska deca i da li sva imaju komp stolove ,ljubav i paznju.Juce izbacuju u nekom mestu porodicu sa petoro dece!!! Sta god bio razlog , deca su na ulici , znaci ne bez komp stola vec bez krova nad glavom!!!Nikom nista. I dan danas tvrdim da najgori kriminalac moze imati vise ljudskosti od kojekakvog uljuljkanog sluzbenika.

natasa

21.10.2015. 07:55

Nemogu da verujem sta čitam..Deca nemaju kompjutere i spavaju u istoj sobi..Pa šta?? Jel za hraniteljske porodice važe neki američki standardi? Pa koliko dece u svojim biološkim porodicama nemaju ni najosnovnije stvari a kamoli kompjutere?! Za decu je najvažniji da budu emocionalno i psihički zdrava, a koliko vidim ta deca su pronašla roditelje u tim divnim ljudima. Ako ih izmestite iz sigurnog okruženja, deca mogu da postanu problematična. Budite ljudi i prizovite se zdravoj pameti.

darko

21.10.2015. 07:57

Po ko zna koji put se pokazuje krutost i idiotluk sistema kao i nesposobnost i nestručnost ljudi koji rade na državnim jaslama.Konstantno gledaju formu a suština im izmiče.Zašto se ne pomogne tim ljudima finansijski ako je reč o jednoj skladnoj,harmoničnoj porodici jer sledeća hraniteljska porodica može da uništi ta tri momka pa čak i u slučaju da im obezbede po tri stola i po tri sobe.

Snežana Prastalo

21.10.2015. 08:02

Moja deca imaju radne stolove i prilično skupe stolice, nikada nijedna nije učila za radnim stolom. Mnoštvo budala po raznim institucijama nam je došlo glave. Valjda su toplina i ljubav i suštinska briga ono što je najvažnije da deca postanu ljudi.

ap0qalypto

21.10.2015. 08:22

da drze distancu od njih? pa sta ste im dali? dzak krompira ili zivo bice? naravno da ce da nastane povezanost

Kakve Eksperte Imamo Dobro Smo Živi

21.10.2015. 08:27

Teško je izdržati taj nivo idiotizma koji ispoljavaju ovi soc. radnici. Pa naravno da je normalno da se razvije taj odnos između hranitelja i dece, deca ih doživljavaju kao roditelje, što oni i jesu!!! Trebalo je tu decu odgajiti!!!

Лаки

21.10.2015. 08:29

Оставите децу људима, монструми! То су им сада родитељи.

Novosađanka

21.10.2015. 08:33

Socijalni radnici gde će vam duša. Učinite i pomozite čoveku koji je ostao bez posla ne svojom krivicom i ZAPOSLITE GA. Nađite mu posao. Ako deca ovako reaguju što nastavljate dalje. Nije li dosta što su iz koje kakvih razloga izmešteni iz svojih porodica već ih i VI sada odvajate od ljudi koje sami zovu mama i tata jer ih tako doživljavaju. Imate li pametnija posla čime da se bavite,a nažalost imate jer svaki dan čitamo strahote koje deca proživljavaju pored svojih pravih roditelja.

država

21.10.2015. 08:39

Da su tako zabrinuti kad im nestanu deca o kojoj treba da vode računa. Seća li se neko devojčice koja je bila na brizi Centra za soc. rad koja je imala iskaznicu koju joj je uzeo neki lik, terao je na prostituciju i ond aprodao nekoj porodici za snahu? Niko u Centru se za svo vreme nije zabrinuo gde im je nestala maloletna štićenica. A sad ova deca spavaju u istoj sobi i nemaju kompjutere?

alexa

21.10.2015. 08:41

Pa ako je istina da deca ne zele premestaj zbog cega centar za socijalni rad ne donira kompjutere za decu (ako im je to zamerka, mada mislim da deca bez kompjutera imaju zdravije detinjstvo) zasto im ne adaptiraju jos jednu sobu ?

pera

21.10.2015. 08:53

Da se gospoda socijalni radnici manu svoje filozofije nego ako deci nedostaje nešto kad su toliko savesni neks izfvoje od svojih plata i kupe deci kompjutere i ostalo što su propisali. Kad vi tako bilo pobegli bi glavom bez obtura. Što su se deca vezala za hranitelje jel to zbog toga što im je tamo loše, Ostavite decu na miru da žive tamo gde su navikla.

Ceca

21.10.2015. 09:00

" Socijalni radnici ističu da je porodica Dragić trebalo da zadrži distancu u odnosu sa decom, jer će ona kad-tad od njih otići."Strašno!Da vidim tog čoveka koji će biti 24 sata sa detetom,a da "zadrži distancu"!

MaSha

21.10.2015. 09:12

Nista meni ovde nije jasno?!Ako je toj decici lepo kod ovih ljudi,zasto ix pritiskati odjednom zbog radnog stola ili ne znam compjutera,valjda je najbitnija paznja i ljubav koju dobijaju od hranitelja.Odjednom su se socijalne sluzbe dosetile,da treba da nagledaju ovu decu,ne znam,nisam pametna,i ovo nije izgleda prava pozadina price.Kaze psiholog pogresno je sto su se hranitelji i deca "vezali",ALO LJUDIII vezes se za gumicu za kosu,a neces za zivo bice ?! c c c

Blanka

21.10.2015. 09:17

Dokle vise tih "DISTANCI" kada cemo opet da budemo samo ljudi u kojima ima topline i razumevanja?Zar decu treba neko samo da hrani! I zivotinje imaju potrebe vece od pukog hranjenja.Deca nisu roboti kojima je potrebno da se baterije napune.A sta bi bilo da ti kompjuteri ne postoje?

Srecko

21.10.2015. 09:19

Socijalni radnici,vise mi je muka od takvih naziva.Vama je na prvom mestu zdravlje i napredak ove dece?!Ako jeste ostavite ih tu gde ce biti odhranjeni u prave i cvrste ljude!Izgleda da je doslo vreme da sve sto je nenormalno bude normalno i obratno!Da li se vezuju ili ne,prepustite deci i savesnim ljudima!Stidite se!

Ruska Moć

21.10.2015. 09:21

Umesto da se pozabave time da obezbede posao ovim ljudima, socijalni radnici bez imalo emocija, kao roboti, oduzimaju decu i još im kažu da se ne zbližavaju sa njima. Zamislite količinu ljubavi i truda uloženog od strane ovo dvoje divnih ljudi. Bitno da imamo Beograd na vodi a Tiršova se raspada a deca leže leti u sobama na 50 stepeni bez klime. Otpustiti bezosećajne socijalne radnike i dovesti ljude koji vole taj posao i žele da stvarno pomognu deci.

RacaVračar

21.10.2015. 15:16

@Ruska Moć - Raditi neki posao bez ljubavi i volje da ga radiš ! Onda se baviš samo propisima i statističkim nizovima i osnov svega je lično nezadovoljstvo i sadistički poriv da svima oko sebe pokvariš volju i zadovoljstvo ! E to su naše socijalne službe , naravno uz ogradu prema časnim pojedincima !

Blanka

21.10.2015. 09:21

Da li su nasi preci i preci nasih predaka imali bolje uslove za zivot?Ljubav je zivot! Koliko dece u srbiji nema svoju sobu i komp?Ostavite ljude na miru!

zuza

21.10.2015. 09:25

Budale u državi,valjda se gleda interes dece a csr se uglavnom ne meša u svoj rad..Borave li oni 24h sa decom.

Mali Zeka

21.10.2015. 09:32

SRAMOTA!!!Ostavite decu na miru!!! Za decu je ljubav najvažnija, i ako vole svoje roditelje, odnosno staratelje, OSTAVITE IH NA MIRU!Sram vas bilo, birokrate bez duše i srca!

Anica

21.10.2015. 09:37

Kako se to moze zadrzati distanca od dece, kad su deca mala. A ova su deca dosla sa dve godine. Oni i ne znaju za drugu mamu i tatu. Bioloski roditelji njima nista ne znace

Nada

21.10.2015. 09:40

sramota ja bih socijalne radnike podvrgla psihotestu. pitam se kako su oni rasli, i ja sam spavala u istoj sobi sa svojim bratom, a oni su kao odgojeni u raskosnim vilama, da li su normalni, da lisu strucni sto je najvaznije. nisu. najvaznija je ljubav toplina okruzenja u kojemdeca rastu. nemaju kompjutera ti socijalni radnici su psihijaterski slucaj izivljavaju se.

Stole

21.10.2015. 09:49

"Socijalni radnici ističu da je porodica Dragić trebalo da zadrži distancu u odnosu sa decom..." Ma jel oni to ozbiljno!!! Pa sve bi ja njih vratio ponovo u te škole koje su završili a za to vreme bi ih ostavio bez posla da se snalaze, ..bo ih ko im dade diplome!

jasta radi

21.10.2015. 09:59

Strasno. Kakvi su to propisi. Ako su djeca sretna i zadovoljna, sto je i osnov za zdravo odrastanje, u cemu je problem.Neko ko im moze obezbjediti sve sto ovi "strucnjaci" zahtijevaju mozda nema vremena da se bavi djecom ili je mozda nasilan prema djeci, da li bi takva osoba izgubila licencu.Kakva je sad ekonomska situacija niko nema sve uslove koje zakoni propisuju.Treba se organizovati pomoc ovoj porodici da bi mogla ispuniti zahtjeve ovih socijalnih dusebriznika.

Mile DAMJANOVIC

21.10.2015. 10:03

A koliko onda roditelja ce zbog ovog Standarda da izgubi decu.... Koja budaletina je napisala te Propise....

Mladen Šuvakov

21.10.2015. 10:08

imali kraja ovoj bahatosti državnih organa?? možda oni i poštuju zakon a ko nam donosi zakone?? pa isti ti organi koji sede u skupštini;polupismeni a poseduju diplome,makar ona i glasila: diplomirani perač autobusa,diplomirani grobar,diplomirani lingvista,dipl.falsifikator l.k...neka im je prosta svaka dečija suza!

Marina

21.10.2015. 10:12

SRAMOTA!!!!!! Niko ne razmislja o tome kakav stres priredjuju ovoj deci sa takvom odlukom,vec samo da li imaju radni sto i kompjuter?!??

ijamama

21.10.2015. 10:18

Draga gospodo socijalni radnici. Ako je suditi prema tim "evropskim"standardima, znaci, da smo , veliki broj nas koji zivi sa svojom decom, nepodobni za roditelje, jer im ne pruzamo "odredjene evropske standarde" (da svako dete ima svoju sobu, radni sto, kompjuter itd). A sta bi sa ljubavlju, brigom, vaspitanjem itd......

milena

21.10.2015. 10:25

Mislim da neše socijalne službe nit imaju stručnosti nit emocija...zar nije cilj da se prevashodno vodi računa o dečijim osećanjima i da li hranitelji vode dobro računa o njima? Dec vole te ljude i sretni su sa njima.Molim vas pomozite im jer dečija sreća je naj bitnija,sve ostalo je nadogradnja.Ja sam prva ako trebam potpisati peticiju da ostanu.Ne treba ih razdvajati,uništavaju im samopouzdanje i stabilnost koju su izgradili.Večernje novosti pomagajte i ja sam uz njih.

nenad

21.10.2015. 12:44

@omg - ne da mogu nego je i logicno da odu i zasnuju svoju porodicu i imaju svoj zivot postujuci i obilazeci svoje roditelje a ne ziveci im do smrti na grbaci kao sto je to slucaj u Srbiji zahvaljujuci nezaposlenosti.

Radnik Centra za SR

21.10.2015. 10:33

Ako za 11 godina dragi kolege iz Kule niste videli da ta porodica nije podobna za hraniteljsku pordicu troje dečaka mogu Vam slobodno reći da Vi trebate da budete izmešteni (pročitajte OTPUŠTENI) iz vašeg Centra kao nepodobni hranitelji (pročitajte kao RADNICI) iz Vaše porodice (CENTRA ZA SOCIJALNI RAD). Ovako nešto za svojih 38 godina rada u Centru još nisam čuo i video.Sramota.

nadalina

21.10.2015. 10:46

pa kad imaju roditelje sto su u hraniteljskoj porodici...zanimljiva odluka czsr koji kako se stalno pozivaju na to da stite interese dece nazalost oni suprotno svemu tome rade...zalosno,jadno i bedno da sad kad su u najkrititcnijem uzrastu posle 11 god brige,paznje i ljubavi osete bol i tugu za gubitkom nakdrazih.....da li se iko upitao za posledice i njihovo psihicko i zdravstveno stanje nakon ove surove odluke...menjajte zakon koji je bezakonje...probudi se Srbijo unistavas svoj narod.

ZVONO

21.10.2015. 10:46

Ako je ovo istina da samo nemaju prostor i kompjutere,to tolika neljudsost odvajati ih od ljudi koje vole.Pa koliko je nas brace,koliko. sestara spavalo u jednom krevetu dugi niz godina,hranio se je koliko imao ali smo imali LJUBAV i SIGURNOST.To oduzeti zarad kompj.prosltora bio bi najveci zlocin

dusan

21.10.2015. 10:56

Imate li imalo ljudskosti ili vam je EU usadila sadisticki sistem vrednosti, deca nece ali vi znate kako je za njih bolje, kao i EU sta je za nas bolje alo psihopate ovo je jos Srbija i nije EU porodica ovde jos ima znacaj i nje po bolonjskoj deklaraciji.Ako odvojite decu posle 12 godine vi ste stvarno se za posmatranje,a i to sto radite radite veoma,veoma lose.Zaista ocete da upropastite tu decu.Kako su ih upste dobili ako nisu imali uslove.

dana

21.10.2015. 11:49

@dusan - Slazem se,a decu te starosti koja su redovni djaci, dovoljno odraslu sada- izmestiti ?Psiholog zna koliko je bitno da deca imaju zdrave navike i pokazuju emocije,sto je ova porodica postigla.Dace ih nekome ko ce dobijati novac za njih,bez emotivnog ? vezivanja.Samo novac, jer sa tim uzrastom je lako raditi.Gospoda nisu,a nemaju ni profesionalan odnos,tesko i ljudskost : marionete novih programa- vasoj deci,vasih rodjaka,prijatelja trebace nekada strucna pomoc, sta ako sta nepodobni ?

Vendeta

21.10.2015. 13:37

@dusan - SVI NA NOGE, SVI NA ULICU, SVUDA, CIJELI BALKAN, OTPOR!! NAPOLJE SA ZAPADNIM OKUPATOROM! Da se otvori ziro račun na ime Dragića, i da uplatimo koliko ko može! Ajmo grupa na facebook odma!

Bojan

21.10.2015. 11:55

Pa deci je ljubav koju im prizaju najvaznija! Nije roditelj onaj koji samo fizicki donese decu na svet vec onaj ko ih ocuva i pruzi im ljubav i sigurnost! A ovi iz Centra trebaju odmah da dobiju otkaz kako se vise nikada nebi izivljavali nad neduznom decom. Osnova brige o detetu je interes deteta na prvom mestu. Cak i Zakon kaze da se deci nesme braniti kontakt sa njima bliskim osobama.

Srbistanac

21.10.2015. 12:23

Centri za socijalni rad su (cast onim divnim i malobrojnim izuzecima) legla uhlebljenih devijantnih likova sa kojima normalan covek ne bi voleo da ima komunikaciju bez preke potrebe. Na takvim mestima treba da rade ljudi koji imaju bar dvoje dece, nisu razvedeni, imaju stabilan porodicni zivot, a ne prestarele usedelice koje ce na neduznim ljudima leciti frustracije, jer im je to omogucila partija, svaler, familija, itd.

marko

21.10.2015. 12:41

Koji bolesnici su ovi socijalni radnici, pa ovo nisu ljudi!!!! hoce li drzava vec jednom da reaguje? nisu deca klikeri pa da se kotrljaju iz ruke u ruku! ogorcen sam! zar glas dece nema nikakvog znacaja? ta deca sada treba zajedno sa starateljima da tuze soc.sluzbu za psiholosku torturu i dusevni bol koji im nanose a deca su u tom uzrastu kada im je potrebna porodicna stabilnost!

песник-Слободан

22.10.2015. 09:54

@marko - Омогућићу вам прилику да се сретнете са мојом децом ја бих желео да вас многе видим и вашу децу коју сте ви велики стручњаци васпитали,а да видим колико сте стекли тим вашим срествима која сте примали од личнох дохотка.Захваљујем се Вечерњим новостима које ми омогућавају да вам нешто и ја одговорим,пошто је ово мали простор да би могао у једој рубрици да изрекнем све што би хтео али без личне увреде.Да поштованима саопштим да сам можда један од најстаријих читалаца овог листа од 1954.године.

milena

21.10.2015. 12:42

sta se radi!!! nasli su oni neke hranitelje, neke svoje kojima hoce da daju decu da bi njima isla nadoknada, to stalno rade, katastrofa!

bzvz

21.10.2015. 19:06

@milena - Upravo tako se i radi, daju decu svojim rodjacima jer dobre pare su u pitanju pa dele. Procackajte to, prava su mafija ne sme niko da pise o tome.

sve je politika

22.10.2015. 07:37

@milena - tako ce zaposliti nekoga podobnijeg, mislim politicki, osim nadoknade tu je i radni staz tj socijalno i penzijsko osiguranje. Koga briga za decu biznis je u pitanju.

VendetaCG

21.10.2015. 13:43

Da se otvori ziro račun na ime Dragića, i da uplatimo koliko ko može! Ajmo grupa na facebook odma! SVI NA NOGE, SVI NA ULICU, SVUDA, CIJELI BALKAN, OTPOR ZAPADNIM OKUPATORIMA!

Ana

21.10.2015. 15:01

I jos! Uzmu bioloskoj porodici decu koja nema uslove.Daju ih u hraniteljsku i daju im lovu !! Zar nije logicnije pomoci siromasnoj porodici da ostane skupa (zaposliti bar jednog roditelja na pr.) i zasto da ne dati njima nadoknadu kao pomoc!!! Znam da nije tema,ali sam ogorcena ! Morala sam i to da dodam!!!

Miki

21.10.2015. 17:12

@Ana - Ana oni su mi drugovi i njih su pravi roditelji ostavili tako da ne komentarisi ako ne znas o cemu se radi!!!!!!

Neko ko voli decu

21.10.2015. 20:26

Zašto neki ljudi vole da se izdaju boga??? Zašto tako liki broj vas u državnim službama uživate da uradite nešto zbog čega će drugi da pate???!!!

Bodin

21.10.2015. 20:32

Interesuje me koliko je autor ovog teksta, Zoran Rajic, proveo vremena istrazivajuci ovu pricu. Zivo me zanima. Hvala unapred za moguci odgovor.

песник

22.10.2015. 09:44

@Bodin - Пошто је ово кратко морам да искористим прилику да ово још додам у вези свега,колико су психолози стручни да уђу у душу хранитеља и одређеног детета.Дали они знају да свако биће људско мора да иде свијум путем на који је пристао при рођењу,верујем да многи незнају јел радећи годинама као аквитзитер имао сам прилуку да одлазим и у станове тих високо?образованих.У становима им је да врат сломиш од нереда а знају да ти причају и наводно да васпитају,ако вас господо занима оне које сам ја васпито.

Logic

21.10.2015. 21:51

Ako je tačno da socijalni radnici smatraju da je hraniteljska porodica trebalo da zadrži distancu jer će deca kad tad otići od njih,onda ovim soc.radnicima nedostaje mnogo u stručnosti za posao koji obavljaju. Znači li to da i biološki roditelji treba da se distanciraju od svoje dece, jer i ona odlaze od njih kad tad? Taj savet je odličan recept za stvaranje emotivno jalovih osoba, koje će da šire svoju jalovost tokom svoga postoojanja u svim daljim kontaktima.Posledice? Bolje ne o tome.

VladicinHan

21.10.2015. 22:03

ne znam sta da kazem.ovo je stvarno zalosno tako postupati sa decom koja su u hraniteljskoj porodici vec jedanaest godina.socijalni radici,gde ste bili svih ovih 11 godina,sto na poceku niste rekli da ova porodica ne ispunjava odredjene uslove.ovakve socijalne radnike treba smeniti !!! srbijo budi se!!! stop zapadnjackom rezimu!!! podrska ovoj porodici!!!

hraniteljica

21.10.2015. 23:53

Molim vas, ne mešajte babe i žabe!Deca su izmeštena zbog ozbiljnih i zbirnih problema a ne zbog siromašta roditelja. Ima užasnih soc radnika ali i predadnih, doslednih i veoma stručnih. Pa ko se kome zalomi.Hraniteljska porodica može da izgubi podobnost ali ne na bahat i nebulozan način. Postoji staž koji je ova, konkretno porodica odradila....pa zar nije zaslužila da im se skrene pažnja, da se opomene, da se izreknu mere pred oduzimanje licence.

Boško

22.10.2015. 09:41

Iz ovog teksta sam shvatio da CSR preferira da se o djeci staraju samo sociopate. Koji normalan čovjek može da drži distancu od djece koja su im povjerena na odgajanje, pogotovu što su im u dom došla sa dvije godine?! Do svoje 23 godine sam spavao u sobi sa dva brata. Računar sam koristio prvi put sa 16 godina. Da li CSR smatra da su zbog toga moji roditelji bili nesposobni?! Sistem pravih vrijednosti je izgleda umro, a biće i zvanično sahranjen ako ova odluka ostane na snazi...

S

22.10.2015. 09:45

Kakvih se samo gluposti načitah! Da li je to priprema da će decu oduzeti i roditeljima, gde deca imaju zajedničku sobu ili pri tome nemaju radni sto i računar? Kada bi se malo zainteresovali, shvatili bi da većina roditelja nemaju zaposlenje, pa ipak odgajaju decu, dovijajući se na razne načine, kao i da ima dece koja su materijalno obezbeđena, ali su gladna ljubavi. Pitam se onako ljudski, da li su ovako bezdušni socijalni radnici podobni roditelji svojoj deci?

Ludi Lik

22.10.2015. 09:56

Dragi moji jedanest godina nije malo lako je decu uzeti kad su izasla tako reci na pravi put a ovi sicijalni radnici su bez srca i duse bruka i sramota žalost

Socijalna radnica

23.10.2015. 09:30

@Ludi Lik - Molim Vas da više ne spominjete soc. radnike. Ja sam socijalni radnik, a u Centrima za soc. rad više ima psihologa i pedagoga, oni su rukovodioci i supervizori. Soc. radnici su deficitarni kadar. Psiholozi i pedagozi su nas izbacili iz Centara. Molim Vas da više ne vređate socijalne radnike, mi smo izbačeni da radimo socijalnu pomoć.

Davorka

22.10.2015. 10:33

Ma sta se ovo desava s nama-ljudima?...istekla licenca,nema stola,nema kompjutera,spavaju u istoj sobi...Pa obezbedite im to,kada vec imaju SRCE, da daju deci DOM !Pa nije li logicno, da se uslovi i prihvat nezbrinute dece,cini planski? Zna se da li, zasto i kada nekome istice licenca. Ovo je krajnje nehuman cin (ako je tacno sve to, sto citamo) u ime prazne forme.Imaju li ljudi, koji odlucuju o ovome, adekvatne "licence"???

Nik

22.10.2015. 13:13

Deci odmah obezbediti po laptop, i da se ljudima dogradi soba. Ova vlast postupa po direktivi EU o razbijanju porodice i porodicnih vrednosti!

meli

22.10.2015. 21:52

Ovde cerka od porodice Dragic!Zahvaljujem se svima na ukazanoj podrsci. Nama ne treba finansijska pomoc.Deca imaju kompjuter .Nije tacno da nismo materijalno obezbedjeni,imamo gazdinstvo,bavimo se poljoprivredom i stocarstvom i jos ja radim.Deca imaju svoju zajednicku sobu,svako svoj krevet,ne znam sta je tu cudno .Nasa cela porodica se posvetila deci.Pruzali smo im ljubav,toplinu i podrsku.

zabrinuti

22.10.2015. 22:21

ta direktorica Vakula radi šta hoće u toj ustanovi, ovo je samo još jedan primer o tome da tu ženu treba skloniti sa te funkcije i dati nekom pravičnom.

ivana

23.10.2015. 09:41

Čitam, a suza mi suzu stiže. Imam sina, i kako nikako nije mogao da dobije brata ili sestru, pre par godina, suprug i ja smo se dogovorili prvo da usvojimo jedno ili dvoje dece. Bilo mi je žao da sin odrasta sam, jer nema ništa lepše nego imati braću i sestre. Dobili smo sve instrukcije od CZSR, išli na razgovore, i kao preporuku dobili da prvo budemo hraniteljska porodica. Odustali smo, plašeći se da će nam se isto ovo dogoditi, da će neko samo doći i odvesti ih. I šta posle sa emocijama?