Deca: Ne želimo nikud!
21. 10. 2015. u 06:53
U Sivcu šokirani : Trojicu dečaka iz hraniteljske porodice izmeštaju posle 11 godina. Štićenici plaču i mole da ih ne sele. Dragićima osporena podobnost da ih odgajaju
Dečaci zadovoljni i ne žele da napuste Branku i Šandora Dragića
TROJICA dečaka u Sivcu doživela su šok najavom socijalnih radnika u Kuli i Odžacima da će biti izmešteni iz hraniteljske porodice, u kojoj žive 11 godina. Hranitelji Branka i Šandor Dragić ne mogu da se pomire sa tim da će im oduzeti Đuru (13), Miloša (12) i Danijela (10), koje su zavoleli kao svoju decu. Dragićima je javljeno da više ne šalju decu u školu i da će hitno biti pronađena porodica u koju će njihovi štićenici biti prebačeni. Dečaci od tada ne prestaju da plaču.
- Sva trojica su iz opštine Odžaci. Prvo smo dobili Đuru sa 2,5 godina, pa Miloša sa dve i njegovog rođenog brata Danijela sa 16 meseci. Rekao sam socijalnim radnicima da nam ne trebaju pare, samo da nam ostave decu - kaže Šandor.
On i njegova supruga obavešteni su da će izgubiti licencu za hranitelje, koja se produžava svake druge godine, zbog toga što dečaci, kaljko kažu, nemaju radne stolove i kompjutere i što sva trojica spavaju u istoj sobi.
- Jedanaest godina je tako moglo, a sad odjednom ne može. Stavljena je primedba i da nismo materijalno obezbeđeni. Kad smo uzimali decu, ja sam bio zaposlen u Domu zdravlja u Vrbasu, gde sam otpušten kao tehnološki višak, ali nismo neobezbeđeni, jer imamo gazdinstvo u kojem držimo dosta stoke - ističe Šandor.
Kad im je saopšteno da će biti premešteni u drugu porodicu, Đura je pao u nesvest, Danijel je povraćao, a Miloš je ponovo počeo da muca. Dečaci su rekli da im se sviđa tu gde su i da ne žele nikuda da idu. Đura kaže da im nije važno šta imaju, nego sa kim su.
Direktorka Centra za socijalni rad u Kuli Gordana Vakula kaže da je stručni tim ove ustanove nedvosmisleno utvrdio da porodica Dragić ne ispunjava opštu podobnost za bavljenje hraniteljstvom. Navedeno je, između ostalog, da deca nemaju svoj radni prostor i prostor za igru, a da porodica nema sopstvenih prihoda osim nadoknade koju dobija za hraniteljstvo.
U Centru za socijalni rad u Odžacima napominju da od njih nije potekla inicijativa za izmeštanje dece iz hraniteljske porodice u Sivcu.
- Deca su u toj porodici čvrsto integrisana i vezana za hranitelje, idu redovno u školu, dobrog su zdravstvenog stanja i u kontaktu su sa svojim prirodnim okruženjem, iz kog su izdvojena. Oni žele da ostanu u toj porodici, ali ako centar u Kuli dostavi odluku da hranitelji ne poseduju opštu podobnost, deca će morati da budu izmeštena - kaže socijalna radnica Slavica Kekić.
MAMA I TATA
DEČACI hranitelje zovu mama i tata, što je, kaže, Šandor, naljutilo psihologe.
- Đura ima oca i babu u Odžacima, a majka mu je umrla. Miloš i Danijel imaju i majku i oca u Laliću. Mi smo ih upoznali sa njihovim biološkim porodicama i naravno da znaju da im mi nismo roditelji, ali žele tako da nas oslovljavaju, jer smo i mi njima, kao i oni nama, prirasli srcu - kaže Šandor.
Socijalni radnici ističu da je porodica Dragić trebalo da zadrži distancu u odnosu sa decom, jer će ona kad-tad od njih otići.
Seka
21.10.2015. 07:15
A koji član Zakona spominje ljubav ?! Zato nam se i dešavaju loše stvari jer su materijalne vrednosti postale prioritet a duhovnost i bliskost i ljubav su ostale "Negde daleko"?! Treba imati kompjuter, radni sto i slično, ali ako je deci tu lepo i ako zdravo rastu , onda je to besmisleno. Oni verovatno nemaju iskrivljenu kičmu i povijena leđa. Prostor za igru , sprdnja. Toliko njiva i livada neobrađenih.Iskreno se nadam da će zdrav razum pobediti i dečija želja .
Krajnje je vreme da se drzava pozabavi centrima za socijalni rad. Jos nisam cula da su nesto pozitivno uradili. Decu tretiraju kao papire, i najcesce su na pogresnoj strani. Nije odgajanje dece kompjuterska igra, pa ako kliknes ispravno resenje, ides na sledeci nivo.Cuj, da zadrze distancu sa decom. Pa valjda je bolje da deca zive u normalnoj porodici, sa ljudima koji ih vole. Vec su, jadni, osteceni time sto ne zive sa normalnim, bioloskim roditeljima.
Da odrzi socijalnu distancu sa decom sa kojom su tolike godine?Bez ljubavi?Vazni su kompijuterski stolovi? Pa udjite gospodo u svaku drugu kucu pa vidite sta jedu srpska deca i da li sva imaju komp stolove ,ljubav i paznju.Juce izbacuju u nekom mestu porodicu sa petoro dece!!! Sta god bio razlog , deca su na ulici , znaci ne bez komp stola vec bez krova nad glavom!!!Nikom nista. I dan danas tvrdim da najgori kriminalac moze imati vise ljudskosti od kojekakvog uljuljkanog sluzbenika.
Nemogu da verujem sta čitam..Deca nemaju kompjutere i spavaju u istoj sobi..Pa šta?? Jel za hraniteljske porodice važe neki američki standardi? Pa koliko dece u svojim biološkim porodicama nemaju ni najosnovnije stvari a kamoli kompjutere?! Za decu je najvažniji da budu emocionalno i psihički zdrava, a koliko vidim ta deca su pronašla roditelje u tim divnim ljudima. Ako ih izmestite iz sigurnog okruženja, deca mogu da postanu problematična. Budite ljudi i prizovite se zdravoj pameti.
Po ko zna koji put se pokazuje krutost i idiotluk sistema kao i nesposobnost i nestručnost ljudi koji rade na državnim jaslama.Konstantno gledaju formu a suština im izmiče.Zašto se ne pomogne tim ljudima finansijski ako je reč o jednoj skladnoj,harmoničnoj porodici jer sledeća hraniteljska porodica može da uništi ta tri momka pa čak i u slučaju da im obezbede po tri stola i po tri sobe.
Komentari (74)