Vladičin Han: Biljni sir za izvoz

Lj. Pavlović

29. 12. 2014. u 07:11

Mlekara “Belanova” iz lepenice osvaja inostrano tržište. Proizvodne hale u fabrici se prostiru na 4.000 kvadratnih metara

VLADIČIN HAN - Za nešto manje od godinu dana, koliko Mlekara “Belanova” radi u Lepenici, kod Vladičinog Hana, svojim sirevima sa dodatkom biljnih masti osvojila je domaće tržište. To preduzeće, vlasništvo bugarske kompanije, ima i izvoznu dozvolu te radi na sklapanju ugovora sa partnerima iz Bih, Crne Gore, Makedonije i Kosova i Metohije.

- U asortimanu imamo biljnu fetu, sitan sir i dve vrste biljnog kriška sira. Postoji tendencija da u narednoj godini započnemo i proizvodnju kačkavalja. U segmentu proizvodnje sireva sa dodatkom biljnih masti već smo postali lider u Srbiji. Tržište širimo i van granica naše zemlje. Uposlili smo 40 radnika i ukoliko nastavimo ovim tempom rada, u planu je zapošljavanje i novih. Inače, zadovoljstvo mi je što smo angažovali mlade ljude, u opštini koja beleži stopu nezaposlenosti od preko 59 odsto - izjavio je Aleksandar Nikolić, komercijalni direktor Mlekare “Belanova”.

Međutim, otkup i prerada mleka na tom području još uvek su neizvesni, iako postoji interesovanje i mlekare i lokalnih proizvođača.

- Naše proizvodne hale prostiru se na 4.000 metara kvadratnih, što zahteva ozbiljne količine mleka. Dnevno nam je potrebno oko 80 tona ali u celom Pčinjskom okrugu nema dovoljnih količina, dok veliki proizvođači mleka u Srbiji već imaju ugovore sa “Imlekom” ili drugim mlekarama - kazao je Nikolić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

stefan013

30.08.2016. 11:03

Jedemo sve i svasta . svi im zabranili proizvodnju biljnih proizvoda ali jedino kod nas je dozvoljeno . Kod nas ne postoji delatnos proizvodnja biljnog sira nego kao magacin . Treba proveriti sve dozvole i na koji nacin su se dobili . Kako moze nesto da se registruje kao magacin a da se vrsi proizvodnja . Izgleda da je to samo kod nas dozvoljeno . Neko treba da odgovara za ovakvu proizvodnju !!!