Zbog opasnih materija „Viskoza“ tempirana bomba

V. Mitrić

27. 11. 2013. u 10:56

Poslednji incident sa crnim lugom skrenuo pažnju na sumanuto pljačkanje nekadašnjeg hemijskog giganta u Loznici. Nijedna od prijava protiv 150 lica nikada nije dobila sudski epilog

CRNI lug, opasna materija, čiji je sastavni deo lužina, pošto je, u subotu, nasilno odsečen ventil, još uvek, curi iz rezervoara, zapremine 350 kubnih metara, iz kog je tog dana iscurilo 320 kubika, istina sada pomalo, ali dovoljno za brigu, rekao je Vidoje Petrović, gradonačelnik Loznice, inače komandant Štaba za vandredne situacije u ovom gradu. On je pismom o tome obavestio prvog potpredsednika vlade Srbije Aleksandra Vučića.

Petrović očekuje da će Vlada Srbije uspeti da natera sve nadležne da ispoštuju obaveze u „Viskozi“, pre svega Agenciju za stečajeve, kako „čitav grad i kraj ne bi, i dalje, živeli u strahu šta može da im se dogodi iz kruga nekadašnje ’Viskoze’, gde, pored ostalog, ima još najmanje 600 kubnih metara crnog luga“.

Policija je za tri godine podnela 100 prijava protiv 150 lica zbog krađa u krugu „Viskoze“, gde je ukradeno i novo postrojenje za hlađenje u „Kordu“, čija je težina čak 2,5 tone! U policiji kažu da nemaju informaciju da je ijedna prijava doživela sudski epilog!? Prijave su pisane protiv onih koji su zatečeni da nezakonito seku konstrukcije i odnose dobra, a i protiv službenika angažovanih u stečaju, šefova obezbeđenja, portira...

- Za aktere ovog ekološkog incidenta raspolažemo i dokazima i tzv. operativnim saznanjima, ali u Osnovnom javnom tužilaštvu, smatraju da to nije dovoljno - kažu u policiji. - Učinili smo veliki napor da se situacija u „Viskozi“, koliko-toliko, drži pod kontrolom. Ko zna šta bi tamo bilo sudeći po ponašanju drugih institucija.

Neka vrsta javne tajne u Loznici je ko krade, skoro bez pardona, po „Viskozi“. Neki ljudi uživaju poverenje i ugled u delu moćnih političko-privrednih krugova. Mislilo se da, pre, otprilike godinu dana, da je država spremna da pokaže da, i u ovom kraju, od nje niko nije jači, ali se sve izjalovilo. Krah procesuiranja nekih od aktera krađa, pretvorio se u likovanje i ruganje kriminalaca i nadležnima i svim ljudima, koji se plaše rizika iz kruga nekadašnje „Viskoze“, čije su pljačke nadmašile one u „Kolubari“. Inače, Loznica skoro četiri godine nema šefa Osnovnog javnog tužilaštva.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije