Porušeno 25 spomenika na Almaškom groblju
04. 10. 2013. u 16:11
Almaško groblje u Novom Sadu treći put u 2013. na meti vandala - 25 spomenika potpuno porušeno, a sa još pedesetak grobova počupani su drveni krstovi
Posledice ovog neljudskog čina su u petak, prilikom obilaska groblja, otkrili radnici JKP „Lisje“ koje njime upravlja. Prema saopštenju PU Novi Sad, divljanje vandala dogodilo se u noći između srede i četvrtka, a ono što je učinjeno kvalifikovano je kao krivično delo povrede groba. Policija, kako se dodaje, intenzivno traga za počiniocima.
- Ovo, nažalost, nije ništa novo, ali je svakako najgore što se na groblju dogodilo ove godine - kažu radnici koji ga održavaju. - U prethodna dva divljanja oštećen je samo manji broj spomenika, a sa kapele su bili ukradeni bakarni oluci.
Za razliku od prethodnih slučajeva, kada su sa spomenika kradeni ukrasi od mesinga, pa čak i metalna slova imena pokojnika, što je govorilo o koristoljublju kao motivu, ovoga puta sa groblja ništa nije odneto. Zato se u saopšenju „Lisja“ ocenjuje da je reč isključivo o zaista bestidnoj obesti počinilaca.
Almaško groblje je, inače, zaštićeno kao spomenik kulture i datira još iz 1860. godine, a na njemu počiva veliki broj uglednih Novosađana.