„Voj put“ i „Sombor putevi“: Idemo do Strazbura
24. 12. 2010. u 20:58
Preduzeća optužuju fond za kapitalna ulaganja Vojvodine. Direktori tvrde da se tenderi nameštaju i favorizuju
SUBOTICA - Izjave Imrea Kerna, potpredsednika Fonda za kapitalna ulaganja Vlade Vojvodine, da je kredit kod niške AIK banke fond uzeo da bi se vratili dugovi za izgradnju puteva, kao i da završne radove više građevinskih firmi koči nepotpuna dokumentacija, izazvale su žustra negodovanja preduzeća ”Voj put” i ”Sombor putevi”, koji su među prozvanima.
Rukovodstvo ovih preduzeća, međutim, optužilo je u petak u Subotici fond i Ministarstvo za infarstrukturu da su favorizovanjem pojedinih građevinskih preduzeća na tenderima za izgradnju puteva, mnoge firme doveli na ivicu opstanka, a građane ostavili bez asfaltiranih ulica i drumova.
- Iako smo sve poverene poslove završili na vreme, već tri godine nismo dobili ni dinara iz FKU, a sada smo primorani da podignemo kredit da bismo nastavili dalje, i naravno da ga otplaćujemo godinama - tvrdi Dušan Dražić, direktor ”Voj puta” u ostavci. - S druge strane, preduzeća poput ”Alpine”, finansiraju se šakom i kapom, dobijaju tendere, a posao ne završavaju.
Primera radi, otkriva dalje Dražić, na poslednjem tenderu za asfaltiranje 35 ulica u Subotici, ponuda ”Voj puta” bila je 130 miliona, a ”Alpine” - 205 miliona dinara. ”Alpina” se prvi put bila povukla sa tendera, te je raspisan drugi, na kojem je ponuda ”Voj puta” ponovo bila jeftinija za 30 miliona, ali je posao dobila ”Alpina”.
Slična situacija, prema Dražićevim rečima, desila se i na tenderu za izgradnju severnog i ”ipsilon kraka” Koridora 10, gde je posao poveren ”Nibens grupi”, koja je i tada bila u blokadi, a obećala je da će radovi biti završeni do Nove godine.
- Kako saznajemo, Ministarstvo za infrastrukturu prebacilo je konzorcijumu avans od 20 odsto, iako je praksa da se na početku uplaćuje samo pet odsto - precizira Dražić. - ”Nibens grupa” je pre tri dana bila u blokadi za više od četiri milijarde dinara, a u četvrtak već 23,5 milijarde dinara, što je više od petine vrednosti radova na severnom kraku Koridora 10, koji su procenjeni na 110 milijardi dinara. To znači da im se novac prebacuje, oni ga izdašno troše, a mašine stoje.
Kako ne bi dozvolili da se država poigra sa sudbinom 550 zaposlenih u ”Voj putu” i ”Sombor putevima”, dokumenti o malverzacijama, navode rukovodioci ovih preduzeća, poslati su domaćim sudovima, ali i sudu za ljudska prava u Strazburu.