Najlepši je osećaj pripadnosti

D. Zečević

05. 07. 2008. u 19:07

Posle višegodišnjeg boravka u Kraljevu, petočlana porodica Tot iz Prištine ostvarila želju da se vrati na Kosmet. Ministarstvo za KiM omogućilo Silvani Tot da dobije posao kao patronažna sestra

PISMO napisano načelnici odeljenja za zdravstvo i prosvetu pri Ministarstvu za KiM, Ružici Milić, bilo je presudno za povratak petočlane porodice Tot iz Prištine na Kosmet. Obrazlažući svoju devetogodišnju želju za povratkom u pokrajinu, Silvana (28) i Gabrijel (32), roditelji troje dece, Anđele (9), Nevene (6) i petogodišnjeg Olivera, u pismu su naveli i želju da im se pruži prilika da rade kako bi opstali od svoje zarade. Ubrzo je stigao pozitivan odgovor.
- Teško je opisati lepotu osećaja pripadnosti. Taj osećaj mene i moju porodicu zaokuplja poslednjih pet meseci, od kada smo se vratili na Kosmet, kaže Gabrijel, ne skrivajući sreću zbog povratka na Kosmet.
Iako se nisu vratili u svoju Prištinu, nastanjeni su u selu Vidanja kod Kline, zadovoljni su što im se ukazala prilika da se vrate na područje Metohije. Pogotovu što su povratak iz raseljeništva priželjkivali poslednjih devet godina.
- Bili smo smešteni u Kraljevu kod rođaka. Ali ni ja, ni supruga nismo radili, a deca rastu... Mada nam je rodbina pomagala, potrebe su premašivale postojeće mogućnosti a dodatnu teškoću stvarao nam je osećaj da ne pripadamo mestu u kome se nalazimo. Nostalgija za rodnim krajem i želja da se vratimo na Kosmet bivali su sve jači - priča Silvana. Znajući za njihovu želju za povratkom, rođak, takođe povratnik u selu Vidanje kod Kline, ponudio im je smeštaj u svojoj renoviranoj kući.
- Ta ideja nam se odmah dopala ali nam se nametnulo pitanje: od čega ćemo živeti? Pošto je supruga po zanimanju medicinski radnik, odlučili smo da se obratimo nadležnima za zdravstvo u Ministarstvu za KiM, i da im predočimo svoju nameru - pričaju gotovo uglas Gabrijel i Silvana, zahvalni Ružici Milić, načelnici odeljenja za zdravstvo i prosvetu u ovom Ministarstvu, koja im je izašla u susret.
- Bili smo srećni kada smo dobili odgovor da su u ovom i nekoliko povratničkih sela bile potrebne patronažne sestre, tako da je moja supruga odmah po dolasku ovde počela da radi. Od njene plate izdržava se cela porodica, ali bolje je i tako nego da sedimo u Kraljevu bez ikakvih primanja. Iako još uvek nismo u svom stanu u Prištini, ovde daleko lakše funkcionišemo. I osećamo se kao da smo na svome, kaže na kraju svoje priče Gabrijel, glava porodice Tot koja se vratila na Kosmet.

PISMO I POSETA
POSLE prvog pisma u kome su zahtevali da im se omogući posao kako bismo se vratili na Kosmet, Silvana i Gabrijel Tot, po povratku, napisali su još jedno pismo Ružici Milić.
- Zahvaljujući vama, vratili smo se na naš Kosmet. Ispunili ste nam najveću želju jer smo poslednjih devet godina maštali o povratku - naveli su Silvana i Gabrijel Tot u drugom obraćanju Ružici Milić iz Ministarstva za KiM koja ih je nedavno posetila.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije