Reprezentacija Srbije je neslavno završila učešće na Svetskom šampionatu. Naš nacionalni tim je u meču odluke izgubio od Australije 2:1 i već posle prvog kruga takmičenja mora da pakuje kofere. “Orlovi” su na zemlju spušteni u trenutku kada ih je nacija već videla u osmini finala, a puleni selektora Radomira Antića su platili ceh brojnim promašajima u prvom poluvremenu.

Prvu šansu na utakmici imao je Miloš Krasić, koji je u 6. minutu sjajno prošao po levoj strani terena, dobro šutirao, ali golman Australije Švarcer je loptu izbacio u korner. U 12. minutu Nikola Žigić je asistirao Krasiću, koji je izašao sam ispred Švarcera, lagano ga obišao, međutim, šutirao je pored gola. Minut kasnije “oziji” su prvi put zapretili, ali daleko od toga da je Stojković morao da brine za svoj gol.

Na sledeće uzbuđenje u kaznenom prostoru rivala nije se dugo čekalo. U 16. minutu Kuzmanović je, na aisstenciju Ivanovića, bio neodlučan da li da šutira ili uposli Žigića, tako da je propala još jedna izgledna šansa.

Sjajnu priliku propustio je Branislav Ivanović u 22. minutu. Odlični Kuznamović je ponovo bio asistent, bek Čelsija je iskosa sa desne strane, sa pet metara, odlično ciljao, međutim Švarcer je instinktivno desnom ruko zaustavio njegov šut. Australijancima je zapretio i Nikola Žigić, koji se u 34. minutu našao sam u srcu šesnaseterca rivala, ali i ovaj pokušaj je završio pored stative.

Sudije su u 38 . minutu opravdano poništile pogodak Srbije, obzirom da se Krasić nalazio samo nekoliko santimetara iza poslednje linije odbrane Australije.

Najbolju priliku “oziji” su imali preko Kejhila u 32. minutu, koji je odlično reagovao na centaršut Brešana, ali njegov udarac glavom je otišao pored gola Stojkovića.

Najviši igrač Srbije Žigić je imao prvu šansu u drugom poluvremenu. Igrao se 53. minut, kada je napadač Birmingema iz solidne pozicije šutirao preko gola taličnog Švarcera. Kako je vreme prolazilo Australija je bila sve opasnija, a nagrada je stigla u 69. minutu.

Kejhil je pre Vidića došao do lopte koja je dobrih 20 metara putovala do našeg šesnaesterca i sa 11 metara glavom matirao Vladimira Stojkovića. Novi šok usledio je posle samo 240 sekundi. Neoprezni Luković je u 73. minutu izgubio loptu na našem delu terena, ona je stigla do rezerviste Australije Holmana, koji je iznenadio Stojkovića i sa 30-tak metara drugi put posla loptu u mrežu “orlova”.

Nisu se naši momci predavali, iako je bilo vidljivo da je nervoza i te kako ušla u redove “orlova”. Ređali su se napadi, ali nije se moglo više od počasnog pogotka Pantelića u 84. minutu. Iskosa sa desne strane Zoran Tošić je dobro šutirao, Švarcer je uspustio lotpu, na koju je natrčao iskusni napadač i iz neposredne blizine vratio nadu “orlovima”.

Ipak, u preostalom delu meča stihijski napadi nisu urodili plodom, a ostaje nedoumica da li je sudija Lariondo oštetio Srbiju, obzirom da u 90. minutu nije dosudio jedanesterac posle igranja rukom jednog igrača Australije.

AUSTRALIJA – SRBIJA 2:1 (0:0)

Strelci: Kejhil u 69, Holman u 73. minutu, a Pantelić u 84. minutu za Srbiju. Stadion: “Mbombela” u Nelspruitu. Žuti kartoni: Bičamp u 48, Vilkšir u 50. minutu (Australija), Luković u 18, Ninković u 59. minutu (Srbija). Sudija: Horhe Lariondo (Urugvaj).

AUSTRALIJA: Švarcer, Nil, Kejhil, Čulina, Bičamp, Emerton, Vilkšir (od 82. Garsija), Kenedi, Valeri (od 66. Holman), Karni, Brešano (od 66. Čiperfild).

SRBIJA: Stojković, Vidić, Ivanović, Stanković, Luković, Jovanović, Žigić (od 67. Pantelić), Obradović, Krasić (od 62. Tošić), Ninković, Kuzmanović (od 77. Lazović).

*****

NEMCI “IZABRALI” ENGLEZE

Fudbalska reprezentacija Nemačke pobedila je večeras, u trećem kolu Grupe D, ekipu Gane sa 1:0, nakon čega su se oba tima plasirala u drugu rundu takmičenja na Svetskom prvenstvu.

Na Soker siti stadionu u Johanesburgu, pred oko 85.000 gledalaca, jedini gol na meču postigao je nemački reprezentativac Mesut Ozil u 59. minutu.

Takmičenje po grupama Nemačka je završila na prvom mestu sa šest bodova, dok je Gana osvojila četiri boda i drugo mesto. Treća Australija, takođe, ima četiri boda, ali lošiju gol razliku, dok je Srbija osvojila tri boda.

Nemačka se u četvrtfinalu sastaje sa Engleskom, dok Gana igra sa SAD.

*****

ANTIĆ: NEPRAVEDNO KAŽNJENI

Selektor Srbije Radomir Antić je istakao da nema ništa da zameri igračima.

- Fudbal je bio nepravedan prema nama. Odigrali smo kvalitenu utakmicu i momcima ne mogu da zamerim bilo šta. Imali smo mnogo šansi u prvom poluvremenu, nismo ih iskoristili i na kraju žalimo. Poručio bih narodu, koji sada sigurno tuguje, da u fudbalu ne pobeđuje uvek bolji – istakao je Antić.

Selektor Srbije je rekao da poraz može da se posmatra iz više uglova.

- Australija je bila rasterećena, a izmenama su došli do svežine. Kejhil je kog prvog gola nadskočio našu celu odbranu.Ponavljam, ne mogu ništa da zamerim igračima, dali su sve od sebe. Kažnjeni smo na vrlo težak način. Ekipa je zaslužila mnogo više.

Pokušao je Antić izmenama da nešto promeni, ali nije vredelo.

- Nismo stali u drugom poluvremenu. Imali smo šanse, napadali, jer smo znali da nema mesta kalkulisanju. Nedostajala je preciznost u završnici akcija. Kada ekipa na SP stvori deset šansi i ne postigne gol, može samo da se konstatuje da je nedostajao faktor sreće.

Već na jesen Srbiju očekuje start kvalifikacija za EP.

- Treba da izvučemo zaključak sa Mundijala. Ostavili smo dobar utisak i mnogo naučili. Prvo da prespavamo, pa ćemo da vidimo kako dalje – napomenuo je Antić.