VRELI ambijent hale “Pionir”, koji ove sezone daje posebnu snagu košarkašima Partizana, u drugoj fazi Evrokupa, opekao je nemačku Albu – 78:66. Crno-beli su posle poraza od Ritasa, uspeli da se dignu i zabeleže prvenac u TOP 16, pa sada posle dva kola sve ekipe u grupi E imaju identičan skor (1-1) i iste šanse za prolaz u četvrtfinale.

Nije Partizanu u prvoj deonici sve išlo glatko u napadu, ali je iskusni Renfro kad god je trebalo uspevao da “izmisli” poene za saigrače. Sa druge strane crno-beli su u odbrani imali problema sa protivnikim centrima, koji su brzo naterali Gagića na tri, a Lendejla na dve lične greške. Sve to je donelo rezultatsku klackalicu koju su presekle tek u finišu četvrtine trojke Pejdža i Nikolića za 19:13.

MAČVAN U LOŽI SPECIJALNI gost na meču protiv Albe bio je nekadašnji igrač crno-belih i kapiten Srbije na prethodnom Evropskom prvenstvu Milan Mačvan. On je u loži sedeo zajedno sa predsednikom Partizana Ostojom Mijailovićem i poslovnim direktorom Mlađanom Šilobadom.

U nastavku se probudio slavljenik Vanja Marinković (napunio 22 godine) i njegovim prvim pogotkom van linije 6.75 crno-beli su stigli do dvocifrene zalihe 32:21, koja je bar na kratko smanjila pritisak. Uz glasnu podršku sa tribina, kao i čvršću igru u defanzivi, momci iz Humske su do odlaska u svlačionicu održavali teško stečeno vođstvo, ali su propustili nekoliko prilika da ga uvećaju.

Činilo se da će to uspeti kada je Zagorac postigao trojku za 44:32, ali se desilo potpuno suprotno. Dozvolili su seriju poena rivalu, koji je za čas preko raspoloženog Sikme prišao na samo “minus tri”. To nije demotivisalo domaće. Publika ih je sve jače bodrila i vratila u pravi ritam. Bandža Si je prvi povukao, a zatim i Nikola Janković, sa nekoliko vezanih dobrih poteza. Bilo je lakše kad je na semaforu zasijalo 65:52 u 35.minutu, ali to naravno, pogotovo zbog crno-bele boljke zvane oscilacije, nije značilo da je kraj.

Lendejl je otvorio put ka pobedi zakucavanjem, a onda i košem pod faulom potpuno zapalio atmosferu u hali (74:63). Naredni napad Albe je istekao, a samim tim i šansa za preokret. Ostalo je vremena samo da ih Australijanac dokrajči za prvi trijumf u TOP 16.

Dvorana: “Aleksandar Nikolić”. Gledalaca: 6.200. Sudije: Koromilas, Laurinavičijus, Kartal.
PARTIZAN: N. Janković 11 (7sk), Pejdž 10 (3as, 3sk), Si 10 , Marinković 14, Veličković, Pecarski, Zagorac 8, Renfro 2 (12as), S. Janković, Lendejl, Gagić, Nikolić.
ALBA: Saibu 2, Gifi 5, Hant, Šnajder, Hermanson 16 (6-5 za dva), Vagner 2, Giedraitis 11, Timan 8, Kliford 5, Vinoko 5, Sikma 10, Peno 2.
Po četvrtinama: 19:13, 18:15, 13:15, 28:23.