Kosovo postaje član FIBA!
07. 02. 2015. u 21:10
Visoki čelnici svetske i evropske kuće košarke primili delegaciju samozvane republike. Glavni adut činjenica da je OK Kosova primljen u Međunarodni olimpijski komitet
SASTANAK Erold Belegu, Patrik Bauman i Turgaj Demirel u sedištu FIBA u Ženevi
KOŠARKAŠKI savez Kosova biće primljen u članstvo FIBA polovinom sledećeg meseca! Nekoliko puta je svetska kuća košarke odbijala zahtev basket čelnika južne srpske pokrajine, ali kako sada stvari stoje, na predstojećem Izvršnom komitetu FIBA (12-13. mart), pozitivno će odgovoriti.
U to ne sumnja ni prvi čovek KS Kosova Erold Belegu koga su, sa saradnicima, u četvrtak, u Ženevi primili generalni sekretar FIBA Patrik Bauman, zatim potpredsednik FIBA i ujedno predsednik FIBA Evropa, Turgaj Demirel, te generalni sekretar FIBA Evropa, Kamil Novak i članovi pravne službe.
- Podneli smo sva dokumenta neophodna po Statutu FIBA i mislim da ovog puta nema razloga da ne budemo primljeni - nema dilemu Belegu u razgovoru za “Novosti” šta će se desiti na sledećem Izvršnom komitetu FIBA.
Za razliku od prethodnih neuspešnih pokušaja, ovog puta KS Kosova u rukama ima daleko veći, možda i najveći adut. Dosad je FIBA “glatko” odbijala njihove zahteve, jer nisu bili članovi Međunarodnog olimpijskog komiteta. Ali od 9. decembra prošle godine situacija se dijametralno promenila. Iako Kosovo nije međunarodno priznata država, odnosno nije primljena u članstvo Ujedinjenih nacija, MOK je napravio presedan, primio je južnu srpsku pokrajinu u svoju kuću kao samostalnog člana i samim tim otvorio im vrata svih međunarodnih sportskih organizacija koje su pod “kapom” Međunarodnog olimpijskog komiteta...
- Mislim da smo i ranije ispunjavali sve uslove, ali smo odbijeni, a jedan od razloga je bio i taj što Kosovo tada nije bilo u Međunarodnom olimpijskom komitetu. Sada smo postali punopravni član - svestan je Belegu da njegov savez nije nikad bio bliži ulasku u FIBA.
Košarkaški savez Srbije se u poslednjih sedam godina trudio da stopira Kosovo na putu do svetske kuće košarke i uvek je uspevao u tome.
- Iz sportskog ugla, ne vidim zašto bi to nastavili da rade i dalje, a politički, ne vidim i kako bi, jer kažem, ranije je kočnica bila ta što nismo bili priznati od MOK. Sada je situacija izmenjena.
Srbija bi mogla da se pozove na to da Kosovo u mnogim međunarodnim forumima nije međunarodno priznato, odnosno da pravno ne postoji kao punopravni član Ujedinjenih nacija.
- Mnogi polemišu o definiciji međunarodnog prizanja, ali činjenica je da je preko 100 država priznalo nezavisnost Kosova. Da li je to međunarodno priznanje? Mislim da je najbolje objašnjenje dao MOK, navodeći da Kosovo ispunjava tehničke uslove za prijem, uključujući i definiciju “zemlje” iz Olimpijske povelje kao “nezavisne države priznate od međunarodne zajednice”.
Da sve ide ka tome da će FIBA popustiti u dosad jasnom stavu da ne prizna Kosovo je i podatak da je asistent direktora za razvoj svetske kuće košarke, Florijan Paske bio na pomenutom sastanku. Na njemu je između ostalog razgovarano o pomoći i FIBA podršci Kosovu za reprezentaciju, udruženje trenera i razvojne programa. Koliko su na Kosovu sigurni da će ovaj put ući u FIBA, svedoči i činjenica da su angažovali američkog stručnjaka kako bi pripremili mlađe selekcije za izlazak u Evropu već ovog leta kroz kontinentalne šampionate.
- Takođe, očekujem da naši klubovi od jeseni učestvuju u FIBA Evročelendž takmičenju, ali i da se prvi put sa seniorskom reprezentacijom pojavimo u kvalifikacijama za Evrobasket 2017.
Očigledno da Srbija ima malo vremena, ali i manevarskog prostora da spreči ulazak Kosova u FIBA. Ostaje da se vidi da li će uspeti...
ČLANSTVO
KOSOVSKE sportske federacije su primljene u 18 međunardnih asocijacija. Punopravni članovi su Evropske minigolf federacije, EMF (primljeni 2012), Međunarodne streličarske federacije, FITA (2011), Međunarodne bokserske federacije, AIBA (2014), Evropske rukometne federacije, EHF (2014), Međunarodne džudo federacije, IJF (2012), Međunarodne stonoteniske federacije, ITTF (2003), Međunarodne federacije za dizanje tegova, IVF (2008), Međunarodne federacije jedrenja, ISAF (2012) i Međunarodna federacija modernog pentatlona, UIPM (2013). Privremeni član su Svetske fudbalske federacije, FIFA (2014), Međunarodne ski federacije, FIS (2011), Međunarodne karling federacije, VFC (2012), Svetske tekvondo federacije, VTF (2013), Međunarodnog olimpijskog komiteta, MOK (2014),Evropskog olimpijskog komiteta, EOK (2014), Međunarodne gimnastičke federacije, FIG (2014) i Svetske karate federacije, VKF (2014), dok su pridruženi član Međunarodne rvačke federacije, FILA (2008).
REPREZENTACIJA
NEKOLICINA momaka rođenih na teritoriji Kosova, igraju za reprezentacije Albanije, Turske... Ipak, Belegu veruje da bi ta slika mogla da se izmeni ako Kosovo uđe u FIBA.
- S obzirom na to da do sada nismo bili priznati u međunarodnim košarkaškim forumima, ti momci nisu imali izbora. Pitali smo FIBA da li bi, kao svojevremeno kada su se igrači odlučivali da dres SFRJ, SRJ ili SCG zamene onim iz novonastalih reprezentacija, pružila našim momcima drugu šansu, odnosno da igraju za Kosovo.
PROČITAJTE I OVO:
* Tošić svađa turske velikane
* Vujošević: Možda ni ne odemo u Niš
* Jovanović ostaje u Zvezdi
* FED kup: Srpkinje pobedile Hrvatice i obezbedile baraž za Svetsku grupu dv
* Zvezda i Metalist igrali bez golova, povreda Avramovskog, debi Orlandića
* Morezmo o Mareju: Stidljiv je kad igra sa Novakom
* Žeravica: Trening jedini lek; Lučić: Zamerka samo strancima
* Škuletić: Niti razmišljam o odlasku, niti žalim što se to nije dogodilo!
* Orlandić: Zvezda moj život
bird
07.02.2015. 21:16
Nema veze sa ovom temom ali sta je sa malim Hejslipom?Jel ja rece da je jaci od Kerola iz Reala.3/3 za 3p 11 poena u u 1/4 protiv Olimpije trenutno na Sk3.
Postaje clan FIBA zato sto je Srbija dozvolila da postane clan MOK-a, primenjujuci Briselski sporazum ...
Sta drugo reci nego ,korupcija i mito,,najvece vrednosti eu demokracije,a i ostalih svetskih organizacija ,,sve same lopuze !
Sta je tu je. Mozda ih nismo jos uvek pobedili politicki, ali sportski ima da im pojedemo sve po spisku.
Odmah javite amerikancu divcu... da spremno brani srpski interes...
Komentari (19)