Srbi zaslužuju Evroligu

V. PRERADOVIĆ

22. 04. 2014. u 14:50

Predsednik Crvene zvezde i generalni menadžer ABA lige najavili fajnal-for u "Areni". Čović: I drugi su dali doprinos, ali mi smo mi. Lisac: Sve ostaje po starom...

FINALNI jadranski turnir u "Kombank areni" (24 - 27. april), na kojem Crvena zvezda, Partizan, Cedevita i Cibona konkurišu za pobednika 13. regionalne sezone i dva evroligaška mesta (finalisti), u utorak su zvanično najavili suorganizatori - predsednik Crvene zvezde Nebojša Čović i generalni menadžer ABA lige Roman Lisac.

Sedeći rame uz rame, trudili su se da pokopaju duhove prošlogodišnjih sukoba oko ustrojstva lige i pogrešnog tumačenja sistema plasmana u Evroligu, ali su povremeno izvirivali kroz prijateljsko ćaskanje pred predstavnicima medija.

- Neću promeniti stav da je fajnal-for nepravedna završnica - rekao je Čović. - Svesti sezonu na jednu polufinalnu utakmicu nije pravedno, ali je pitanje na koji način bi plej-of mogao da se uklopi u kalendar. Kada je reč o grešci u prevodu sistema plasmana u Evroligu, gospodin Lisac se u izjavama, za razliku od drugih funkcionera lige, dobro sačuvao. U skladu s prezimenom.

- Hvala lepo, evo ruka - ostao je Lisac dosledan svom nekonvencionalnom maniru. - Ni mi se ne slažemo sa ovim sistemom, ali nije jednostavno uvesti plej-of. Napravili smo grešku u poštenoj želji, jer i dalje mislimo da bi prvak regularnog dela trebalo da ide u Evroligu. Sa druge strane, fajnal-for je kruna i može da uključi više zemalja. Liga će i nadalje imati 14 klubova i igraće se po istom sistemu, a sve drugo su priče "za kaficu".

Lisac je potvrdio da će specijalni gosti biti izvršni direktor Evrolige Đordi Bertomeu, operativni direktor Edvard Skot i predsednik ULEB Eduardo Portela.

KEC IZ RUKAVA GENERALNI menadžer ABA lige Roman Lisac odbio je da podeli informaciju o novom vlasniku specijalne pozivnice, koju je vratio mađarski Solnok.
- Dozvolite mi da izvučemo nekog keca iz rukava na kraju turnira. Radi se o klubu iz ozbiljnog grada u okruženju.
- Favoriti su sa istoka - ubacio se Nebojša Čović, aludirajući i na polufinalne dvoboje.
Kako stvari stoje, favorit je rumunski šampion Asesoft iz Ploeštija.

- Onda možete njih da pitate sve što vas zanima, da ja opet nešto ne pogrešim.

- Stalno se na štetu Srbije prave greške u prevodu, kada će jednom pogrešiti u našu korist - nadovezao se Čović. - Sistem fajnal-fora nije dobar za našu košarku, koja zaslužuje da ima dva evroligaša. I drugi su dali doprinos, ali mi smo mi. Ovo je princip "zavadi Srbe pa vladaj".

- Sa tim ne mogu skroz da se složim - sa osmehom replicira Lisac.

Bilo je reči i o tehničkim detaljima treće jadranske završnice u Beogradu (fajnal-ejt 2005. i fajnal-for 2009).

- Do 13 sati prodato je 2.158 karata za polufinalnu utakmicu Zvezda - Cibona, odnosno 2.700 za Partizan - Cedevita - izneo je Čović precizne brojke. - Za finale je prodato 2.820 ulaznica. Kapacitet za polufinalne mečeve je 22.394 mesta, za finale 20.420. Cene karata su najniže do sada, videćemo kakva će biti poseta. Dolazak je najavilo pedesetak pristalica Cibone i 250 Cedevite.

POLUFINALEČetvrtak: Crvena zvezda - Cibona 20.00
Petak: Partizan - Cedevita 20.00
FINALENedelja u 20 časova

Relativno mali broj prodatih ulaznica otvorio je i dilemu isplativosti organizacije fajnal-fora.

- Zvezda je platila participaciju od 125.000 evra, još oko 50.000 za troškove dvorane. Naše je 95 odsto prihoda od prodaje karata, kao i 50 odsto od reklamnog prostora na terenu. Nadam se da ćemo uspeti da pokrijemo troškove - kaže Čović.

Za finalni turnir ABA lige akreditovano je 300 izveštača, a direktni prenosi biće emitovani u osam zemalja. Osim onih iz regiona, borbu za zlatno šampionsko prstenje gledaće i zainteresovani iz Grčke i Rumunije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije