TADIĆ HEROJ AJAKSA: Hoćemo sve trofeje
28. 11. 2018. u 18:52
Osećaj je sjajan, želimo da budemo najbolji u svim takmičenjima u kojima igramo, kaže Dušan Tadić
Dušan Tadić postiže prvi gol protiv AEK Foto AP
ČEKAO je Ajaks 13 godina da se probije u osminu finala Lige šampiona, a za taj podvig najzaslužniji je naš Dušan Tadić. Na meču petog kola grupe E u Atini protiv AEK (2:0), srpski reprezentativac je pokazao klasu, postigao dva pogotka, i sada je "kopljanicima" ostalo još da probaju da se izbore za prvo mesto. O tome će odluka pasti u Amsterdamu, u direktnom duelu završne runde sa liderom Bajernom, koji ima dva boda više.
- Ajaks je zaslužio da počne ponovo da osvaja pehare - rekao je Tadić za UEFA. - Najpre nam je cilj bio da se plasiramo u grupnu fazu Lige šampiona, i tome smo uspeli. Zatim smo želeli da se plasiramo u osminu finala, pa je i to obavljeno. Tako se to radi, zacrtaš plan, i ispuniš ga. Pokušaćemo da uradimo najbolje što možemo i u Evropi i u Holandiji. Hoćemo trofeje u svim takmičenjima u kojima učestvujemo.
Računajući sve frontove u 2018/2019, 30-godišnji Tadić je za Ajaks postigao već 13 golova, a engleski mediji su odmah zapazili da je efikasniji od celog Sautemptona (12), iz kojeg je došao ovog leta u Holandiju. Poslednja dva pogotka dao je kada je bilo najpotrebnije.
- Poseban, sjajan osećaj je kada si dvostruki strelac u utakmici Lige šampiona. Ipak, u tome ne bih uspeo bez mojih sjajnih saigrača. Generalno, dobro smo igrali protiv Grka, maksimalno smo se borili za boje kluba. Srećan sam što smo obradovali naše navijače - istakao je srpski reprezentativac.
Epilog svega je da su "kopljanici" prvi put nakon 2005/2006. prošli u nokaut fazu. Tada su u društvu Arsenala, Tuna i praške Sparte bili drugi u grupi, a zvezde tima su bili Vesli Snajder i Klas-Jan Huntelar, koji je i sada član tima. Tada ih je na prvom prolećnom ispitu zaustavio Inter (2:2, 0:1), s tim što je na obe te utakmice strelac za milanski tim bio Dejan Stanković.
Ajaks je četiri puta bio šampion Evrope, 1971, 1972, 1973. i 1995. godine, i više pehara imaju samo Real (13), Milan (7), Bajern (5), Barselona (5) i Liverpul (5). Posle osvajanja poslednje krune, velikan iz Amsterdama je još 1996. bio u finalu elitnog takmičenja UEFA, kada je izgubio od Juventusa na penale (2:4, 1:1). Blizu međunarodnog trofeja bio je 2017, ali je tada u finalu Lige Evrope poražen od Mančester junajteda (0:2).
LEVANDOVSKI U "KLUBU 50"
ROBERT Levandovski je postao sedmi fudbaler u istoriji Lige šampiona, koji je postigao 50 ili više golova. Napadač Bajerna je sa dva pogotka protiv Benfike stigao do brojke od 51.
Pre njega u "klub" su ušli Kristijano Ronaldo (121 gol), Lionel Mesi (105), Raul Gonzales (71), Karim Benzema (59), Rud Van Nistelroj (56) i Tijeri Anri (50).
OSMINA FINALA
Real (Španija)
Barselona (Španija)
M. siti (Engleska)
M. junajted (Engleska)
Juventus (Italija)
Roma (Italija)
Bajern (Nemačka)
Ajaks (Holandija)