ČETIRI od četiri! Klubovi iz Srbije prvi put posle sezone 2008/2009, a drugi put od osamostaljenja, stopostono su odradili posao u svojim prvim mečevima u Evropi. Ruku na srce, protivnici Crvene zvezde, Partizana, Radničkog iz Niša i Spartaka Ždrepčeva krv bili su klubovi iz mnogo slabijih liga nego što je naša - Spartaks (Letonija), Rudar (Crna Gora), Gzira (Malta) i Kolerajn (Severna Irska). Ali raduje bar činjenica da smo u osam mečeva ostvarili šest pobeda i dva remija (Zvezda i Spartak), primili samo jedan gol (Spartak kod kuće) i osnažili za nijansu državni koeficijet.

Da bi se pričalo o nekom ozbiljnijem povratku našeg klupskog fudbala potrebno je da i u drugom kolu kvalifikacija kvartet ostvari uspeh. I dok se od Crvene zvezde i Partizana očekuje da prođu litvanske klubove Suduvu i Trakai, jer su objektivno favoriti, Radnički iz Niša u meču protiv Makabija iz Tel Aviva (Izrael) i pogotovo Spartak u dvomeču sa Spartom iz Praga (Češka) su autsajderi. Tako je bar na papiru. Bilo bi odlično kad bismo napravili “tri od četiri”, a iskreno senzacionalno ako bi se svi naši timovi našli u trećem kolu kvalifikacija.

PROČITAJTE JOŠ: U PONEDELjAK ŽREB ZA TREĆE KOLO KVALIFIKACIJA ZA LŠ I LE: Evo potencijalnih rivala srpskih klubova

Kada pogledamo četiri poslednje sezone, kad je šampion startovao od drugog kola (faktički prvog) kvalifikacija za Ligu šampiona, a ostali od prvog kola kvalifikacija za Ligu Evrope, dva puta smo posle prvog kola imali uspešnost “tri od četiri” (2015/2016. i 2016/2017), a samo prošle godine polovičan uspeh, jer su na startu ispali Vojvodina i Mladost Lučani. Paradoks je da je u sezoni 2015/2016. na startu kiksnula Crvena zvezda (Kairat 0:2, 1:2), a godinu kasnije Partizan (Zaglebje 0:0, 0:0 - 4:3 pen.).

Treba se podsetiti sezone 2008/2009, kad su četiri naša kluba - Partizan, Crvena zvezda, Vojvodina i Borac - prošla prve prepreke, sa jednom razlikom da su zbog sistema takmičenja to učinila u različitim kolima kvalifikacija. Crno-beli su tada u drugom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona eliminisali azerbejdžanski Inter, Vojvodina je u prvom kolu bila bolja od azerbejdžanskog Olimpika, Borac od moldavske Dačije, dok je Crvena zvezda u drugom kolu izbacila posle drame kiparski APOEL. Tada smo ostvarili tri pobede i pet remija, ali protiv jačih protivnika.

PROČITAJTE JOŠ: UEFA KAZNILA ZVEZDU: Bez navijača u Litvaniji

ZVEZDA DANAS ČEKA RIVALA
CRVENA zvezda će danas od 12.00 u Nionu dobiti potencijalnog protivnika u trećem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona. Crveno-beli su zbog klupskog koeficijenta u slabijem šeširu.

POVLAŠĆENI
Salcburg (Aust.)
Ludogorec (Bug.)/Videoton (Mađ.)
Seltik (Ško.)/Rozenborg (Nor.)
Legija (Polj.)/Spartak Tr. (Slk.)
Astana (Kaz.)/Mitjeland (Dan.)
Kukeši (Alb.)/Karabag (Azer.)

NEPOVLAŠĆENI
BATE B. (Blr.)/HJK Helsinki (Fin.)
Dinamo Z. (Hrv.)/Berševa (Izr.)
Škendija (Mak.)/Šerif (Mol.)
Kluž (Rum.)/Malme (Šve.)
C. zvezda (Srb.)/Suduva (Lit.)
AEK (Grčka)
* Mečevi 7/8. avgusta i 14. avgusta

PROČITAJTE JOŠ: NAREDNI PARTIZANOV RIVAL STIŽE IZ LITVANIJE: Trakai postoji tek 13 godina

PARTIZAN, RADNIČKI I SPARTAK POVLAŠĆENI
SVA tri naša predstavnika u kvalifikacijama za Ligu Evrope biće povlašćena u današnjem žrebu za treće kolo kvalifikacija, koje će se u Nionu obaviti od 14.00. Crno-beli su u prvom šeširu zbog svog koeficijenta, a Nišlije i Subotičani na osnovu koeficijenta njihovih rivala, favorita Makabija iz Tel Aviva i Sparte iz Praga.
UEFA žreb je opet poludirigovan, jer će napraviti pet grupa, četiri po 10 i jednu od 12 parova, pa ćemo videti da li će naši klubovi izbeći najteže rivale, kao što su Basakšehir (Turska), Brondbi (Danska), Vijetse (Holandija), Lucern (Švajcarska), Leh (Poljska)...

2008/2009.
2. kolo kv. LŠ
Inter (Arz) - Partizan 1:1, 0:2
1. kolo kv. UEFA kup
Vojvodina - Olimpik (Azr) 1:0, 1:1
Dačija (Mol.) - Borac 1:1, 1:3
2. kolo kv UEFA kup
APEOL (Kip.) - C. zvezda 2:2, 3:3

2018/2019.
1. kolo kv. LŠ
Spartaks (Let.) - C. zvezda 0:0, 0:2
1. kolo kv LE
Rudar (CG) - Partizan 0:3, 0:3
Spartak ŽK - Kolerajn (S. Ir.) 1:1, 2:0
Radnički N. - Gzira (Mal.) 4:0, 1:0