Zvezda: Kokeza naređuje, a FSS reketira

V.N.

29. 07. 2017. u 11:46

Na ovaj način ponovo je otvoren front između Zvezde i FSS posle teških reči u finišu minule sezone kada su crveno-beli optužili Kokezu za, kako su tada naveli, otimanje šampionske titule

Звезда: Кокеза наређује, а ФСС рекетира

Slaviša Kokeza i Zvezdan Terzić

CRVENA zvezda i njen generalni direktor Zvezdan Terzić su u maju, posle gubljenja titule prvaka, najavili opšti rat sa Fudbalskim savezom Srbije i njegovim predsednikom Slavišom Kokezom. Posle dva meseca iz Ljutice Bogdana je načinjen prvi korak, pismom svim superligaškim klubovima u kojem se ukazuje na navodno preuzimanje ingerencija od Zajednice Superlige, ali i sporan rad Odbora za hitna pitanja, kao i navodnu samovolju predsednika FSS Slaviše Kokeze.

- Smatramo da je neophodno sazivanje sednice Izvršnog odbora Zajednice Superlige na kojoj bi se diskutovalo o mnogim važnim pitanjima i gde bi trebalo doneti određene važne odluke koje su u interesu fudbala. Nažalost, mišljenje i stavovi klubova Superlige postali su nebitni, odluke koje se donose nisu u interesu fudbala i razvoja fudbalskog sporta, već se samo ispunjavaju želje predsednika FSS Slaviše Kokeze. Cela fudbalska organizacija svedena je na samovolju jednog čoveka.

PREDSEDNIK FSS želi da rukovodi klubovima i udruženjem klubova Superlige na način da se po njegovom nalogu zakazuju sednice Zajednice, na kojima bi se donosile odluke po njegovoj želji i direktivi. Čitav FSS sad funkcioniše kao privatno vlasništvo jednog čoveka, koji u tome vidi samo sopstveni interes. Organizacija je reč koja ne postoji zbog gubljenja sistema, jer se sve zasniva na njegovim nalozima i naređenjima i sve se rešava pod floskulom "rekao Kokeza". Sportski duh, poštovanje i principi fer-pleja su potpuno marginalizovani, a uvedeni su principi jednoumlja, nesportskih i nečasnih radnji zasnovani na lobiranju metodama zastrašivanja.

ODBOR ZA HITNA PITANjA (čitaj: predsednik) donosi sve važne odluke uglavnom bez sastajanja njegovih članova, kao da su sva pitanja u fudbalu toliko hitna, iz čega se nedvosmisleno vidi da se sve radi formalno i po naređenju i želji jednog čoveka.

ARBITRAŽNI SUD zasnovan po principima UEFA i FIFA i Zakonu o arbitraži Republike Srbije, radi na rešavanju sporova između članova FSS od njegovog osnivanja 2014. Radio je kvalitetno i nezavisno sve do decembra 2016. godine kada su, bez obrazloženja, smenjeni svi arbitri kao i predsednik suda, inače dugogodišnji i priznati stručnjaci iz oblasti prava. Ovo je bio prvi korak pokazivanja sile predsednika prema ljudima koji su želeli da ostanu nepristrasni i nezavisni u donošenju odluka.

REKETIRANjE KLUBOVA: Pravilnik o registraciji, statusu i transferu igrača FSS u članu 72. predviđa obavezu svih klubova da dva procenta od svakog transfera uplate na račun Fudbalskog saveza Srbije i da će se navedena sredstva koristiti za razvoj fudbala u Srbiji. Nije nam poznato da i jedan savez u Evropi na ovaj način reketira svoje klubove.

PROTIV NACRTA NOVOG STATUTA FSS: Iz novog nacrta Statuta apsolutno je i nedvosmisleno vidljiva želja za uspostavljanjem apsolutne vlasti i prilagođavanjem najvišeg akta fudbalske organizacije jednom čoveku, koji novim statutom ima sva prava, a nijednu obavezu".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

Ljube

29.07.2017. 14:46

Josh li kukate i zalite se na FSS za izgubljenom titulom. Pa Partizan, shampuon Srbije u chetiri utakmice tri puta vas je mleo, i jednom igral netesheno sa golom koji ste postigli posle izlaska lopte u gol aut. Zato dosta kukate i dosta vishe da vam je drug kriv.

I ja se pitam

29.07.2017. 18:00

@Veoma važno - Kad će konačno da se privatizuju Real i Barselona, jer bez privatizacije nema ništa od njih?

Ljubo

29.07.2017. 16:59

A kad se u Maju Fk Rad pobunio protiv samovolje Kokeze onda ste svi cutali