KADA je na kraju prošlogodišnjeg prvoligaškog prvenstva OFK Bačka zauzeo četvrto mesto na tabeli, a klupsko rukovodstvo najavilo pohod u elitu, Spasoje Jelačić, šef stručnog štaba, uz osmeh je, najpre sumnjičavo, a zatim shvativši da je reč o ciljnom projektu, "zdravo za gotovo" prihvatio "nemoguću misiju". U sezoni na izmaku, retko ko je, osim igrača, verovao u uspeh.

Međutim, korak po korak, Bačkopalančani su nizali sjajne rezultate i, minulog vikenda, pobedom s "pola tuceta" golova nad Donjim Sremom, "overili" plasman u Superligu za najveći uspeh u istoriji kluba koji ove jeseni obeležava 71 godinu od osnivanja.

- Nisam još svestan toga šta smo napravili - kaže Zoran Tolja Karpov, predsednik kluba. - Pre četiri godine, kada sam postao prvi operativac, bili smo pretposlednji u četvrtoj ligi, ali uz pomoć ljudi odanih klubu stigli do neverovatnog uspeha. Zacrtali smo plan, predvođeni Marjanom Rnićem, klupskim ideologom, a tu su i Mile Tešić, sportski direktor, Vukašin Karpov, generalni sekretar... Uspeli smo da krenemo uzlaznom putanjom, i dolaskom trenera Jelačića i njegovih asistenata Lazara Vještice i Stevana Kneževića, pre godinu i po, bilo nam je jasno da ćemo ostvariti rezultat.

Bačka Palanka je slavila rezultat svojih fudbalera za anale dan i noć. Ekipa i Uprava su uspeh obeležili upravo u klupskim prostorijama, sve do pola noći, uz više od 200 bliskih prijatelja.

- Najmanji smo, ali bićemo hit. Uveren sam u to. U usponu smo, puni naboja... Naravno, doprle su i do nas priče o tome da navodno odustajemo. Na to, nema potrebe isticati, i ne pomišljamo. Uspeh je naš, naših igrača, i zaslužili smo da na stadion "Slavko Maletin Vava" ugostimo Vojvodinu, Crvenu zvezdu, Partizan...

OFK Bačka je na svom meču imao podršu 2.000-2.500 navijača, pa će tokom leta kapacitet od 3.000 mesta da proširi. Gradi se nova, "severna" tribina, u planu je postavljanje reflektora...

PREDIVAN OSEĆAJ VESELjKO Trivunović, kapiten OFK Bačka, naglašava da je "svlačionica" svemu "kriva", jer se svaki dogovor maksimalno ispoštovao na terenu.
- Osećaj je predivan, a utisak je takav da nismo ni svesni uspeha. To darujemo našem klubu i opštini. Nije bilo lako, ali smo verovali u sopstveni kvalitet i igrali smo odličan fudbal. Što se mene lično tiče, ostajem u Bačkoj Palanci. Nemam ugovor, ali kod nas se sve završava na reč, bez problema - rekao je Trivunović.

- Naš trud do uspeha, do kojeg smo došli na terenu, moramo "ispratiti" i odgovarajućim uslovima. Jeste da je na stadionu udobno, ali interesovanje je sve veće. Bačka Palanka zaslužuje i dodatne tribine. Imamo podršku lokalne samouprave, kao i obećanja da će je biti još više, jer tu sada ulaze i turizam, hoteli, restorani... Za priču o transferima još je rano. Ako bude ponuda koje se ne odbijaju, razgovaraćemo, ali o svemu će se više znati po okončanju šampionata.

Kao tajnu za uspeh, Karpov ističe zajedništvo u klubu, rukovodstvo, struku i igrače koji dišu istim plućima i činjenicu da su na rukovodećim pozicijama bivši fudbaleri OFK Bačke, ljudi koji zaista obožavaju fudbal i svoj posao.

- U protekle četiri godine sve obaveze smo na vreme izmirivali, nikom nismo dužni, i daćemo sve od sebe da tako i ostane. Imamo finansijsku projekciju za elitu, očekujemo podršku dodatnih sponzora, a cilj je da što više naše dece nosi plavi dres - ističe Karpov.

Spasoje Jelačić, šef struke OFK Bačka, ističe da je neophodno odigrati još tri preostala duela na najvišem nivou.

- Moramo da opravdamo epitet superligaša - kaže Jelačić. - Zato na treningu nije bilo popusta. Dobiće šansu igrači s manjom minutažom, ali to će biti prilika za njih da se dokažu, tako da ćemo biti još borbeniji. Uspeh je rezultat svih ljudi u klubu i oko nas. Igrači su izneli najveći teret, a recept za ono što smo učinili se nalazi u činjenici da smo svi posvećeni klubu i radu. Lester jeste napravio čudo na Ostrvu, i po tim merilima, gledajući na fudbal uopšte, mi smo ostvarili još veće čudo.

NAVIJAČINAJMLAĐI navijači OFK Bačka Dušan Kovačević i Miloš Pešut takođe treniraju fudbal i s nestrpljenjem, kako ističu, očekuju dolazak Zvezde, Partizana i Vojvodine u Bačku Palanku.
- Videćemo kako će biti, a mi, zna se, navijamo za naš klub - poručuju dečaci.

Mile Tešić, sportski direktor, kapiten zlatne generacije Bačkopalančana koji su 1988. ostvarili najveći uspeh plasmanom u drugoligaško društvo, naglašava da ih je sadašnja generacija pretekla.

- Srećan sam toliko da ne mogu da opišem. Svaka čast momcima koji su nas prevazišli, a mi, ljubitelji fudbala i našeg kluba, jedva smo dočekali uspeh za istoriju. Istina je, proslavili smo žestoko, ali pravo slavlje za sve igrače i navijače biće 26. maja, kada ćemo "okrenuti" dva vola na ražnju upravo na ulazu u naš stadion - istakao je Tešić.

EKIPA

U ELITU su se plasirali: Miloš Stepandić, Nikola Stanković, Nemanja Ilić, Marko Klisura, Stefan Radoja, Filip Bajić, Miroslav Bjkeloš, Damir Čeković, Veseljko Trivunović, Mladen Galić, Nikola Mojsilović, Ivan Rogač, Zoran Zec, Radovan Ivković, Slađan Nikodijević, Branislav Vasiljević, Vladimir Vujasinović, Nenad Mitrović, Mladen Plavanski, Damjan Rodić, Dane Dukić, Stefan Kovačević, Stefan Zogović, kao i Marko Bajić, Damir Drinić, Miloš Balabanović koji su na polusezoni promenili sredinu.

SINOVE NA FUDBAL

TODORA Ivaz (32), diplomirana pravnica, smatra da su fudbaleri OFK Bačka ostvarili fenomenalan uspeh:

- Posle toliko godina da budu u eliti, svaka im čast. Moji sinovi će svakako da se bave fudbalom, najpre Lazar (6,5), koji na jesen kreće u školu i paralelno na treninge u OFK Bačka, a zatim i Vasilije (3,5), koji u dvorištu svakodnevno šutira loptu - kaže Todora.

SLAVLjE
- VESELjE nam tek predstoji, jer će praznik fudbala biti kada naši najbolji timovi dođu u Bačku Palanku - kaže Igor Marić (27), električar i navijač OFK Bačka. - Nisam propuštao utakmice za istorijski uspeh kluba. Navijao sam i zaista sam srećan i zadovoljan, tim pre što moji drugari igraju u prvom timu. Cela Bačka Palanka slavi naše fudbalere.

SPEKTAKL
- CELA Bačka Palanka je "poludela" za fudbalerima koji su zaista sjajni. Znamo sve o njima, najviše ih je upravo iz našeg grada, i zaslužuju sve čestitke. Na svaku utakmicu idem, bodrim ih, a najviše mi se sviđaju upravo to jedinstvo i zajedništvo koje pokazuju i na terenu i van njega. Nadam se da će se mozaik poklopiti i u Superligi i da ćemo beležiti uspehe - kaže Stevica Lakić (38), ugostitelj.