Srbija u Češkoj odigrala 103. utakmicu: Od junaka do gubitnika
14. 11. 2015. u 07:41
Prošla je nezavisna Srbija zanimljiv put od sportskih miljenika nacije, do reprezentacije koja je više postala mamac za novu pojavu - srpske tabloide
Danko Lazović postiže prvi gol za Srbiju 2006. godine u Češkoj Foto M. Vukadinović
PROŠLO je kao treptaj oka... Fudbalska reprezentacija Srbije sinoć je u Ostravi igrala prijateljski meč sa Češkom i odmah su proradila sećanja. Pre skoro 10 godina Srbija je postala samostalna država i 21. jula te 2006. godine odigrala prvi meč, na oproštaju Pavela Nedveda i pobedila (3:1), a u petak veče je svoju 103. utakmicu igrala sa istim rivalom, ovog puta na "Vitkovice areni" u Ostravi i poraženi su 4:1 (1:0).
Od tada "orlovi" su prošli težak put od pobednika do gubitnika, od pukovnika do "pokojnika". Od selekcije koja je punila stadione, do ekipe koju, bar uživo, gleda jedva 5.000 ljudi. I koju je od te 2006. do danas treniralo čak osmorica selektora.
Srbija je od 2006. godine, kada je na premijeri u crvenim dresovima, sa grbom na kojem je bio dvoglavi orao, imala priliku da ode čak na pet velikih takmičenja. Na tri Evropska i dva Svetska prvenstva. A, otišla je samo na Mundijal u Afriku. Premalo. Prejadno.
Prošla je nezavisna Srbija zanimljiv put od 2006., put sportskih miljenika nacije, do reprezentacije koja je više postala mamac za novu pojavu - srpske tabloide. Nažalost, nije više zanimljiva za srpske navijače. Nalazi se na 49. mestu FIFA rang-liste i veliko je pitanje da li će se i kada ostvariti prognoza Save Miloševića da će za najkasnije za pet godina biti među prvih pet na toj istoj listi.
Bilo je velikih pobeda, ali i brukanja od kada su reprezentativci dobili novi nadimak. "Orlovi" su u kvalifikacijama za Mundijal u Africi znali da obraduju naciju i rekordnim pobedama kao protiv Rumunije (5:0) u oktobru 2010. godine. Znali su i da se obrukaju u kvalifikacijama za EP 2008, kada su od Kazahstana izgubili 2:1, ili u kvalifikacijama za EP 2012, kada su se brukali u Beogradu protiv Estonije (1:3).
Od 2006. do danas Srbija je mogla da se pohvali samo jednom pobedom protiv neke od "top pet" selekcija. Na Mundijalu u Africi golom Milana Jovanovića pala je Nemačka. Stojković je odbranio penal Podolskom i od tada do danas gubimo i od malih i od velikih. Izgubili smo mentalitet velike selekcije. Poslednjih godina mi smo u grupi - malih.
SRBIJA - ČEŠKA 1:3 (1:1) - 21. jul 2006.
STRELCI: Štajner u 3. minutu za Češku, a Lazović u 41, Pantelić u 54. i Trišović u 72. minutu za Srbiju. Stadion u Uherškom Hradištu. Gledalaca: 8.000. Sudija: Drabek (Austrija).
ČEŠKA: Blažek, Grigera, Ujfaluši, Rozenhal (Kovač), Jankulovski (Roman), Pitak (Marek), Nedved (Jarolim), Polak (Libor), Plašil (Zapotočni), Štajner, Koler.
SRBIJA: Stojković, Marković, Stepanov, Biševac, Luković, Duljaj, Stanković (Ljuboja), Koroman (Kovačević), Ilić (Trišović), Lazović (Žigić), Pantelić (Ivanović).
NAJUBEDLjIVIJE POBEDE
Srbija - Bugarska 6:1 (prijateljska), 19. 11. 2008.
Srbija - Rumunija 5:0 (kvalifikacije za SP) 10. 10. 2009.
Srbija - Vels 6:1 (kvalifikacije za SP) 11. 9. 2012.
Srbija - Makedonija 5:1 (kvalifikacije za SP) 15. 10. 2013.
ZA PONOS
Srbija - Nemačka 1:0 (SP u Africi) 18. 6. 2010.
BRUKE
Kazahstan - Srbija 2:1 (kvalifikacije za EP) 24. 3. 2007.
Srbija - Estonija 1:3 (kvalifikacije za EP) 8. 10. 2010.
NAJUBEDLjIVIJI PORAZ
Srbija - Belgija 0:3 (kvalifikacije za EP) 12. 10. 2012.
Češka - Srbija 4:1 (prijateljska) 13.11. 2015.
Marko Milivojević
14.11.2015. 08:29
Karadžić je dao otkaz Antiću zbog "neuspeha". Zato sada nižemo uspeheee... Zakašljah se.
Svaka cast cika Tole!! Nisi nas jos skroz provukao kroz blato ali tu smo, valjamo se.. i da ne zaboravim cika selektora, gde je to on bio selektor i sa kojim rezultatima??
Gubimo svugde, gde god dodjemo! :((
A vi hocete da gradite nacionalni stadion ,he he.
Komentari (3)