EVROPA je posle 84 godine dočekala trijumf na južnoameričkom tlu, a za privilegiju da podigne pehar na Mundijalu u Brazilu izborila se moćna Nemačka.

U finalu na "Marakani", najkompletniji i najkompaktniji tim planete pobedio je Argentinu golom Gecea u osmom minutu drugog produžetka i posle prave divovske borbe zasluženo osvojio četvrtu titulu svetskog prvaka u istoriji - 1:0 (0:0, 0:0).

Vojska Joakima Leva potvrdila je šestom pobedom na Svetskom kupu, drugom posle produžetaka, da je imala sve ono što drugi nisu: generala na klupi, timski duh i uvek spremnog pojedinca da odskoči i reši meč. U nedelju su to učinili džokeri s klupe, asistent Širle i strelac Gece, koji je po prvi put u eliminacionoj fazi Mundijala ostaviuo sjajnog Romera bez šanse da spreči najgore za svoj tim.

Na drugoj strani, Argentina nije imala dovoljno čvrstu ruku i domišljatu strategiju, ali ni čoveka koji bi mogao da uskoči u Mesijeve cipele onda kad velikom Leu malo šta polazi za rukom, a upravo to se dogodilo u velikom finalu 20. svetskog prvenstva. Tako veliki kalibar nije imao ni Gonzalo Iguain, koji je prvi imao priliku da poremeti izjednačen odnos snaga u dinamičnom prvom poluvremenu.

Centarfor Napolija noćima će se buditi zbog promašaja kakav u finalu ne sme da se dogodi vrhunskom fudbaleru. Da li se u 20. minutu uplašio iznenadne šanse koju mu je omogućila greška Krosa, Humelsa koji mu je disao u vrat ili stasitog Nojera postavljenog na petercu, tek iz idealne pozicije šutirao je poput uspaničenog šeprtlje.

Da će prednost u sprinterskim karakteristikama argentinskih napadača u odnosu na nemačke defanzivce biti adut u rukama "gaučosa", bilo je uočljivo prilikom svake kontre i polukontre koju su lansirali Mesi i Laveci. Naročito je kritična za "pancere" bila leva strana odbrane, gde je tromog Hevedesa "gazio" agilni Laveci. Jedan takav udar u 29. minutu zatresao je mrežu Nemaca, ali je Iguain ipak bio brži nego što je trebalo, pa je njegovu radost opravdano prekinula zastavica linijskog sudije.

Da i najjača evropska selekcija ima čime da odgovori pokazao je Miler, čiji beg po levom boku i povratna lopta za Širlea, samo zahvaljujući prisebnom golmanu Romeru nisu krunisani promenom brojki na semaforu. Smenjivanje šansi u ritmu dostojnom finala primoralo je i štopera Nemačke Boatenga da kaskaderskim padom spasava gol posle naleta Mesija, a u završnici prvog dela Nemci su stavili Sabelji i njegovom timu do znanja da još nisu ispucali sve iz raznovrsnog arsenala. Desetak sekundi pred odmor Hevedesov projektil glavom posle kornera učinio je da se stativa dugo trese.

Bura se prenela i u nastavak, koji su otvorili promašaj Mesija i žestok sudar u kojem je Nojer odneo Iguaina, a sudija Ricoli prvi put doneo odluku bez pokrića - kontrafaul Argentinca! Kako se bližio kraj, tempo je opadao i rivali su se sve ređe usuđivali na rizik. Dok je Ozil još dobro vukao Nemačku napred, Aguero i Palasio nisu s klupe uneli Argentini svežu krv, pa se teret preneo na Mesija, koji je i tokom mundijalskog finala imao problema i nikako nije mogao da se izbori s dvojicom, pa i trojicom "pancera" koji su se momentalno stvarali uz njega.

Iako potpuno iscrpljeni, igrači oba tima stvorili su po šansu na početku produžetaka, ali je bilo jasno da utakmica njihovih života izvlači i poslednji dah snage. Svežiji i odlučniji bili su Nemci, kojima su Širleov beg, jedina greška Maskerana i majstorski potez Gecea na petercu, vratili krunu posle pune 24 godine.

NEMAČKA - BRAZIL 1:0 (0:0, 0:0)

STRELAC: Gece u 113. minutu. Stadion: "Marakana" u Rio de Žaneiru. Gledalaca: 74.738. Sudija: Nikola Ricoli (Italija). Žuti kartoni: Švajnštajger, Hevedes (Nemačka), Maskerano, Aguero (Argentina).
NEMAČKA: Nojer - Lam, Humels, Boateng, Hevedes - Švajnštajger - Kramer (od 32. Širle), Kros, Ozil (od 120. Mertezaker), Miler - Klose (od 88. Gece).
ARGENTINA: Romero - Zabaleta, Demikelis, Garaj, Roho - Maskerano, Bilja, Perez (od 86. Gago), Laveci (od 46. Aguero) - Mesi - Iguain (od 78. Palasio).
IGRAČ utakmice: Mario Gece (Nemačka)