Željka Mrđa: Gledaoci su često najbolji urednici

M. Jungić Milošević

26. 02. 2019. u 09:28

Željka Mrđa, reporter u jutarnjem programu na tv Prva, govori za naš list o televiziji, gledaocima, ranom ustajanju...

Жељка Мрђа: Гледаоци су често најбољи уредници

Foto P.Mitić

ŽELjKA Mrđa, novinarka na TV Prva, želela je da smišlja slogane u nekoj marketinškoj agenciji, ali sudbina joj je namenila drugi put. Kada je pre 13 godina, kao diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti, po nagovoru majke, otišla na audiciju na Studio B, nije ni slutila da će ubrzo početi da radi na televiziji. Celu deceniju pekla je zanat na gradskoj televiziji STB gde je prošla školu od novinara informativnog programa do voditelja zabavnog.

Danas nas, svakog dana, u "Jutru sa Jovanom i Srđanom", izveštava o najvažnijim događanjima u prestonici. Voli da razgovara sa kreativnim ljudima i aktivistima koji, kako kaže, Beograd čine budnom, neučmalom i neumornom metropolom:

- Gledaoci su često i urednici, pa su naše teme njihovi problemi, kada nešto u gradu ne funkcioniše. Ovo je najzanimljiviji jutarnji program na našim kanalima jer ima informativnu formu ali i razigranost, od izbora tema i gostiju do realizacije - ponosno ističe Željka, za "Novosti", dodajući da se televizija i ona oduvek razumeju: - Ja ne žudim za kamerom, ali me "radi" tako da sam pred njom slobodna i opuštena. Moje unutrašnje dete doživljava objektiv kao igralište, zato i uživam u ovom poslu.

* Kako gledaoci reaguju kada im rešite neki problem?

- Zahvaljuju se rečima: "Da nije vas, oni nikada ne bi izašli na teren, zvali smo ih sto puta." Mehanizmi i institucije u Srbiji često rade na "gurku" i reaguju na ukore medija. Što su mediji slobodniji i objektivniji, uspeće da kao dobar razredni starešina stvore uspešan razred. U protivnom, postaćemo društvo ponavljača, a nedovoljno znanje i vladanje će se videti na svakom koraku i u svakoj instituciji.

* Da li ste se navikli na rano ustajanje?

- Za reportersku smenu ustajem u 4.20 kada osećam neverovatan potencijal i blagodet koje mi šalje dan. Tu tajnu jutra želim još da istražim, samo prvo moram da otkrijem kako se postiže beneficirani san.

* Vaš posao zahteva da reagujete u trenutku. Kako to postižete?

- S vremenom sam naučila da mi brzina bude saveznica. Uživo uključenja traže fokusiranog reportera koji zna aktivno da sluša i promišljeno pita. To se navežbava ceo život.

* Imate li uzore?

- Uvek sam volela oštroumne novinare koji guraju sagovornika u ćošak istine, a istovremeno čuvaju osećaj za poetično sagledavanje naše, često blatnjave, svakodnevice.

* Šta biste još voleli da radite na televiziji?

- Priče koje bi nas podsticale da budemo odgovorni i snažni građani koji znaju da "podviknu" državi i koje nas pozivaju na produhovljeno, konstruktivno i nežno u životu.


"ORTAKLUK" SA BOGOM

* Kako provodite slobodno vreme?

- Vežbam i podučavam jogu, plešem tango, čitam romane, idem u pozorište, a nedeljom na liturgiju kada mogu da u sebi oslušnem blagost, ljubav i rečima neopisiv "ortakluk" sa Bogom. Sve su to moja energetska i duhovna punjenja - kaže Željka Mrđa.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije