Osama okružen ženama
07. 05. 2011. u 13:17
Kako je i sa kim najtraženiji terorista sveta Bin Laden živeo. Poslednje godine proveo u „dobrovoljnom kućnom zatvoru“ sa brojnom porodicom
TAJNE drame u noći između nedelje i ponedeljka, prilikom ubistva najtraženijeg svetskog teroriste, kao i života koji se iza visokih zidina njegove kuće odvijao tokom proteklih pet godina, čuva porodica Osame bin Ladena. Njihova priča o noći kada su američke „foke“, pristigle u „crnim jastrebovima“, ubile Bin Ladena pucnjima u glavu i grudi, šturo „curi“ od izvora bliskih pakistanskim istražiteljima. Oni su, naime, preživele članove porodice, ukupno oko 17 žena i dece, vezane plastičnim konopcima, odveli pošto su američki specijalci otišli.
Svedočenja suseda i retke fotografije kazuju da je Bin Ladenova porodica živela na dva najviša sprata trospratne kuće na prostranom imanju koje je imalo još nekoliko pomoćnih zgrada. Iako velika po površini, nije to luksuzna vila, kako je najpre predstavljena. Fotografije i video-snimci svedoče o oronulim zidovima i jednostavnom nameštaju. Ono što je davalo živost ovom utvrđenju, okruženom visokim zidinama i bodljikavom žicom bila je brojna porodica. Kolika, još je nepoznato.
Izvesno je da je uz 54-godišnjeg Osamu bin Ladena bila njegova najmlađa supruga, 29-godišnja Amal Ahmed Abdul Sadah. Prema rečima istražitelja, ona nikada nije napuštala gornje spratove kuće.
Do poslednjeg daha bila je uz Bin Ladena. Kada je pobegao iz Avganistana 2001. godine, i ona je otišla sa njim, provevši najpre neko vreme u rodnom Jemenu da bi kasnije uspela da mu se pridruži u Pakistanu. Ona je bila ta koja je, tokom prepada, jurnula na Amerikance pokušavši da ga zaštiti, da bi bila ranjena u nogu i najzad ostavljena, sa najmanje još dve žene i bar 12 dece u kući.
Nepoznato je, međutim, koliko je od ove dece Bin Ladenovo, jer su u kući živele još dve porodice. Veruje se da ih je imao bar osmoro. Poznato je da je jedna od njih, kćerka Safia (12), potvrdila pakistanskim istražiteljima da je videla ubistvo oca.
Navodno, u kući je bila šestomesečna beba, kao i deca od tri i devet godina, što znači da su neka od njih rođena u toj kući. Bile su tu i tri odrasle žene, jedna stara oko 20 godina, kao i dve od oko 30, uključujući Sadah. Jedna je rekla da tu živi pet godina.
Identitet preostale dve žene nije poznat, ali pretpostavlja se da bi jedna mogla da bude kćerka, a druga medicinska sestra koja se brinula o Bin Ladenu. Nije poznato gde se lider Al kaide krio otkako je 2001. godine napustiio oblast Tora bora u Avganistanu, ali bilo je dosta reči o tome da je oboleo.
Poznato je da se Bin Laden ženio šest puta, od kojih je jedan brak trajao svega 48 sati. Sve žene su ga napustile, osim najmlađe. Uz oca je ostao i dvadesetogodišnji sin Kalid. Njegovo telo je pronađeno na podu u lokvi krvi posle američkog upada.
Bin Ladenovi nisu bili jedini stanovnici ovog utvrđenja u kome su živeli poslednjih od pet do šest godina. U kući je bilo između osam i 10 spavaćih soba, od kojih su mnoge imale sopstvene kuhinje i kupatila, što je ukućanima davalo privatnost. Na drugom spartu je bio ogroman dnevni boravak.
Uz Bin Ladena je bio njegov čovek od poverenja, kurir, zahvaljujući kome su mu kasnije američki obaveštajci ušli u trag. Kurir i njegov brat, koji su se susedima predstavili kao Aršad i Tarik Kan, živeli su, prema američkim izvorima, u istoj kući sa porodicama, jedan u prizemlju, drugi u obližnjoj zgradi.
Svi ukućani su život organizovali tako da budu što nezavisniji od spoljašnjeg sveta. Zgrade su okruživala prostrana dvorišta, neka sa uređenim baštama sa povrćem. Sin jednog od suseda, Muhamed Kasim, posvedočio je da su njegovog oca Šamaza povremeno pozivali da sadi povrće.
Taj baštovan bio je jedan od retkih koji su ikad kročili u Bin Ladenovo utvrđenje. Istina, samo u baštu, jer ga nikada nisu pozvali u kuću. Šamazov 80-godišnji otac pričao je kako je njegov sin obrađivao ove vrtove. Sam Šamaz, međutim, nije mogao pred medije, jer se, zajedno sa još četrdesetak stanovnika pakistanskog letovališta Abotabada našao pred pakistanskim istražiteljima, kao svedok.
U kući nije bilo rashladnih uređaja, ali je bilo grajanja, jer se mesto nalazi u podnožju Himalaja. Hrana pronađena u kući bila je jednostavna - mnogo jaja, maslinovo ulje, sušeno meso, urme, orasi...
Nije bilo telefonske, niti internet veze, ali komunikacija sa spoljašnjim svetom mogla se odvijati, eventualno, upotrebom bežičnih veza. Glavnu komunikaciju, međutim, obavljali su Bin Ladenov kurir i njegov brat.
Oni su se, kažu susedi, često pojavljivali, obično sa decom, u lokalnim prodavnicama. Kupovali su slatkiše i sokove za decu, bili vrlo uljudni, ali nikada spremni na duži razgovor. Deca se nisu niada pojavila u lokalnoj školi. Podučavali su ih kod kuće, na arapskom, na prvom spratu u prostoriji adaptiranoj u učionicu, koju su, punu olovaka, knjiga, bojica i tablica, zatekli pakistanski policajci.
U PAKISTANU SEDAM GODINA?
ISLAMABAD - Istaknuti pakistanski zvaničnici saopštili su da postoji mogućnost da je Osama bin Laden u Pakistanu živeo više od sedam godina, što bi moglo dodatno da pogorša odnose Islamabada sa Vašingtonom.
Jedna od Bin Ladenovih udovica Amal Ahmed Abdulfatah rekla je da je najtraženiji čovek na svetu u jednom pakistanskom selu proveo dve i po godine, a da je pre skoro šest godina došao u Abotabat gde je ubijen.
"Amal je rekla istražiteljima da su u jednom selu u okrugu Haripur živeli dve i po godine, a da su se nakon toga preselili u Abotabad krajem 2005. godine", rekao je jedan neimenovani bezbednosni zvaničnik za Rojters.
Abdulfatah se, zajedno sa još dve Bin Ladenove udovice i nekoliko dece, nalazi među 15 ili 16 osoba koje su privele pakistanske vlasti nakon što su u ponedeljak pripadnici američke specijalne jedinice u kući u Abotabadu ubili vođu Al Kaide.
Pakistan je pod velikim pritiskom da objasni kako je Bin Laden mogao toliko godina da neopaženo živi na samo nekoliko sati od centralnog štaba obaveštajne službe u prestonici Islamabadu.
Pakistanske vlasti su odbacile optužbe da su imale veze sa Bin Ladenom, ističući da ulažu velike napore u američkom ratu protiv terorizma, koji je počeo nakon napada koje su pristalice ubijenog vođe Al Kaide izvele u SAD 11. septembra 2001. godine.
Nisu znali
07.05.2011. 17:44
Amerikanci kao nisu znali da je on tamo.Bila im je potrebana senzacija da prikriju zlocin koji su napravili u Libiji pobivsi neduzne ljude.Ne bi me iznenadilo,sledeci put kad naprave nesto slicno,da im nasa vlada"nekako pronadje nekog nadrilekara koji se zove imenom i prezomenom Ratko Mladic.
sad mogu da pricaju,bajke,da snimaju crtane filmove,da prave razne komedije a vecina Ljudi zna pravu istinu..sta im je sledece ostaje da se vidi..
kako to da su slike kako kazu,,jezive,,pa nemogu da ih objave,a kamera snimala celu akciju,pa onda ako su snimali imaju slike pre nego sto su ga ustrelili,i onda ko moze da im veruje..pa neveruje im ni MatijaBG
Mnogo prica na sve strane a sve same neistine.Glavna istina je da ga je cuvala Pakistanska tajna sluzba od amera a ovi su dobili dojavu od pakistanaca za velike pare koje su nudili za glavu coveka koji je samo branio svoju naciju na nacin koji je jedino moguc pred sveskim kerovima koji uvode demokratiju svugde samo ne u svojim zemljama
@Gargamel - Svoju naciju je branio ...koja je to Bin Ladenova nacija?
Komentari (11)