SAD: Tornado odneo 313 života

Tanjug

29. 04. 2011. u 13:16

U seriji tornada koji su pogodili SAD, život je u šest država na jugu izgubilo 313 ljudi, na hiljade kuća je porušeno, a više miliona ljudi ostalo je bez električne energije

VAŠINGTON - Najmanje 313 ljudi poginulo je u naletu tornada koji su poslednja dva dana zahvatili SAD, čime je premašen do sada najveći broj žrtava u ovakvom nevremenu, u kome je 3. aprila 1974. život izgubilo 310 ljudi.

Čitava mesta, među kojima i rodni grad guvernera Alabame Roberta Bentlija Tuskalusa, u kome je poginulo 36 ljudi, bukvalno su zbrisani, dok zvaničnici upozoravaju da će broj žrtava najverovatnije rasti, jer spasilačke ekipe otkrivaju tela ispod ruševina.

U Arkanzasu, gde je u ponedeljak i utorak u naletu tornada poginulo šestoro ljudi, još sedmoro odnela je poplava, dvoje je poginulo u Misuriju i jedna osoba u Kentakiju.

U Alabami, državi najviše pogođenoj nevremenom, broj žrtava porastao je na 210, dok je najmanje 1.700 ljudi povređeno, a više od milion ostalo bez struje.

Bela kuća je saopštila da će američki predsednik Barak Obama i njegova supruga Mišel danas posetiti Alabamu kako bi se na licu mesta upoznali sa situacijom.

Prema preliminarnim izveštajima, u Misisipiju su život izgubile 32 osobe, u Tenesiju 30, u Arkanzasu 11, u Džordžiji 14, u Virdžiniji osam i u Lujzijani dve osobe.

Obama je proglasio vanredno stanje u Arkanzasu, Kentakiju, Misisipiju, Misuriju, Tenesiju, Oklahomi i Alabami, a guverneri ugroženih država pozvali su pripadnike nacionalne garde da pomognu u spasavanju i operacijama raščišćavanja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (41)

kosovo je srbija

29.04.2011. 13:39

bogce daih kazni za nase pacenje na kosovu kojesunam oni priredili boze samo u tebe verujemo i vratim kostosu oni nas ubijali ///////////////////

Zeljko

29.04.2011. 14:03

@kosovo je srbija - Samo se ti raduj zlu drugim ljudima, pa ce ti bog dobro dati. Gade mi se takvi kao ti sto svaki sekund pozivaju na boga. Obicno takvi imaju grižu savjesti zbog necega pa se onda prodaju za vijernike ! Kad vjetar odnese bijelu kuću, pentagon i kapitol onda cu da slavim ! Ovako je nastradao obican narod koji nema veze sa onim sto se desilo tebi.

dzoniba

29.04.2011. 14:58

@kosovo je srbija - pa ko je glasao za te iste u beloj kuci???da nisam ja mozda il neko od Srba iz Beograda i drugih gradova....svi su oni obican narod kad se njima nesto lose desava a kad je pokolju Sreberenici ili Racku onda su svi Srbi kolektivno koljaci, ubice, monstrumi itd. Ja ne zalim ni malo, samo nek su Srbi zivi i zdravi i slozni i bicu zadovoljan....

ema

29.04.2011. 15:01

@kosovo je srbija - Uglavnom su stradali crnci i siromasni belci (sto ovde nazivaju belo smece), kojima je bilo jako tesko i prije ove nesrece.

Tika iz Nikšića

29.04.2011. 13:58

SAD najmoćnija zemlja svijeta, drži na planeti sve pod svojom šapom. Žao mi je običnog naroda, ali njenih moćnika nije. Jedino ih BOG i BIN LADEN mogu malo smiriti.

darko

29.04.2011. 16:06

@Tika iz Nikšića - matija puko si ko lajsna,spasa ti nema,pa sto nenapises pravo ime,,gorcilo,,sta sramota te, pa pises matija..vidis kako se sve sazna..

Miodrag

29.04.2011. 14:10

Došlo je očigledno vreme za naplatu američkih počinjenih greha širom sveta kroz vekove, počevši od miliona pobijenih Indijanaca, pa do danas

darko

29.04.2011. 14:13

i ovo je jako lepa vest,i sigurno ce mi ulepsati dan..a da malo razjasnimo,ti isti ameri svaki dan razaraju i ubijaju Decu sirom sveta,pa vreme je da mecka zaigra malo i u njihovom dvoristu,a tek ce da zaigra...

darko

29.04.2011. 16:04

@darko - haha cu gorcilo se zove pa od koga nasledi tako lepo ime,,haha menjaj ime,moj gorcilo...

MatijaBG

29.04.2011. 16:13

@darko - Darko,ljoberse!!!!!Tebi je Tejgo pomerio oci na vrh glave,pa ne vidis sta kucas.Lecenje za tebe treba da bude temeljno i nezno.Vidi se da patis od manije gonjenja,paranoje uz jaku bulemiju,katkad se pojavi fobija od derbija pracena Tejgo virusom!!!

Stanko

29.04.2011. 19:55

@darko - Pa, ludače jedan, pogledaj koliko dobijaš podršku od čitalaca tvojih komentara, pa zaključi, (ali ti nemaš sa čim), ko treba na lečenje.

sečanjac

29.04.2011. 23:22

@darko - Što ne promeniš nik, da ne ličiš na onog " stručnjaka" pitaj Boga odakle je.Ove si minuse dobio ,jer svi misle da je "onaj" Matija.

Geolog

29.04.2011. 15:06

Ne treba se radovati tuđoj nesreći, makar u pitanju bila i neprijateljska zemlja. Ponosan sam što sam pravoslavac i što smo učeni da na mržnju i bes odgovaramo ljubavlju što je suština naše religije. Tornadoi u ovom delu Amerike nisu nikakva senzacionalna vest, to je normalna pojava i čak se ceo taj pojas država naziva "Alejom tornada" (Tornado alley). Ono što je "neobično" jeste broj registrovanih pijavica, koji opet nije maksimalan ali je iznad prosečnog broja.

Fjuzn

29.04.2011. 15:22

Ovo je samo pocetak. Ako se ne opamete, 2012 ce biti godina jos vecih razaranja za Ameriku.. Sami su krivi.

Denic Jovan Denic Jovan

29.04.2011. 16:58

saosećam sa ljudima koji su nastradali, ali se pitam da li oni saosećaju sa ljudima koji svakodnevno ginu od njihivih pametnih bombi. I mi bi mogli da kažemo da su nastradali koleteralna greška vetra koji je hteo samo da sruši njihove kuće.

Cobra80

29.04.2011. 21:01

@Denic Jovan Denic Jovan - Ja zivim u Alabama bliz grada gde je bio najveci broj zrtava. I mogu vam reci da prosecni amerikac nema pojma sta se desava u Libiji i in Bliskom Istoku. Amerikanci samo zive za pare. Dok sam za vreme rata bio u Bosni ti isti amerikanci su nas bombardovali i slali hranu i odelu. Nemozes kriviti svakog amerikanca za ono sto se desava van amerike.

MatijaBG

29.04.2011. 17:37

Da se razumemo !Nije mi drago,jer su stradali nevini ljudi ,a vama kao da je Gadafi popio mozak!!!Ima vas mnogo za lecenje u EU!!!

MatijaBG

29.04.2011. 20:22

@MatijaBG - Ne razumemo se,iako te poznajem.Znam da zekis velikosrpske kvaziidiote!

FERID ABDIC

29.04.2011. 19:29

Kao da su u Tornado Aleji posao odradili Predatori sravnivssi sve sa zemljom.ZZao mi je stradalnika.

robert

29.04.2011. 19:32

Hvala svima na iskrenim zeljama. Nemojte se previse brinuti za nas Amerikance, mi svojim ljudima pomazemo a ne kao tamo neka zemlja na brdovitom balkanu koja sedi skrstenih ruku dok joj se u komsiluku kolje narod, i koja je prodala svoje najvece heroje za neko jadno clanstvo u EU.Zivi mi nama bili jos 150 vekova a nama jos nije crkla krava :)Radovan

Amerikanac

29.04.2011. 20:21

@robert - A reci mi molim te kako smo pomogli narodu katarine Mi saljemo moje i tvoje takse u Irak i Afganistan da pravimo skole, puteve, vodovodea oni nas tamo ubijaju itd a nemozemo pomoci narodu u Louizani, Alabami, itd Cista sramota Ni memozemo da napavimo rafineriju nafte od 1975 godine a mozemo da saljemo bilione tamo

robert

29.04.2011. 22:53

@robert - Ameri pomazu mnogo vise svoj narod nego sto smo mi Srbi pomogli nasima po Krajinama i Kosovu. Izbeglice i dan danas zive kao poslednja beda. Srbi na Kosovu polako nestaju, Hrvatima i Bosancima se izvinjujemo za ratne zlocine i masovno odlazimo na njivovo more dok nam oni kao dobrodoslicu kace banere "srbe na vrbe".Prosecan Amerikanac, kao i ja, radi dosta da bi imao nesto i poslao dete u bolju skolu. Njih boli patka za Srbiju kao sto i Srbe boli ona stvar za gladne po Africi.

Nikola

01.05.2011. 08:40

@robert - "Ameri pomazu mnogo vise svoj narod nego sto smo mi Srbi pomogli nasima po Krajinama i Kosovu." A iz kojih fondova ameri to rade? A da, opljačkana nafta u Iraku, opljačkani računi Libije pod firmom zamrznuta sredstva, zatim od uzgoja jedne biljke u Avganistanu i tako redom....

M.S.

29.04.2011. 21:21

Ne radujte se tuđoj nesreći. Ovi ljudi su obični amerikanci, ljudi koji gledaju svoja posla, a među njima je veliki broj onih koji ni mrava ne bi zgazili.

Nikola

01.05.2011. 08:34

@M.S. - Isti ti obični ameri plaćaju porez od koga se vode gomile ratova po svetu i gine ogroman broj nedužnih ljudi. Isti ti obični ameri se ne bune protiv toga. Što bi ih onda žalili?

Vranjanac

30.04.2011. 18:03

Gledam na CNN USA Obamu,koji na licu mesta kaze da nikada u zivotu nije video vece razaranje!!! Ocigledno da nije video Vijetnam,Irak,Srbiju i sad Libiju,koju humanitarno gadjaju.Covek ne moze da ocekuje dobro,ako zlo cini.

Boban Kovacevic

01.05.2011. 13:52

Zalosno za obican narod. Ali sa druge strane, njihove kuce su kao one kod Belvila u naselju Romvil. Kada bi pravili kuce od cigle ne bi bilo toliko stete.