Iranska atomska “lula mira”

D. SAVIĆ

23. 08. 2010. u 07:29

Predsednik Irana Mahmud Ahmadinedžad predstavio oružje, pa ponudio "prijateljstvo" Americi

DAN pošto je predstavio novu bespilotnu letilicu “karar” (udarač) dugog dometa, koju je nazvao “ambasadorom smrti” za neprijatelje Irana, predsednik Mahmud Ahmadinedžad ponudio je prijateljstvo Sjedinjenim Američkim Državama. Dok teče snabdevanje gorivom prvog iranskog nuklearnog reaktora, Ahmadinedžad je saopštio da se ne plaši američkog napada.

NESTABILNOSTBAGDAD - U komandi preostalih američkih snaga u Iraku navode da Teheran podstiče nestabilnost u Iraku tako što finansira i obučava šiitske ekstremističke organizacije u zemlji. Američki general Rej Odijerno je rekao da Iran ne želi da Irak postane jaka demokratska zemlja, kao i da bi “više voleo da Irak ima institucionalno slabu vladu”. General Odijerno je naveo da bi SAD ponovo nastavile borbene operacije u Iraku jedino u slučaju “potpunog neuspeha” iračkih bezbednosnih snaga.

- Ne postoje logični razlozi da Amerika izvrši takav čin. Da li stvarno verujete da vojska koja nije bila u stanju da porazi male snage u Iraku može ući u rat sa velikom i dobro obučenom armijom poput iranske? - upitao je Ahmadinedžad, ističući da je “prijateljstvo sa Iranom mnogo bolje od neprijateljstva”.

Takvo mišljenje, međutim, ne dele ni SAD, niti susedni Izrael. Ni Vašington, ni Tel Aviv ne isključuju napad na Iran, jer smatraju da je glavni cilj Irana proizvodnja atomskog oružja.

Iako Teheran takve namere uporno demantuje, načelnik združenog generalštaba američke vojske, admiral Majk Malen je već saopštio da je rizik od iranske atomske bombe neprihvatljiv i da zato vojna opcija nije isključena.

Izrael je posebno zabrinut u vezi sa iranskom nuklearkom. Obamina administracija procenjuje da je Iran “na godinu dana od proizvodnje atomskog oružja”, pa Izrael tvrdi da je iskoristio diplomatske rezerve i da ga ozbiljno brine iransko “pokazivanje mišića”.

U izraelskim medijima se ne isključuje mogućnost napada na iranska nuklearna postrojenja, u narednim mesecima, čak i bez “zelenog svetla” iz Vašingtona.

Ali, eksperti ukazuju da vreme za tu opciju ubrzano “curi”, jer kad nuklearni reaktor u Bušeru počne da radi, napad rizikuje širenje radijacije.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (11)

neko i niko

23.08.2010. 11:37

hihihihi stvarno je car ovaj Ahmed istina da sad beze od Iraka pitam se da nije vrh izdao Milosevica i da nije postignut vojno tehnicki sporazum i da je sve to trajalo jos mesec dana gde bi bezali?

Jorgos

24.08.2010. 10:07

@neko i niko - Stvarno je malo falilo da sredimo te amerikance. Da nismo bezuslovno kapitulirali mogli smo i pobediti. Igrali su se sa nasim zivotima kao dete sa zveckom dok smo mi sedeli dole i bespomocno ih gledali i mrzeli. Bacali su bombe kad, gde i koliko im se hoce i pritom nas vratili u 18. vek da Dunav prelazimo skelama. Nadam se da ih Iran nece pobediti kao sto smo ih mi pobedili. I dosta je bilo mrznje prema USA, vreme je da se radi nesto pametnije.

Davor (Osijek)

24.08.2010. 18:11

@neko i niko - hajde ne pravite se ludi! S. Milošević nije ni bezuslovno ni uslovno kapitulirao već je osigurao rezolciju VS UN-a 1244 koja Srbiji jamči teriotrijalni integritet! Dok je on bio na vlasti nikom na Zapadu nije padalo na pamet da prizna "Kosova"! Ako je netko kapitulirao to je onaj tko je kao ministar obrane sustavno uništavao srpsku vojsku, osigurao razbijanje zajednice Srbije i Crne Gore, javno vrištao kako neće ni prstom mrdnuti ako Albanci proglase "nezavisnost".

filipo

24.08.2010. 21:15

@neko i niko - I ja sam da se radi nesto pametnije. Da se potpise sporazum o vojnotehnickoj saradnji sa Iranom. Moze i o ekonomskoj saradnji.

SARA

24.08.2010. 21:49

@neko i niko - Zelim I ranu sve bolje za buducnost, jer ako imaju ameri atomsku zasto ne i druge zemlje.veliko bravo za IRAN

savo arizona

24.08.2010. 11:05

Mahmud bolje mu je da cuti,Sadam ga je jos malo satro,Sadam je isto prvociro bez potrebe pa je zavrsio na striku konopcu,USA je svetska sila i uz Nato jos veca,Mahmudu je bolje da slusa USA i Nato u suprotnom zavrsice kao i Sadam Husein,Iran ce biti unisten a pogotovo jadni narod ,Molimo se Bogu da do toga nikad ne dodje.

Srdjan

24.08.2010. 18:24

@savo arizona - Pa koliko me sluzi pamcenje Irak su napale zdruzene snage SAD i VB, dok su ostali iz NATO iskulirali ovu avanturu

Predrag Nikolic

24.08.2010. 13:35

Ja nisam pro americki orijentisan,ali nisam ni za to da Iran ima atomsku bombu. Nije problem u tome sto ce oni npr napasti amere ili jevreje,problem je u tome sto ce dovesti do opsteg haosa,uz nesagledive posledice po svet i planetu uopste. Molimo se bogu da sve to izadje na dobro,ako ne zbog nas,onda zbog generacije koje dolaze posle nas p.s.Rusi i Ameri,u sustini,nikada nisu okoncali hladni rat ! Dok jedni uvode sankcije Iranu,drugi(citaj rusi) mu pomazu u nuklearnom programu

savo arizona

25.08.2010. 06:51

Okrame da ti Savo nesto objasni ,stara narodna je>ako je neprijatelj nadmocniji pokloni mu se i pokori,cekaj priliku za bolja vremena dok stvarno budes mocniji i u prilici da mu se suprostavis