U NIKŠIĆKOM KRAJU BEZ NOVOOBOLELE STOKE: Zaustavljena groznica na svim farmama

V. KADIĆ

26. 02. 2018. u 09:41

Nakon intervencije nadležnih, bolest koja napada i stoku i ljude više se ne širi. Nema hrane opasne po ljudski život

У НИКШИЋКОМ КРАЈУ БЕЗ НОВООБОЛЕЛЕ СТОКЕ: Заустављена грозница на свим фармама

Nadležne službe uspele su brzo da zaustave Kju groznicu / Foto M. Anđela

KJU groznica koja se ovih dana pojavila na četiri farme u nikšićkoj opštini gde su dve krave uginule, a na 22 je izvršena eutanazija, ne širi se nakon što su nadležne službe intervenisale. Uzbuna nije vladala samo među stočarima nego i ljudima, jer se bolest može preneti i na čoveka. Da strahu nema mesta uveravaju iz službe Uprave za bezbednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, tvrdeći da se na tržištu ne mogu naći nebezbedni proizvodi za ishranu ljudi.

- Kju groznica koja je početkom februara registrovana kod goveda na nekoliko farmi na području Nikšića nije nova pojava u Crnoj Gori i kao i u svim ranijim slučajevima pod budnim je okom nadležnih veterinarskih službi - saopšteno je iz Uprave za bezbednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove. U cilju suzbijanja te zarazne bolesti, zaštite zdravlja ljudi i stočnog fonda postupa se u skladu sa propisima usklađenima sa EU regulativom.

Iz Uprave podsećaju da je kju groznica dijagnostikovana u Crnoj Gori 2013. godine i da je sporadičnih slučajeva te bolesti bilo skoro svake naredne godine. Poslednji slučaj kju groznice registrovan je kod dve krave na jednom gazdinstvu u Nikšiću.


- Ubrzo nakon uspostavljanja dijagnoze od strane veterinara i potvrde Specijalističke veterinarske laboratorije, životinje su uginule. Ispitano je celo stado i utvrđeno da ostale životinje nisu obolele. Međutim, epizootiološkim istraživanjem, utvrđeno je da su četiri krave sa ovog gazdinstva prodate drugom držaocu, čije je gazdinstvo fizički povezano sa još dva imanja. Nakon ispitivanja tih gazdinstava utvrđeno je da je još 20 goveda pozitivno na ovu bolest, saopštili su nadležni, dodajući da su na osnovu prikupljenih podataka naložene mere eutanazije svih grla koja su bila pozitivna na kju groznicu.

Epidemiološke službe takođe prate zdravstveno stanje članova porodica na čijim gazdinstvima se bolest pojavila, kao i veterinarskog osoblja, i, kako tvrde, ne postoji sumnja na njihovo obolevanje.

- Poznato je da se bolest može preneti u direktnom kontaktu za zaraženom životinjom ili udisanjem vazduha koji sadrži kontaminiranu prašinu - poručili su iz Uprave.

BOLESTI NEMA U DRUGIM KRAJEVIMA

IZ Uprave za bezbednost hrane podsećaju da se kao i kod drugih zaraznih bolesti, pojava kju groznice ne može predvideti. Navode da u ovom trenutku nema potvrde, niti sumnje na ovu bolest na drugim gazdinstvima u Crnoj Gori. Iz Uprave poručuju da dobro prokuvano mleko i meso od zaraženih životinja kju groznicom, prema svim naučnim saznanjima, ne mogu biti štetni za ljude.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije