U Herceg Novom obeležen Dan grada

Vitka Vujnović

28. 10. 2017. u 17:22

Opština Herceg Novi ovaj dan slavi sećajući se rodoljuba i časne borbe koja je dovela do oslobođenja grada od fašističkog okupatora 28. oktobara 1944. godine

У Херцег Новом обележен Дан града

Foto Vitka Vujnović

HERCEG NOVI - Opština Herceg Novi ovaj dan slavi sećajući se rodoljuba i časne borbe koja je dovela do oslobođenja grada od fašističkog okupatora 28. oktobara 1944. godine.


- Dan oslobođenja je praznik i simbol osvajanja slobode u najširem smislu - rekao je na početku svečane sednice Skupštine opštine Herceg Novi predsednik grada Stevan Katić. Svečanom sednicom, odavanjem pošte palim borcima u Drugom svetskom ratu završen je niz programa realizovan tokom oktobra.


Današnjoj svečanoj sednici lokalnog parlamenta prisustvovali su predsednik Crne Gore Filip Vujanović, predstavnici crnogorskih opština, gradova pobratima, Vojske Crne Gore, diplomatkog kora, predsednik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić i predsednik SNP-a Vladimir Joković. Goste je pozdravio i predsednik hercegnovske SO Miloš Bigović. Gradonačelnik Katić se u svom obraćanju osvrnuo na period koji je prethodio preuzimanju vlasti, pre četiri meseca, i istakao da su se susreli sa veoma lošim stanjem koje se ogledalo u neusvojenom budžetu, višku zaposlenih, kašnjenjem sa izvođenjem radova na kanalizacionom kolektoru i problemima sa projektom led rasvete.

PROČITAJTE JOŠ - Milo: Nije Herceg Novi srpska varoš već crnogorski ponos

- Uhvatili smo se u koštac sa problemima i izazovima u svim sektorima. Njihovo rešavanje dodatno otežava sve izraženija centralizacija. Smanjuju se ingerencije lokalne samouprave, što je u direktnoj suprotnosti sa Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi, rekao je Katić.


On je naveo i neke od uspeha nove vlasti i istakao da su troškovi smanjeni za oko 50 odsto, da je izmenjena odluka o rešavanju stambenih pitanja državnih službenika i nameštenika i obezbeđen veći broj stanova za prosvetne radnike.


- Od prvog dana posvetili smo se projektima koje naši prethodnici nisu doveli do kraja. Pre svega, završetku izgradnje vodovodne i kanalizacione infrastrukture, i napravili smo značajan pomak, naglasio je Katić.

On je izdvojio i završetak sanacije lokalnog puta Ratiševina – Mojdež, osvrnuo se na požare na poluostrvu Luštica i pograničnom delu prema Hrvatskoj i na Orijenu, a najavio je dalje opremanje i obuku izuzetno požrtvovane opštinske službe zaštite i spašavanja. Katić je apostrofirao i uspešniju turističku sezonu, sa 17 odsto gostiju više nego u istom periodu prošle godine. Prema njegovim rečima, opština je podržala na adekvatan način sve projekte iz oblasti kulture i sporta, posebno velike manifestacije i festivale i održala dobar odnos sa svim verskim zajednicama u skladu sa principima multietičnosti i multikulturalnosti.


PROČITAJTE JOŠ - Samo zajedništvo ruši Mila


Kao prioritetne ciljeve izdvojio je završetak Nacrta Prostorno – urbanističkog plana, izradu strategije razvoja grada, studiju zaštite Orjena i podršku velikim turističkim projektima Porto Novi, Lazure i Žager. Katić je najavio i ulaganja na poluostrvu Luštica, uređenje šetališta Pet Danica, utvrđivanje lokacije za novu autobusku stanicu, projekte nadžemnih i podžemnih garaža, valorizaciju kuće Iva Andrića, formiranje televizije Herceg Novi.

Katić je informisao da je opština sa 14 projekata konkurisala za kapitalni budžet države, a među njima su: sanacija Kanli Kule, izgradnja osnovne škole u Igalu, sanitarne deponije Duboki do i asfaltiranje magistrale od Sutorine do Kamenara.

U izjavi novinarima nakon svečane sednice, predsednik Crne Gore Filip Vujanović, osim čestitke povodom Dana Herceg Novog, iskazao je zadovoljstvo ocenom da je iza Herceg Novog sjajna turistička sezona, i poželeo da ambiciozne planove koje je predstavio predsednik opštine Stevan Katić, opština i realizuje jer su resursi Herceg Novog ogromni, a šanse za razvoj velike.


Oktobarsku nagradu Herceg Novog ove godine primio je Nikola Nino Deretić, dobrovoljni davalac krvi koji je ovu dragocenu tečnost dao više od 150 puta.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije