Solana pozvao Evropu da ne izneveri Teslu
01. 09. 2017. u 18:29
Solana navodi da zemlje regiona žele da učestvuju u "evropskom projektu", ali da ujedno čine deo sveta koji je politički i kulturološki među najkomplikovanijima na planeti, prenosi
Twitter@javiersolana
"Evropska unija ne sme da izneveri očekivanja koja bi Tesla, bez sumnje, imao od nje. Svim Evropljanima bi trebalo da bude pružena mogućnost da učestvuju u evropskom projektu i ubiru plodove njenog potencijala za promene.
To je tačno ono što veći deo populacije na Balkanu želi. Lideri EU ne mogu da garantuju da ce proces ulaska biti brz i lagan, ali samo oni mogu da osiguraju da putovanje bude vredno cilja", naveo je Solana u autorskom tekstu "Balkan između sukobljenih polova", objavljenom na sajtu Project sindicate.
Solana navodi da zemlje regiona žele da učestvuju u "evropskom projektu", ali da ujedno čine deo sveta koji je politički i kulturološki među najkomplikovanijima na planeti, prenosi B92.
"Nema jasnije ilustracije za opterećenu prošlost i sadašnjost ovog regiona, od života i nasleđa jednog od njegovih najizvrsnijih sinova - fizičara i izumitelja Nikole Tesle", napisao je Solana.
Bivši španski šef diplomatije navodi da je Tesla rođen u srpskoj pravoslavnoj porodici u gradu koji je sada deo Hrvatske, pa je njegova nacionalnost "predmet rasprave u regionu".
"Tesla je verovao da bi naučni napredak trebalo da stvara mostove između zemalja i da se kroz to postigne univerzalni mir. Međutim, postoje oni i u Hrvatskoj i u Srbiji koji žele da upodobe njegovo nasleđe na neprimeren način", navodi Solana.
Navodeći reči svoje naslednice Federike Mogerini da bi "Balkan lako mogao da postane jedna od šahovskih tabli na kojima velike sile igraju svoju partiju", Solana ističe da je region uvek bio "smešten" između sukobljenih polova, koji projektuju svoju moć kroz isprepletane ekonomske, političke, istorijske i kulturne veze.
Solana kaže da su ratovi iz devedesetih u bivšoj Jugoslaviji za Evropsku uniju uvek označavali veliki neuspeh, a da je pokušaj da se bivše republike uvuku u Uniju doneo različite rezultate.
"Istovremeno, demokratski standardi na Zapadnom Balkanu doživljavaju eroziju, a druge zemlje sa jakim uticajem - Rusija, Turska i Mađarska, u kojoj EU nije uspela da zaustavi autoritarni nalet Viktora Orbana - nude alternativne političke modele", piše Solana.
Bivši prvi evropski diplomata kaže da Srbija pronalazi inspiraciju i u Josipu Brozu Titu, pokretu nesvrstanih i Titovoj "sjajnoj igri između SAD i Rusije".
"Srbija se na sličan način zvanično određuje kao neutralna zemlja. Ipak, blisko sarađuje sa NATO kroz program Partnerstva za mir, dok istovremeno održava vojne vežbe sa Rusijom", smatra Solana.
Pročitajte još:
zaliv.net
01.09.2017. 18:45
Tesla nije predmet spora, svi znaju da je on bio Srbin, a nije rodjen u Hrvatskoj vec na prostoru koji je danas Hrvatska. Rodjen je u Austriji. To sta deo hrvatskog stanovnistva zeli je krajnje sramno i bez casti, prisvojiti nekoga ko je Srbin samo zato sto je poznat a sa druge strane se ponositi stotinama hiljada ubijenih Srba. Vise Hrvata se ponosi ubicama Srba nego sto misli da je Tesla Hrvat, Toliko o tome.
@zaliv.net - Rođen je u Austriji, odnosno njenom dijelu koji je istorijski poznat kao Vojna Krajina, koji je vijekovima bio brana Turcima, naseljen isključivo Srbima, a teritorijalni skoro identičan kao doskorašnja RSK. Vojna Krajina je ukinuta tek 1882. godine, kad je potpuno nestala opasnost od Turaka, a bila je pod direktnom upravom Cara iz Beča. Dok su Srbi bili slobodni vojnici- ratnici, Hrvati su bili ponizni kmetovi i galioti ( veslači- robovi) stranih gospodara. Otud njhova mržnja prema Srbima.
Надао сам се да ти је прорадила савест, али ... морао би да знаш чијег народа је изданак и да се извиниш том Народу . Ти си доказ да памет није у годинама и злу које починиш, већ у глави и добрим делима за Човечанство. Пример је НИКОЛА ТЕСЛА !!! СРБИН !!!
solana je sotona
Лицемјеру, сад си се сјетио Тесле. Добро је да има Путинове Русије иначе побили би нас све. Бандо фашистичка! Дали сте свима државност свима који су били у СС дивизијама отимајући од Србије и Срба.
Komentari (13)