Optužnica protiv 15 Kavčana

M. SEKULOVIĆ - S. ĐOKIĆ

15. 03. 2017. u 07:03

Specijalno državno tužilaštvo nastavlja borbu protiv članova kotorskog kriminalnog klana. Na teret im se stavljaju ucene, iznude, mito i zelenaštvo. Viši sud u Podgorici treba da odluči o optužnici

Оптужница против 15 Кавчана

Akcija privođenja pripadnika "kavačkog klana" / Foto Vijesti

Da li država počinje da se obračunava sa kotorskim klanovima? Da li će u dugo najavljivanom polaganju računa biti obuhvaćeni svi akteri iz Kotora koji su u krvavim pohodima ne samo u ovom gradu, već tamo do španske Valensije, Budve, Beograda i Podgorice, ostavili za sobom dvadesetak žrtava? Sve su ovo pitanja na koja se traži odgovor, a koje je izgleda počelo da na dnevni red stavlja Specijalno državno tužilaštvo o čijoj optužnici protiv 15 članova takozvanog kavačkog klana svoju reč treba da da i Viši sud u Podgorici, kome je optužnica dostavljena na odlučivanje.

Tužilaštvo je do sada podiglo optužnicu protiv navodnog šefa "kavačkog klana" Slobodana Kašćelana i još 14 članova te kriminalne grupe, od kojih je pritvor produžen sedmorici uhapšenih još u septembru prošle godine.

Kako je procurilo, optužnicom specijalnog tužioca Saše Čađenovića obuhvaćeni su i Vladimir Božović, Miloš Radonjić, Davor Prelević iz Kotora, Podgoričani Siniša Vlahović i Aleksandar Đurišić i Igor Đurišić zvani Major, koji su posle dojave iz kotorske policije, o čemu SDT vodi posebnu istragu. Na optužnici su i Goran Ljubatović, Nikola i Igor Andrić, Tripo Moškov, Stefan Brnović, Aleksandra Bogdanović iz Kotora i Đerđ Camaj iz Podgorice. Svi oni uhapšeni su 12. septembra prošle godine. Optužnicom je obuhvaćen i Kotoranin Igor Božović, koji je nekoliko godina u zatvoru u Spužu.

Obimna optužnica ih tereti za krivična dela stvaranje kriminalne organizacije, davanje mita, zelenaštvo, iznudu, teško delo protiv opšte sigurnosti, omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija. Kako se saznaje, kao lideri klana pominju se Kašćelan i Igor Božović, čiji sin Vladimir je u bekstvu.

POLICAJAC SARADNIK

Nije nikakva tajna da su pre podizanja optužnice, sporazum o priznanju krivice sa specijalnim tužiocem postigli bivši zamenik komandira policije u Kotoru Zlatko Samardžić i Kotoranin Ilija Dedović. Samardžić se sumnjičio za zloupotrebu službenog položaja, a slobode se ponovo dokopao kada je ispričao specijalnom tužiocu da je članovima "kavačkog klana" javljao za racije u njihovim stanovima, davao im signale da se čuvaju ili beže pred policijom. Ima indicija da je i Dedović objasnio svoju ulogu u klanu, ali i zaduženja ostalih članova, od kojih su se neki razbežali pred policijom, a u ovom momentu još uvek nisu locirani.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije