Gondolama preko Lovćena

S. GREGOVIĆ

06. 08. 2016. u 11:11

Raspisan tender za izgradnju žičare iznad Kotora, u dužini od 15 kilometara. Ko bude izabran, moći će da je projektuje, gradi i upravlja njome

Гондолама преко Ловћена

Pogled na Lovćen

KOTOR - Davnašnja ideja o povezivanju mora i Lovćena žičarom, konačno počinje da se ostvaruje. Ministarstvo održivog razvoja i turizma raspisalo je juče tender za dodelu koncesije za projektovanje i izgradnju žičare Kotor-Lovćen-Cetinje. Najbolji ponuđač, koji će biti poznat 5. oktobra po isteku roka za prijavljivanje, projektovaće "nebeski put" od mora, preko opevane planine, do stare crnogorske prestonice, zatim, finansirati izgradnju, a potom i upravljati žičarom.

Njena polazna stanica biće na području Kotora, prolaziće kroz Nacionalni park "Lovćen" i potom se spuštati na Cetinje. Biće dugačka 15 kilometara, a putnike će prevoziti gondole, kojima će se od Kotora do Cetinja putovati 45 minuta. Ceo projekat je "težak" 47 miliona evra. Deo investicije podržaće Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i planirano je da žičara bude izgrađena za godinu dana.

Realizacija ove višedecenijske ideje, po mišljenju mnogih, biće neviđena turistička atrakcija.

Gradonačelnik Cetinja Aleksandar Bogdanović kaže da će projekat doprineti pravoj valorizaciji velikih potencijala Nacionalnog parka "Lovćen", na čijem vrhu se nalazi mauzolej Njegošu. Brojni posetioci će s planine stizati na Cetinje, gde će u njegovom istorijskom jezgru biti u prilici da razgledaju kulturno blago u muzejima, galerijama, Njegoševoj Biljardi i drugim istorijskim prostorima.

Već decenijama su NP "Lovćen" i "Cetinje" na meti turista, koji posećuju staru prestonicu i Njeguše, gde se nalazi rodna kuća lovćenskog genija. Obično svojim automobilima stižu od Cetinja, preko Njeguša i čuvenih lovćenskih serpentina (uzani put) do mora. Izgradnjom žičare promet putnika tek će biti pojačan, a put od mora do čuvene planine i dalje do Cetinja prepun adrenalina.


ZAMAJAC TURIZMU

- Realizacija projekta žičare imaće snažne pozitivne efekte, prvenstveno na lokalnu privredu, pre svega, nova radna mesta, jer će privući veliki broj izletnika i turista, koji odmaraju u Boki Kotorskoj, ali i duž celog crnogorskog primorja - ističe gradnočelnik Bogdanović.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije