Orešković ne da fotelju
03. 06. 2016. u 18:20
Premijer Hrvatske Tihomir Orešković demantuje da sprema ostavku, kaže da ostaje u banskim dvorima. Ne odustajem - poručio predsednik vlade. Karamarko: Sa "Mostom" gotovo
Foto Tanjug, AP
ZAGREB
OD STALNOG DOPISNIKA
HRVATSKI premijer Tihomir Orešković demantovao je da priprema ostavku i izjavio da ostaje u Banskim dvorima. Istovremeno, iz HDZ-a rastu pritisci da Orešković odstupi, kako bi se izbeglo glasanje o nepoverenju Tomislavu Karamarku, koje će prvog potpredsednika naterati da ode iz vlade.
Orešković je pozvao Tomislava Karamarka i Božu Petrova da se povuku sa mesta potpredsednika hrvatske vlade:
- Odnosi između Karamarka i Petrova postali su preveliki teret za vladu i za ovu državu. Ja sam pokušao da ih pomirim, ali nije išlo. Zato ih pozivam obojicu da se povuku sa svojih funkcija - rekao je Orešković, uz napomenu da ovakva politička situacija ugrožava Hrvatsku. - To je bilo posebno vidljivo kada smo pokušali da unovčimo naše obveznice u Londonu. Ja sam odlučio da se obveznice ne plasiraju, u julu ćemo dobiti bolje uslove.
Orešković tvrdi da bi novi izbori koštali između jedne i dve milijarde evra, "što nam svakako nije u interesu".
Kulminacija je to aktualne krize koja je paralizovala ceo politički sistem u Hrvatskoj, a rasplet se očekuje tokom naredne dve sedmice. Orešković, koji je izabran na mesto premijera preko noći, na inicijativu samog Karamarka, sada se okrenuo od HDZ-a iz kojeg dolaze pritisci da što pre podnese ostavku. - Kako vlada ne funkcioniše, na njegovom mestu ja bih to uradio - rekao je Darko Milinović, jedan od istaknutih članova Predsedništva HDZ-a.
Ako dođe do glasanja o Tomislavu Karamarku u Saboru, sasvim je jasno da će većina poslanika tražiti njegovu ostavku, a to bi za političku karijeru šefa HDZ-a bilo kobno. Sadašnja desničarska vlast, koju nagrizaju brojne afere, ali i neefikasnost, grčevito se bori za opstanak, a Tihomir Orešković, kao sigurno najneefikasniji hrvatski premijer u istoriji, više ne zna kome da se prikloni. Bez ikakvog političkog iskustva "plovi" čas na jednu, čas na drugu stranu, stvarajući još veći haos, a niko ne zna kako ga se rešiti.
U međuvremenu, Karamarko najavljuje da će uskoro biti doneta odluka šta dalje, ali da je saradnja sa "Mostom" - završena.
HASANBEGOVIĆ NA USTAŠKOM SKUPU

NOVA afera potresa hrvatsku vladu pošto su zagrebačke "Novosti" objavile fotografije na kojima se vidi aktuelni ministar kulture Zlatko Hasanbegović na ustaškim skupovima devedesetih godina u Zagrebu. Hasanbegović je učestvovao na proustaškom protestu kada se pevalo "Evo zore, evo dana" i dizala ruka na nacistički pozdrav.