Milova opozicija ostaje u Vladi?
16. 05. 2016. u 07:45
Skupština Crne Gore danas će nastaviti rad raspravom o izboru novih članova kabineta. Đukanović: Nije adhok projekat
Premijer neće doći na današnje zasedanje
PODGORICA - Premijer Milo Đukanović neće se pojaviti na današnjoj sednici Skupštine Crne Gore, na kojoj će se voditi rasprava o izboru četiri ministra i jednog potpredsednika vlade iz redova pregovoračke opozicije (Demos, URA i SDP) u vladu izbornog poverenja, verovatno radi smirivanja napetosti nakon incidenta sa poslanicima DF, koji u petak umalo nije prerastao u tuču. Đukanović je u emisiji “Živa istina” saopštio i da Vlada izbornog poverenja nije samo adhok projekat, oročen do oktobarskih izbora, već da je mogući model trajnog prevazilaženja unutrašnjih podela.
- Javna opomena poslanicima DF za incident, koji se se dogodio u petak, nije adekvatna mera - istakaoje Đukanović, dodajući da se uprava parlamenta pokazala kao krajnje neodgovoran domaćin, koja nije zaštitila integritet Vlade, koju je pozvala da učestvuje na sednici. Ono što želim da potvrdim i da odagnam sumnju jeste da će poslanički klub DPS u trenutku glasanja biti u parlamentu i glasati za predlog premijera. DPS ne može biti nikakav problem izboru Vlade.
Đukanović je saopštio da su nagoveštaj za incident koji se desio u parlamentu imali svi, i da to nisubile nikakve tajne informacije obaveštajnih službi, nego su se, kaže, čelnici DF potrudili da sve obaveste kada su sa skupa početkom maja poručili da ulaze u parlament da bi atmosferu sa ulice uneli u Skupštinu kako bi se obračunali.
- Izostanak adekvatne reakcije države nakon pokušaja rušenja države 24. oktobra prošle godine direktno je uzrokovao onakav najpre nasilni ulazak u parlament od pre nekoliko dana, pa onda i onakvo nasilje od pre tri dana u sali u kojoj se održavaju plenarne sednice parlamenta - kazao je Đukanović i dodao da mu je logično što su višemesečne tenzije kulminirale u parlamentu.
U međuvremenu su iz DPS najavili pokretanje inicijative za smenu potpredsednika skupštine Branka Radulovića zbog “odbrane digniteta crnogorske skupštine, kao i odbrane dostojanstva države”. Oni navode da je Radulović jednako obavezan koliko i Ranko Krivokapić da čuva “dignitet Skupštine Crne Gore”, u skladu sa poslovnikom, etičkim kodeksom i zakletvom koju je položio kada je izabran.
PREVARA
Poslanik DF Slaven Radunović je saopštio da se mora uložiti mnogo više truda kako bi se građanima dokazalo kakva se prevara opozicionog glasačkog tela sprema.
- Izjava da, Vlada izbornog poverenja nije samo adhok projekat, oročen do oktobarskih izbora, potvrdila je najcrnje slutnje slobodnih građana Crne Gore da je Đukanović pronašao partnere koji će mu poslužiti da preživi i ovu tešku situaciju - smatra Radunović.