Godišnjica Dejtona: Srpska posvećena miru
21. 11. 2013. u 09:57
U Banjaluci obeležena 18. godišnjica potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Dodik: Nikad poniženi. Bosić: “Dejton” garant. Kusturica otkrio skulpturu “Mir”
U Republici Srpskoj u četvrtak je obeležena 18. godišnjica potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, uz jasnu poruku najviših zvaničnika da je budućnost zemlje jedino moguća uz striktno poštovanje slova ovog sporazuma. Naglasili su da “Dejton” jača autonomiju Srpske, ali i da je to garant opstanka BiH.
Zbog proslave 21. novembra, dana kada je 1995. godine u vojnoj bazi Rajt Peterson u američkom gradu Dejtonu parafiran mirovni sporazum kojim je zaustavljen rat u BiH, u Srpskoj je u četvrtak bio neradni dan, dok je u Federaciji BiH bio radni, jer ovaj entitet ne praznuje godišnjicu sporazuma.Pojedini bošnjački političari ocenili su da ne treba slaviti “Dejton”, jer je to “mrtvački sanduk za BiH”. Oni smatraju da cela zemlja treba da obeležava 25. novembar kao “Dan državnosti BiH”, posvećen prvom zasedanju ZAVNOBiH.
Predsednik Srpske Milorad Dodik izjavio je da autonomija Republike mora biti ojačana i da je Srpska međunarodno priznat entitet, privržen miru.
- Dejtonskim mirovnim sporazumom uspostavljen je novi politički sistem u BiH i stabilan mir, a Srpska je nezaobilazan faktor političkog odlučivanja u BiH. Ovaj sporazum osnova je funkcionisanja u BiH i tako će ostati i ubuduće - poručio je Dodik.Predsednik SDS Mladen Bosić kaže, za “Novosti”, da su Srbi u Dejtonu dobili Republiku koja je garant njihovog opstanka u zemlji.
- “Dejton” štiti Srbe u zemlji od bošnjačke majorizacije. Međutim, svedoci smo stalnih napada bošnjačkih partija na ovaj sporazum na koji Srpska mora odlučno odgovoriti. Zabrinjava i podrška Milorada Dodika i SNSD zahtevima lidera HDZ BiH Dragana Čovića za raspakivanje dejtonske strukture - upozorio je Bosić.Povodom obeležavanja godišnjice “Dejtona”, u Banjaluci je u četvrtak režiser Emir Kusturica, u prisustvu zvaničnika RS i građana, “otkrio” skulpturu “Mir”, delo akademika Milivoja Unkovića posvećenu golubu mira. Dodik je rekao da ovom skulpturom Srpska šalje poruku da je posvećena miru.
- Srpska ne želi i neće prihvatiti nikakva poniženja, nikave međunarodne reforme koje su usmerene ka tome da umanje njenu snagu i smanje ono što je međunarodno verifikovano ovim sporazumom - poručio je Dodik.Proslavljeni srpski režiser Emir Kusturica rekao je da je ideja o miru na ovom prostoru bila poremećena za vreme Titove vladavine, zato što je svaki čovek bio prislušni aparat i gde je vrlo efikasno delovala jedna vrsta prigušene svesti o sebi i o svom komšiji.Autor skulpture Milivoje Unković naveo je da ova skulptura još jedan dokaz da Republika Srpska ceni umetnost.
- Bez ikakvog kompleksa možemo ići u svet sa svojom kulturom - zaključio je Unković. Skulptura je poklon organizacije “Grad” iz Banjaluke i preduzeća “Integra inženjering”, kojom su želeli da pokažu svetu da je RS posvećena miru.
ULAZAK SRPSKE VOJSKE
SLUŽENjEM parastosa poginulim srpskim borcima u Prvom svetskom ratu u banjalučkom hramu Svete Trojice i polaganjem venaca, u četvrtak je obeležen i Dan ulaska srpske vojske u Banjaluku 1918. godine. Pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović istakao je da je Prvi svetski rat obeležilo herojstvo srpske vojske.
Gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović rekao je da se ovaj grad i danas priseća onih koji su 1918. godine na ove prostore doneli slobodu posle viševekovne okupacije.
Adrian
21.11.2013. 12:14
BiH ce opstati htjeli to Srbi ili ne. No bojim se da ce se Dodiku nudjenje trece federalne jedinice razbiti o glavu. Formirat ce se ba teritoriju Posavine. Uz to sto je pokrajina Srpska presjecena na dva dijela u Brckom, sa Srebrenicom kao kamenom grobnicom oko vrata, ishod je jasan. Samo Dodik to ne vidi. Ili vidi, ali vazna je pljacka dok je na vlasti. A Vucic ga samo gleda.
@Adrian - Bih ne postoji u praksi a.ni na papiru, naravno zavisi kako se cita. To sto postoji nikad neće niti može funkcionisati i kad uvidite da je zvanicna podela na tri ili više samostalnih država jedino moguće rešenje tada će te i moći bolje da zivite i krenete prema Evropi mada sumnjam da tamo zelite jer vam je pogled više usmeren jugu odnosno arapskim zemljama i turskoj.
Bilo bi bolje za sve ako Srpska Republika bila bi nezavistna ili u okviru Srbije. A takva struktura BiH je i ekonomski neefikasna.
Gledam sliku svi mrtvi a u BiH bosnjaci izgubili mirovni papir pa se pitam ziv li je Dejtonski sporazum.
Komentari (4)