Makedonija: Treći proces protiv episkopa Jovana
10. 04. 2012. u 21:42
Pritisci na SPC se nastavljaju ponavljanjem postupka protiv mitropolita Jovana, zbog navodne utaje poreza zbog koje je dva puta već bio oslobođen
Za to delo arhiepiskop Jovan je pred istim sudom u dva navrata bio oslobođan, da bi u trećem ”popravnom” postupku juna 2010. bio osuđen na 2,5 godine zatvora u odsustvu.Obnovljeni proces poglavar POA SPC prati iz pritvora u istražnom zatvoru u Skoplju, posle hapšenja na graničnom prelazu Medžitlija kod Bitolja na ulasku u zemlju iz Grčke, 12.decembra lane.
Na početku novog postupka, arhiepiskop Jovan je govorio više od 2,5 časa, pobijajući sve navode iz optužnice, za koju je ponovio da je politički motivisana i pripremljena isključivo zbog njegovog pristupanja u liturgijsko i kanonsko jedinstvo sa SPC.
”Ni jedno delo iz politički montirane optužnice o navodnim finansijskim malverzacijama, nije zasnovano na istini, a nije ni kažnjivo prema Krivičnom zakoniku”, rekao je arhiepiskop Jovan, podsetivši da se i sada u eparhijama kanonski nepriznate MPC tako ”posluje”, ali se u maratonskim procesima sudi samo njemu.
Apsolutna zastarelost dela za koja se tereti arhiepiskop Jovan ističe 5. juna ove godine. Sudski postupak datira od maja 2002. kada je mitropolit Jovan, na poziv tadašnjeg patrijarha srpskog Pavla, pristupio u kanonsko i liturgijsko jedinstvo sa SPC.
marko
10.04.2012. 22:09
Preterase Makedonci.Bas ga maltretiraju,kao da im je on jedini problem koji imaju u drzavi
@marko - marko@mislis na siptarski problem naravno?Ne smeju oni siptarima na senku da stanu!
@marko - marko, Vi ste kao resili sve probleme pa sad ovaj Vam smeta. Pa i Vi imate jednog istog kalibra al Vam da nedaju. Vi bi njemu kozu odrali. Gledajte Vasa posla i ocistite Vase dvoriste. Aj setajte malo...............
@marko - Sveti Kilment-ohridski je bio Srbin .
@marko - ma neverovatno ali istinito Isus Hristus bio srbin
Komentari (21)