U PAKLU SA HITLEROM: Antisemitski grafiti na kući nobelovca Elija Vizela

Tanjug

04. 08. 2018. u 21:26

Rumunska policija pokrenula je danas istragu, nakon što su se antisemitski grafiti pojavili na kući dobitnika Nobelove nagrade za mir Elija Vizela u gradu Sigetu

У ПАКЛУ СА ХИТЛЕРОМ: Антисемитски графити на кући нобеловца Елија Визела

Foto Tanjug, AP / Eli Vizel

Rumunska policija pokrenula je danas istragu, nakon što su se antisemitski grafiti pojavili na kući dobitnika Nobelove nagrade za mir Elija Vizela u gradu Sigetu na severozapadu Rumunije.

Poruke su ispisane u na Vizelovoj kućici, koja je inače pod zaštitom države, a u jednoj od njih navodi se da je Vizel, američko-jevrejski književnik i politički aktivista, koji je preživeo holokaust i da je sada "u paklu sa Hitlerom".

Rumunska grupa za nadzor i borbu protiv antisemitizma okarakterisala je ispisivanje poruka kao "čin vandalizma", koji je usmeren "protiv sećanja na Elija Vizela, sećanja na žrtve holokausta i duše preživelih u holokaustu", prenosi AP.

Zajedno sa 14.000 Jevreja, Vizel i članovi njegove porodice deportovani su u maju 1944. godine iz Sigeta u logor Aušvic.

Vizelu su u logoru ubijene majka i mlađa sestra, a on je preživeo, zajedno sa dve starije sestre.

Vizel je Nobelovu nagradu dobio 1986, a preminuo 2016. godine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije