ODRŽAN je susret vođa dve svetske sile, ruskog predsednika Vladimira Putina i prvog čoveka Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa.

Odnosi SAD i Rusije uoči ovog sureta nikad nisu bili gori, ali se to promenilo, pre oko četiri sata, rekao je predsednik SAD Donald Tramp na zajedničkoj konferenciji za medije sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Vladimir Putin
rekao da je Hladni rat tema iz prošlosti i da su načinjeni prvi koraci kao boljim odnosima dveju sila.

Predsednik Rusije Vladimir je sa zakašnjenjem stigao u prestonicu Finske, ali je prvi čovek SAD kasnio sa dolaskom u predsedničku palatu, jer, kako tvrde pojedini mediji, vratio milo za drago kolegi pošto je on incijalno kasnio.

Tramp, koji je u nedelju uveče stigao u Finsku, ocenio je da odnosi dve zemlje nikada nisu bili gori zbog prethodne vlasti.

Američki i ruski predsednik, Donald Tramp i Vladimir Putin, sastali su se u Predsedničkoj palati u Helsinkiju, na istom mestu na kojem su 1990. godine razgovarali bivši predsednik SAD Džordž H.V. Buš i nekadašnji lider SSSR Mihail Gorbačov.

Neki mediji čak navode da bi ovaj sastanak mogao da promeni svet.

Pročitajte još:
* Putin i Tramp menjaju svet?

* Tramp: Nemam velika očekivanja od samita u Helsinkiju

* TRAMP PRED PUT U FINSKU: EU je neprijatelj SAD!




10:11 - STIGAO I POMPEO, SPREMAN ZA SASTANAK S LAVROVIM

Američki državni sekretar Majk Pompeo objavio je na Tviteru da se nalazi u Helsinkiju i da je spreman za sastanak sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejom Lavrovim, u okviru samita predsednika SAD i Rusije Donalda Trampa i Vladimira Putina koji se danas održava u finskoj prestonici.

"Dobro jutro iz Helsinkija. Spreman sam za sastanak sa ruskim kolegama i ministrom spoljnih poslova Finske. Hvala narodu Finske na dobrodošlici i marljivom radu, koji je omogućio ovaj sastanak", napisao je Pompeo na ovoj društvenoj mreži.



10:33 - TRAMP: SASTANAK S PUTINOM ĆE PROĆI DOBRO

Američki predsednik Donald Tramp smatra da će njegov sastanak s ruskim kolegom Vladimirom Putinom proći dobro.

Tramp je to rekao tokom radnog doručka sa finskim predsednikom Saulijem Ninisteom u predsedničkoj rezidenciji Mentinijemi u Helsinkiju, gde će danas biti održan samit Trampa i predsednika Rusije Vladimira Putina.

Presednik SAD zahvalio je svom finskom kolegi na tome što je njegova zemlja domaćin samita, a govorio je i o svojoj posvećenosti NATO, navodi AP.

Finska državna televizija YLE javila je da je Tramp hvalio Finsku i nazvao je divnom zemljom, istovremeno zahvalivši predsedniku Ninisteu na pomoći vezanoj za ovaj samit i lepom dočeku.

10:44 - TRAMP: NATO JE SADA SNAŽAN I BOGAT

Predsednik SAD Donald Tramp ocenio je da je zaslužan za jačanje NATO na prošlonedeljnom samitu, na čemu mu, kako je naveo, mnogi lideri članica alijanse zahvaljuju.

"Primio sam mnoge pozive lidera zemalja NATO koji mi zahvaljuju što sam pomogao njihovom jedinstvu i fokusiranju na finansijske obaveze, i sadašnje i buduće", naveo je Tramp na Tviteru.

On je dodao da je samit NATO bio "zaista sjajan" i da većina medija nije tačno izveštavala iz Brisela. "NATO je sada snažan i bogat", napisao je šef Bele kuće.

Na samitu 11. i 12. jula Tramp je prvobitno oštro kritikovao saveznike zbog nedovoljnog izdvajanja za odbranu i doveo u pitanje vrednost NATO, da bi na kraju skupa rekao da američka posvećenost alijansi "ostaje vrlo jaka".

10:55 - TRAMP I PUTIN STOPAMA BUŠA I GORBAČOVA

Američki i ruski predsednik, Donald Tramp i Vladimir Putin, sastaće se u Predsedničkoj palati u Helsinkiju, na istom mestu na kojem su 1990. godine razgovarali bivši predsednik SAD Džordž H.V. Buš i nekadašnji lider SSSR Mihail Gorbačov. Radi se o zdanju iz 19. veka, sa pogledom na Baltičko more, koje je svojevremeno bilo rezidencija ruskih careva u Finskoj.

10:59 - KOLONA CRNIH AUTOMOBILA NA AERODROMU, STIŽE PUTIN

Kolona crnih automobila parkirana je na finskom aerodromu Helsinki-Vanta i čeka dolazak predsednika Rusije Vladimira Putina, javlja finska državna televizija YLE.

Finski mediji objavili su prethodno da je Putin stigao u Helsinki uoči samita sa predsednikom SAD Donaldom Trampom, ali je YLE objavio da po nekim informacijama Putin nije u avionu koji je sleteo na prestonički aerodrom.

Ta televizija navodi da su u letelici verovatno samo članovi Putinove delegacije.

Na Tviteru je objavljen snimak aviona sa natpisom "Rusija" koji se prizemljio na aerodromu Helsinki-Vanta.

11:35 - PUTIN KASNI, SATNICA SE POMERA ZA 20 MINUTA

Finska državna televizija YLE objavila je da bi zbog kašnjenja predsednika Rusije Vladimira Putina celokupna satnica današnjeg samita sa američkim predsednikom Trampom mogla da bude pomerena za 20 minuta.

Navodi se da je prvobitno planirano da Putin u 11.30 časova po srednjeevropskom vremenu sleti u Helsinki, pola sata kasnije u dođe u predsedničku palatu u prestonici, da Tramp tu stigne deset minuta potom i da njihov bilateralni sastanak počne 12.15 časova.

Kolona crnih automobila parkirana je na finskom aerodromu Helsinki-Vanta i čeka dolazak Putina.

Finski mediji objavili su prethodno da je Putin stigao u Helsinki uoči samita sa predsednikom SAD Donaldom Trampom, ali je YLE objavio da po nekim informacijama Putin nije u avionu koji je sleteo na prestonički aerodrom. Ta televizija navodi da su u letelici verovatno samo članovi Putinove delegacije.

11:54 - NEMCI SMATRAJU: TRAMP VEĆA PRETNjA SVETSKOM MIRU NEGO PUTIN

Gotovo dve trećine Nemaca smatra da je američki predsednik Donald Tramp veća pretnja svetskom miru nego ruski predsednik Vladimir Putin, pokazalo je istraživanje objavljeno uoči njihovog današnjeg susreta u Helsinkiju. Opširnije pročitajte OVDE.

11:55 - AMBASADOR SAD: PUTIN NAMERNO KASNI

Bivši ambasador SAD pri Ujedinjenim nacijama Tomas Pikering rekao je za Si-En-En da je kašnjenje Putina "diplomatska igra" i da je to on mogao da izbegne.

12:03 - FOTO: PUTIN SLETEO U HELSINKI

Avion ruskog predsednika Vladimira Putina sleteo je sa zakašnjenjem od skoro sat vremena u Helsinki.


12:09 - FOTO: PUTIN "VOLI" DA KASNI

Na društvenim mrežama pojavila se satnica koliko je Putin kasnio na sastanak sa svetskim liderima.


12:18 - PUTIN SKINUO SAKO I MAHNUO FOTOREPORTERIMA

Predsednik Rusije sišao je sa aviona, skinuo je kaput, mahnuo fotoreporterima, navode svetski mediji. Zatim je seo u veliku limuzinu, piše "Gardijen".

12:26 - MASA LjUDI ČEKA PROLAZAK PREDSEDNIKA SAD I RUSIJE

Velika masa ljudi okupljena je u centru Helsinkija, na uglu glavne prestoničke ulice Manerhajminti i ulice Pohjoisesplanadi pored gradskog parka Esplanadi.

Finska državna televizija YLE javlja da okupljeni čekaju prolazak kolona sa vozilima predsednika SAD i Rusije Donalda Trampa i Vladimira Putina.

12:45 - PUTIN STIGAO U PREDSEDNIČKU PALATU, TRAMPA NEMA

Predsednik Rusije Vladimir Putin stigao je u predsedničku palatu gde će biti održan sastanak. Tramp još nije stigao, te svetski mediji navode da vraća ruskom državniku milo za drago pošto je Putin inicijalno kasnio sa dolaskom u Helsinki.

12:53 - TRAMP SE UPUTIO KA PALATI

Predsedni SAD Donald Tramp uputio se kao predsedničkoj palati u Helsinkiju, javljaju svetski mediji.

13:04 - TRAMP STIGAO U PALATU

Predsednik SAD Donald Tramp stigao je u predsedničku palatu u 13.57 sati po lokalnom vremenu. Tramp i Putin su u zgradi, te se očekuje da će samit uskoro početi.


13:18 - SKORO BEZ OSMEHA: RUKOVALI SE TRAMP I PUTIN

Vladimir Putin i Donald Tramp rukovali su se u predsedničkoj palati. Kako navode svetski mediji, rukovanje je trajalo "oko tri sekunde", a obojica se nisu smejala puno i izgledali su ozbiljno.


13:30 - DODIK VERUJE DA ĆE SUSRET PUTIN TRAMP RAZBITI STEREOTIPE

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik kaže da je optimista i veruje da je budućnost stabilnog sveta vezana za Vladimira Putina i Donalda Trampa, te da će njihov sastanak razbiti nametnute stereotipe.

Dodik se, u intervjuu za Sputnjik, slaže da su male šanse da Balkan bude među temama samita, imajući u vidu čitav niz gorućih pitanja, ali ističe da je dobro da se Putin i Tramp sastaju.

Upitan kakav će uticaj na Balkan imati susret dvojice svetskih lidera, Dodik kaže da očekuje razbijanje nametnutih stereotipa i izvrnute stvarnosti.

13:34 - POČEO SUSRET PUTINA I TRAMPA

Počeo je sastanak "tet-a-tet" Putina i Trampa, a prema najavama svetskih medija, taj susret bi trebalo da traje oko 90 minuta. U prostoriji gde razgovaraju prisutni su samo prevodioci.

13:45 - PUTIN: VREME DA SE RAZGOVARA O DRŽAVNIM ODNOSIMA

Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je danas američkom predsedniku Donaldu Trampu da je vreme da se razgovara o bilateralnim državnim odnosima i teškim problemima između drugih zemalja, kojih ima mnogo, prenosi finska državna televizija YLE.

Njih dvojica sastali su se u predsedničkoj palati u Helsinkiju, poznatoj kao žuta palata Lina.

Sa druge strane, Tramp je pre sastanka rekao da je rad sa Rusijom "dobra, a ne loša stvar" i da "dve države mogu da imaju izvanredne odnose".

"Stvarno mislim da svet želi da nas vidi zajedno", rekao je Tramp, AP.

Njih dvojicu je u Lini dočekao predsednik Finske Sauli Niniste.

14:04 - VIDEO: TRAMP NAMIGNUO PUTINU

Susret Trampa i Putina bio je ozbiljan, rukovanje dva državnika je bilo kratko, ali predsednik SAD je u jednom trenutku namignuo ruskom kolegi.



14:20 - BELA KUĆA: BIĆE JOŠ JEDAN BILATERALNI SASTANAK

Bela kuća potvrdila je da će ruska i te delagacija imati još jedan bilateralni sastanak posle susreta licem u lice Trampa i Putina.

Tom sastanku biće prisutni ostali članovi delegacija, a posle je planirana konferencija za novinare.

14:40 - LAVROV I POMPEO NA PRVOM SASTANKU "JEDAN NA JEDAN"

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i američki državni sekretar Majk Pompeo sastali su se danas u finskoj prestonici što je prvi "jedan na jedan" susret dvojice visokih zvaničnika.

Njih dvojica sastala su se u isto vreme kada i ruski i američki predsednici Vladimir Putin i Donald Tramp, prenosi Tass.

Lavrov je malo ranije izjavio da će njih dvojica razgovarati "o svim problemima na koje žele da se fokusiraju".

Kako se navodi, očekuje se da razgovaraju o Siriji, Severnoj Koreji i ukrajinskoj krizi.

15:26 - SASTANAK PUTINA I TRAMPA "PROBIO ROK"

Jedan finski zvaničnik rekao je za AP da razgovori traju preko dva sata, iako je bilo predviđeno da susret Putina i Trampa traje sat i po vremena.

15:40 - SI-EN-EN: ZAŠTO JE TRAMP TRAŽIO DA BUDE SAM NA SASTANKU SA PUTINOM?

Američki predsednik Donald Tramp insistirao je da sastanak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Helsinkiju bude formata "jedan na jedan". Opširnije pročitajte OVDE.

15:41 - ZAVRŠEN SASTANAK PUTINA I TRAMPA

Sastanak američkog i ruskog predsednika Donalda Trampa i Vladimira Putina u Heklsinkiju završen je posle dva sata i 10 minuta, prenosi Rojters.

Sastanak je umesto planiranih 40 minuta trajao malo više od dva sata, a počeo je sa 55 minuta kasnije zbog kašnjenja ruskog predsednika.

Sastanak je održan u žutoj predsedničkoj palati u Helsinkiju.

15:46 - PUTIN I TRAMP: ATMOSFERA HLADNA, RUKOVANjE BEZ OSMEHA

Sastanak Putina i Trampa počeo je kratkim susretom pred medijima koji ocenjuju da njihov govor tela ukazuje na uzdržanost te da atmosfera nije bila nimalo srdačna.

Putin je zauzeo opuštenu pozu dok je Tramp govorio, zavalivši se u svojoj stolici raširenih nogu i polužmureći. Klimnuo bi glavom povremeno dok je Tramp govorio i pre nego što je čuo prevod, pokazavši time tečno poznavanje engleskog.

Tramp je pak sedeo pomalo nagnut napred, spojenih šaka ispred sebe i često šaljući poglede ka Putinu. U jednom momentu, namignuo je ruskom predsedniku. Pošto je Tramp završio svoje izlaganje, američki novinari požurili su da postave pitanja da li će tema razgovora biti i mešanje u izbore.


Tramp nije odgovorio, a AP primećuje da se činilo da se Putin "zlobno nasmešio". Dvojica lidera potom su se kratkotrajno rukovali sedeći, bez osmeha nakon čega su započeli sastanak u četiri oka.

"Bild" ocenjuje da je atmosfera na početku susreta delovala hladna, a predsednici na distanci.

15:50 - RUČAK DVEJU DELEGACIJA POSLE SASTANKA

Delegacije Rusije i SAD ručale su posle sastanka Putina i Trampa koji je trajao preko dva sata. Tramp je na kratko pitanje novinara kako je prošao sastanak, odgovorio da je "ovo bio veoma dobar početak".

16:16 - PROTEST AKTIVISTA MASKIRANIH U TRUDNICE SA TRAMPOVIM LIKOM

Aktivisti koji se bore za pravo na abortus, obučeni kao trudnice sa maskom predsednika SAD Donalda Trampa, protestovali su danas na Trgu Senata u Helsinkiju, gde se održava sastanak ruskog i američkog predsednika.

Oko 40 žena i muškaraca protestuje protiv Trampove uredbe o prestanku izdvajanja federalnih sredstava međunarodnim organizacijama za planiranje porodice koje podržavaju abortus ili pružaju informacije o tome, prenosi AP.

Prema navodima helsinške policije, plamorano je ulupno 13 protesta, uz učešć više desetina osoba, prenosi Tas s.

Organizacija za zaštitu životne sredine "Grinpis" postavila je na tornju luteranske crkve Kalio u Helsinskiju ogroman transparent o borbi protiv klimatskih promena u svetgu.

Finska policija je, uoči završetka sastanka Putina i Trampa, ispraznila trg Esplanada.

16:34 - DEMONSTRANTI HTELI DA BLOKIRAJU ULICU

Policija je privela oko 20 demonstranata koji su nameravali da blokiraju jednu od glavnih ulica u Helsinkiju, prenosi Sputnjik

17:12 - NOVINAR SA TRANSPARENTOM UDALjEN IZ SALE ZA KONFERENCIJU

Demonstarant je udaljen iz sale u kojoj se održava zajednička konferencija za medije predsednika Rusije i SAD.

On je identifikovan kao novinar američkog lista "The Nation" i sa sobom je imao transparent na kom je pisalo "Sporazum o zabrani nuklearnog oružja", prenosi CNN.

17:18 - PUTIN: HLADNI RAT JE PROŠLOST, PRVI KORACI KA BOLjIM ODNOSIMA

Ruski predsednik Vladimir Putin je na početku zajedničke konferencije za medije sa američkim predsednikom Donaldom Trampom rekao da je Hladni rat tema iz prošlosti i da su načinjeni prvi koraci kao boljim odnosima dveju sila.

- Obe zemlje se suočavaju sa potpuno novim problemima - rekao je ruski lider i naveo kako su tokom pregovora načinjeni prvi koraci ka poboljšanju odnosa dve zemlje i postizanja prihvatljivog nivoa poverenja.

Ruski predsednik ponovio je da se njegova zemlja nije mešala u američku unutrašnju politiku, uključujući predsedničke izbore, i da nema nameru da to radi u budućnosti.

Putin je takođe naglasio da bi SAD mogle odlučnije da utiču na vlast u Ukrajini.

- Predsednik Tramp i ja smo se dogovorili da formiramo radnu grupu na visokom nivo sačinjenu od američkih i ruskih biznismena - dodao je predsednik Rusije.


Putin je kazao da se nisu složili oko svih stvari, a da su razgovarali i o Siriji.

- Zadovoljni smo razgovorima. Jasno, ostali su neki izazovi. Nadam se da sada bolje razumemo jedni druge - rekao je ruski predsednik.

Prema rečima ruskog predsednika, novi problemi povezani su sa terorizmom i svetskom finansijskom situacijom.

"Kao najveće nuklearne sile odgovorni smo za nuklearno naoružanje", rekao je Putin, podsećajući da je Hladni rat odavno završen.

On je pozitivno ocenio uticaj SAD na rešavanje krize u Koreji.

"Dobro je što je počelo postepeno rešavanje problema Korejskog poluostrva. U velikoj meri je to postalo moguće zahvaljujući tome što se predsednik Tramp lično uključio u rešavanje krize, gradeći dijalog u duhu saradnje, a ne konfrontacije", rekao je ruski lider.

Putin je, takođe, izrazio zabrinutost zbog istupanja SAD iz nuklearnog sporazuma s Iranom.

"Iskreno smo govorili o našoj zabrinutosti zbog izlaska SAD iz nuklearnog sporazuma. Američka strana zna našu poziciju, ona se nije promenila", rekao je Putin.

Prema njegovim rečima, zahvaljujući tom sporazumu Iran je otvorio svoja nuklearna postrojenja Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju.

"To obezbeđuje isključivo civilni karakter iranskog nuklearnog programa i ojačava režim neširenja nuklearnog oružja", naveo je predsednik Rusije.

On je rekao da je Trampu predao dokument s predlozima za neširenje nuklearnog oružja.

"Kao velike nuklearne države mi nosimo posebnu odgovornost za međunarodnu bezbednost. Smatram važnim, i o tome smo razgovarali, odmrzavanje dijaloga o strateškoj stabilnosti i neširenja oružja za masovno uništenje", izjavio je Putin.

Kako se navodi, osim Putina i Trampa na konferenciji su prisutni svi članovi delegacija dve zemlje, kao i Trampova supruga Melanija.





17:48 - TRAMP: JAKO PRODUKTIVAN SASTANAK

Odnosi SAD i Rusije uoči ovog sureta nikad nisu bili gori, ali se to promenilo, pre oko četiri sata, rekao je predsednik SAD Donald Tramp na zajedničkoj konferenciji za medije sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

- Imali smo direktan, otvoren i jako produktivan dijalog. Prošlo je jako dobro – rekao je šef Bele kuće i pohvalio uspeh fudbalske reprezentacije Rusije na nedavno završenom Mundijalu u Rusiji, kao i kvalitet organizacije takmičenja.

Tramp je dodao da su nesuglasice između dve zemlje dobro poznate i da su on i Putin opširno razgovarali o njima.

- Čak i tokom hladnoratovskih tenzija, kada je svet izgledao dosta drugačije nego danas Rusija i SAD su uspevale da održe dijalog – kazao je američki lider naglasivši da dve zemlje samo zajedno mogu da počnu sa rešavanjem svetskih problema.


Tramp je dodao da Rusija i SAD zajedno mogu da spasu stotine hiljada života u Siriji.

- Ovo je bio jako konstruktivan dan koji smo proveli zajedno. Siguran sam da ćemo se često sretati u budućnosti – optimističan je američki predsednik.

- Lako sam pobedio Hilari Klinton - rekao je Tramp i dodao da nije bilo dosluha.

Veruje i da su Putin i Rusija žele da okončaju problem koji se tiče zabrane nuklearnog oružja.


- Putin je dobar rival i to je kompliment - rekao je Tramp, ističući da daje prednost diplomatiji i angažmanu, a ne konfliktu i neprijateljstvu.


18:39 - PUTIN: PITANjE KRIMA JE GOTOVA STVAR

Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je danas u Helsinkiju da se stavovi Moskve i Vašingtona po pitanju Krima razlikuju ali da je za Rusiju to "zatvoreno pitanje", preneo je TASS.

"Pozicija predsednika (SAD Donalda) Trampa oko Krima je poznata i on se nje drži. On govori o nezakonitosti prisajedinjenja Krima Rusiji", rekao je Putin na konferenciji sa Trampom.

Prema njegovim rečima, Rusija na to pitanje gleda drugačije.

"Podsećamo, sproveli smo referendum strogo u skladu s međunarodnim pravom, s Poveljom UN. Za nas, za Rusiju, to pitanje je zatvoreno. Potpuno", izjavio je ruski lider.


18:59 - PUTIN NUDI SARADNjU U ISTRAZI O 12 RUSKIH AGENATA

Ruski predsednik Vladimir Putin predložio je danas da Moskva i Vašington sprovedu zajedničku istragu o ruskim obaveštajcima optuženim za hakerske napade tokom izborne kampanje u SAD 2016. godine.


Upitan da li će Rusija izručiti 12 ruskih vojnih obaveštajnih agenata optuženih prošle nedelje u SAD za hakovanje izborne kampanje Demokratske partije, Putin rekao da sporazum iz 1999. godine predviđa uzajamnu pravnu pomoć.


Taj sporazum, kako je objasnio, omogućio bi američkim zvaničnicima da zatraže da ruske vlasti ispitaju 12 osumnjičenih, kao i da američki zvaničnici mogu da zahtevaju da prisustvuju takvim ispitivanjima, prenosi AP.



Putin je, međutim, dodao da će Rusija onda očekivati da SAD vrate uslugu i sarađuju u ruskoj istrazi protiv Vilijema Braudera, britanskog investitora optuženog za finansijski kriminal u Rusiji. Brauder je zaslužan i za izglasavanja takozvanog zakona "Magnitski", koji je američkim vlastima omogućio da sastavljaju crne liste ruskih zvaničnika za koje tvrde krše ljudska prava.

19:11 - PUTIN: BESMISLICA DA IMAMO KOMPROMITUJUĆI MATERIJAL O TRAMPU

Ruski predsednik Vladimir Putin odbacio je danas navode da je Moskva prikupljala kompromitujući materijal o američkom predsedniku Donaldu Trampu ili njegovoj porodici.


Upitan na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon sastanka sa Trampom, Putin je te tvrdnje odbacio kao "čistu besmislicu".


On je rekao da nije znao za Trampov dolazak u Moskvi pre nekoliko godina, a pre izbora 2016. godine, obeleženih optužbama da su se Rusi mešali u kampanju kako bi podržali Trampa, prenosi AP.



Agencija navodi da se Putin, bivši agent KBG, nasmejao na pomen da su ruske bezbednosne službe pokušale da skupe inkriminišući materijal o biznismenima i upitao: "Da li stvarno mislite da pokušavamo da pratimo svakog biznismena"?


On je rekao i da je želeo da Tramp pobedi na izborima, ali je negirao da se ruska država mešala u te izbore.

19:31 - PUTIN POKLONIO LOPTU TRAMPU, TRAMP JE BACIO MELANIJI

Ruski predsednik poklonio je predsedniku SAD loptu sa Svetskog fudbalskog prvenstva.


On je to učinio tokom konferencije za novinare u Helsinkiju, održane nakon samita dvojice lidera, pošto su novinari u pitanjima upotrebili fudbalske metafore.


"Lopta je sada u Vašim rukama", rekao je Putin, prenose mediji.



Nakon što mu je zahvalio na poklonu, Tramp je loptu dobacio svojoj supruzi Melaniji koja je sedela u publici.





20:12 - KONGRESMENI: TRAMP MOSKVI POSLAO PORUKU O SLABOSTI SAD

Neki istaknuti republikanski i demokratski članovi Kongresa SAD oštro su danas kritikovali predsednika Donalda Trampa jer, kako navode, nije uputio snažno upozorenje ruskom predsedniku Vladimiru Putinu o mešanju u američke izbore.


Tramp je zapravo, ocenjuju oni, poslao Moskvi poruku o slabosti SAD, prenosi Rojters.


"Predsednik Tramp je propustio priliku da Rusiju odlučno učini odgovornom za mešanje 2016. i da uputi snažno upozorenje u vezi sa budućim izborima. Takav odgovor predsednika Trampa će Rusija videti kao znak slabosti i to će stvoriti daleko više problema nego što će ih rešiti", izjavila je senatorka Lindzi Grejem, visoki član Republikanske partije i član Komiteta Senata za oružane snage.

20:19 - MATVIJENKO: KONKRETNI REZULTATI SAMITA NEĆE SE OSETITI ODMAH

Konkretni rezultati današnjeg sastanka "jedan na jedan" predsednika Rusije i SAD, Vladimira Putina i Donalda Trampa, teško će se osetiti odmah, jer je potreban dalji "dug i strpljiv dijalog", izjavila je danas predsednica gornjeg doma ruskog parlamenta Valentina Matvijenko.


"Potrebni su dalji kontakti kako bi se usaglasila međusobno prihvatljiva rešenja", rekla je predsednica Saveta Federacije, prenosi Tass.

23:44 - TRAMP I PUTIN O UTISCIMA POSLE SUSRETA U HELSINKIJU

Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas, posle susreta u Helsinkiju s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, da ima veliko poverenje u svoje obaveštajce i da se "dve najveće nuklearne sile moraju slagati", dok je Putin rekao da je sastanak s Trampom bio "sadržajniji nego što je očekivao".

"Kao što sam rekao danas i mnogo puta ranije, imam veliko poverenje u svoje obaveštajce. Međutim, priznajem i da se, kako bismo izgradili svetliju budućnost, ne možemo isključivo fokusirati na prošlost - kao dve najveće nuklearne sile, moramo se dobro slagati", napisao je Tramp na Tviteru, uz haštag #Helsinki2018.

Američki predsednik se, inače, posle samita u Helsinkiju našao na udaru žestokih kritika kako demokratskih tako i nekih republikanskih kongresmena kod kuće, koji su njegove današnje izjave na konferenciji za novinare s Putinom ocenili kao "sramotne" i kao "propuštenu priliku da uputi snažno upozorenje u vezi sa mešanjem u izbore".

Istovremeno, ruski predsednik je, u intervjuu ruskoj televiziji Kanal jedan, rekao da su njegovi današnji razgovori s Trampom bili sadržajniji nego što je očekivao i da su se odvijali u "partnerskoj atmosferi".

"Nisam imao posebna očekivanja jer je to bio naš prvi pravi sastanak. U počeku je to ličilo na neku vrstu zagrevanja kako bismo konkretnije razgovarali prilikom budućih kontakata. Međutim, stvari su krenule u drugom pravcu - razgovor je bio zaista veoma sadržajan", rekao je Putin.

On je naveo da nisu odredili datum svog narednog susreta, ali nije isključio mogućnost da se sa američkim liderima sastane na marginama nekog azijskog foruma ili kasnije u Argentini, na samitu G20.