Nemačka zbog migranata vaga šengen?

I. STANOJEVIĆ

23. 03. 2018. u 08:14

Berlin bi mogao dodatno da pooštri kontrolu na svojim granicama. Zehofer: Kad EU nije u stanju, moramo sami da delujemo

Немачка због миграната вага шенген?

Pretres autobusa na ulasku u Nemačku, Foto Tanjug,AP Photo

MINISTAR unutrašnjih poslova u novoj vladi kancelarke Angele Merkel Horst Zehofer nedavno je rekao da bi Berlin trebalo da izvede zemlju iz Šengenskog sporazuma. Teško da će njegove kolege u kabinetu, a naročito šefica, istim očima gledati na ovu problematiku, ali je činjenica da Nemačka već sprovodi pooštrene granične kontrole, pre svega zbog pritiska migranata, ali i iz bezbednosnih razloga. Te pojačane kontrole sprovode se na austrijsko-nemačkoj, nemačko-danskoj i dansko-švedskoj granici.

Šengenski sporazum iz 1985. omogućio je bezvizni režim, a od 1995. u načelu je slobodno kretanje putnika i robe između potpisnica.



Kontrole se sprovode samo na spoljnim granicama šengenske zone koja je preduslov za zajedničko evropsko tržište. Berlin je i u nedavno potpisani koalicioni sporazum koji je omogućio formiranje nove vlade uneo odbijanje protekcionizma, izolacionizma i kao imperativ istakao zajedničku evropsku politiku.

- Granične kontrole moraju da potraju sve dok EU ne bude u stanju da efektivno zaštiti i kontroliše svoje granice. Ne verujem da će im to uspeti u dogledno vreme - poručuje, međutim, Zehofer.

Posle ove izjave portparol nemačkog MIP, objasnio je da granične kontrole neće biti produžene na neograničeno vreme, jer bi takav korak bio protiv propisa EU. Šef poslaničke grupe Zelenih u Bundestagu Robert Habek tvrdi da će "zatezanje granica" doneti ogromne privredne i zakonske posledice po promet robe i ljudi u Evropi. Privrednici upozoravaju da će biti otežan protok robe, pa će cene rasti.


NIJE ISTO ŠTO I EU

PROSTOR "šengena" ne poklapa se s EU. Irska nije pristupila sporazumu, kao ni Velika Britanija, koja je izašla i iz EU, a Norveška, Island, Švajcarska i Lihtenštajn nisu u Uniji, ali su deo "šengena". Neke članice EU ne ispunjavaju usloveza bezvizni režim, na primer Rumunija i Bugarska.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

Saša

23.03.2018. 13:37

Ili svi da budu deportovani ili razvaljivanje E.U. po svim osnovama! Evropski narodi treba da se ujedine za slobodnu Evropu ili da sistemski rade na raspadu E.U. sa masovnim uvozom svega što proizvodi Nemačka i Švedska i to bez ikakvih carina i taksi.... (za početak)!

Nuclear Vlasta

23.03.2018. 15:17

Тако треба, па да се лепо види испред амбасада ко је у реду!

Ip

23.03.2018. 18:23

Taman zgodno da na teritoriji neke od zemalja ti migranti formiraju drzavu pa daa mi budemo za nezavisnost kao sto ovi nama namecu albansku drzavu

pera

23.03.2018. 18:41

Nemačka nema pravo da zapošljava radnike izvan E.U. to je ne lojalna konkurencija i nije dozvoljeno. Treba uvoziti iz Kine, Koreja (obe ako treba) Japana, Amerike baš sve što proizvodi Nemačka i to po damping cenama, na podmuklost treba odgovoriti adekvatno! Merkel pljačka Evropu!

v1adimir

23.03.2018. 19:44

@pera - Treba, sve, da... Ali se onda ne bi razlikovali od njih. Ako nasa drzava (i narod) dozvoli prikljucenje ludacima, necemo se ni razlikovati.