Ukrštaju se koplja na istoku Evrope!

D. SAVIĆ

17. 05. 2016. u 09:30

Odgovor Rusije i Belorusije na izgradnju američkog antiraketnog štita. Moskva povećava prisustvo u Crnom moru, NATO trupe na Baltiku

Укрштају се копља на истоку Европе!

VEĆ napetu situaciju između Moskve i Vašingtona na istoku Evrope, zbog postavljanja američkog antiraketnog štita u Rumuniji i početka gradnje još jednog u Poljskoj, dodatno zaoštravaju manevri kojima će NATO uskoro da testira sposobnost odgovora na rusku invaziju sa istok. Belorusija i Rusija juče su najavile zajednički odgovor.

Ruski predsednik Vladimir Putin ranije je ocenio da je rastuće vojno prisustvo NATO u istočnoj Evropi "pretnja ruskoj bezbednosti" i najavio raspoređivanje još 50.000 ruskih vojnika u zapadnim regionima zemlje. S druge strane, na julskom samitu NATO u poljskoj prestonici Varšavi, očekuje se usvajanje mera za "bildovanje" trupa NATO u Poljskoj, Estoniji, Letoniji, Litvaniji, zbog strahovanja od mogućeg sukoba s Rusijom.

- Dva meseca uoči samita NATO u Varšavi, mnogi njeni članovi su zabrinuti i zbog povećanja ruskog vojnog prisustva u Crnom moru - navodi britanski dnevnik "Fajnenšel tajms", tvrdeći da je Moskva u jačanje svoje crnomorske flote posle 2010. godine uložila milijardu dolara.

Zapadna alijansa procenjuje da ruski brodovi, naoružani raketama "kalibar", iz tog mora mogu da pogode svaki cilj "između Kaira i Viljnusa". I dok "Fajnenšel tajms" piše da ća Alijansa povećati broj patrolnih i izviđačkih letova upravo iznad Crnog mora, ruski vojni eksperti pominju mogućnost da Moskva šalje podmornice do obala SAD.

Uprkos ovom ukrštanju kopalja na istoku Evrope, general NATO Salvador Farina kaže da "za sada" ne vidi mogućnost započinjanja totalnog rata između Rusije i NATO.

No, ugledni nedeljnik "Ekonomist" upozorava da su pažljivi mehanizmi koje su američki i sovjetski oficiri negovali tokom Hladnog rata da bi izbegli vojne incidente, sada velikim delom - nestali.

ČOMSKI: AMERIKA GUBI POZICIJU

SAD gube vodeću poziciju na međunarodnoj sceni - procenjuje američki istoričar Noam Čomski. U eseju za sajt "Tom Dispeč" on podseća da je posle Hladnog rata moć oružanih snaga postala ključna za međunarodu politiku SAD, što je posebno aktuelno u istočnoj Aziji, Evropi i na Bliskom istoku. U svakom od ovih regiona "poredak bezbednosti" koji su postavile SAD sada je stavljen pred izazov. Povodom napetosti između SAD i Rusije, on kaže:

- Nije potrebno pitati kako bi SAD reagovale kada bi se zemlje Latinske Amerike pridružile Varšavskom paktu, a Meksiko i Kanada razmišljali o ovoj varijanti... Čak i sam nagoveštaj toga CIA bi "maksimalno oštro" prekinula - navodi istoričar.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Lazy

17.05.2016. 09:49

Noam Chomsky je sve objasnio. Jedan od retkih uticajnih Jevreja koji nisu u dilu sa cionistima i masonima. Intelektualna gromada.

Деки

17.05.2016. 10:41

Фашизам, једна од тековина запада, се поново пробудио. Нормално је да Русија не може гурати главу у песак, на овакве појаве и да ће реаговати. Не сме дозволити да се понови јун 1941. године и то председник Путин врло добро зна, хвала Богу!

pera borin

17.05.2016. 11:41

O Kini nemozemo da govorimo,ali bi bilo veoma vazno da se tu Rusi i Kinezi slazu.Ono sto bi bila najveca greska je okrenuti ledja Severnoj Koreji?Amerikanci su zadnjih godina radili i nastavljaju da rade na tome da Rusi okrenu ledja Severnoj Koreji.To,skoro

Vuk

18.05.2016. 09:40

Eto mnogo članovi NATO su zabrinuti,zbog ruskog prisustva u Crnom moru,zbog ruskih vojnika na granicama Rusije,pa ispada da nema Rusa tamo gde ih ima,ova izuzetna gospoda nebi bili u brizi !Treba naučiti da u miru živimo jedni pored drugih i jedni sa drugima !Eh,kad bi to bio taj strategijski cilj !!!