Ostrvske zemlje najviše „guraju” primenu sporazuma o klimatskim promenama

Beta-AFP

21. 04. 2016. u 22:08

Ostrvske zemlje, direktno ugrožene klimatskim promenama, najviše su zainteresovane za usvajanje i striktno poštovanje Pariskog klimatskog sporazuma koji će u petak biti ratifikovan u sedištu UN

Острвске земље највише „гурају” примену споразума о климатским променама

Ilustracija

Ostrvske zemlje, direktno ugrožene klimatskim promenama, najviše su zainteresovane za usvajanje i striktno poštovanje Pariskog klimatskog sporazuma koji će u petak biti ratifikovan u sedištu UN, izjavio je premijer Fidžija Džosaja Voreke Bainimarama.

Pored Fidžija, još najmanje devet ostrvskih država ratifikovaće Pariski sporazum potpisan 12. decembra prošle godine, koji će stupiti na snagu ako ga ratifikuje 55 zemalja odgovornih za 55 odsto ukupne svetske emisije štetnih gasova.

"Bićemo među prvima koji će ratifikovati sporazum", rekao je Bainimarama, čija je zemlja podržala sporazum u februaru.

Ostrvske zemlje u Tihom okeanu tokom aprila pogodio je tropski ciklon Vinston, koji je usmrtio 44 osobe, uništio 40.000 domova i prouzrokovao štetu od milijardu dolara.

Među državama koje će prve ratifikovati sporazum nalaze se i Tuvalu, Kiribati, Maldivi, Belize, Barbados, Nauru, Sveta Lucija i Samoa.

Više od 160 zemalja potpisaće u petak u sedištu UN u Njujorku završni sporazum kojim se predviđa postepeno ukidanje fosilnih goriva kao primarnog izvora energije, a prva zemlja koja će ga ratifikovati biće Francuska.

Sporazum u Parizu obavezuje države potpisnice da preduzmu mere kako bi porast globalne temperature bio snižen na dva stepena.

Ostrvske zemlje zalažu se za ograničenje porasta globalne temperature na 1,5 stepeni i za ulaganje dodatnih finansijskih sredstava u prilagođavanje njihove privrede i infrastrukture klimatskim promenama.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Prof. Ivan Zgrozeni

22.04.2016. 01:24

Sporazum su najvise "gurale" SAD jer od primene ocekuju povecanje svojih prihoda od izvoza turbina za proizvodnju struje koriscenjem vetra, suncevih panela, nuklearki ali i kredidtiranja drugih zemalja. Pazi sad ovaj obrt. SAD nece ratifikovati sporazum. Republikanski guverner Floride je, recimo, zabranio upotrebu termina "globalno otopljavanje" svim zaposlenima u drzavnoj sluzbi jer ne veruje da se ti digadja. Jos jedna podvala da bi se potcinio svet.