Razgovor Putina i Asada: Kremlj za plan A

B. VLAHOVIĆ

24. 02. 2016. u 22:41

Telefonski razgovor Putina i Asada o Siriji. Moskva uverava da će ispuniti obaveze

Разговор Путина и Асада: Кремљ за план А

Tragovi užasa u Zahri

MOSKVA

OD STALNOG DOPISNIKA

TELEFONSKI razgovor ruskog predsednika Vladimira Putina i njegovog sirijskog kolege Bašara el Asada, obavljen u sredu, potvrdio je spremnost obe strane da podrže primenu sporazuma o prekidu neprijateljstava u Siriji, koji su postigli Moskva i Vašington i koji bi trebalo da stupi na snagu 27. februara.

Putinov portparol Dmitrij Peskov u sredu je prokomentarisao i izjave iz Vašingtona da SAD imaju neki "plan B" oko Sirije. Naime, iako je državni sekretar Džon Keri pohvalio sve pregovarače koji su učestvovali u dogovoru o primirju u Siriji, u Vašingtonu je procurila vest da u vojnom vrhu postoje sumnje da će Moskva ispuniti svoje obaveze, pa je zato i napravljen rezervni plan dodatnog pritiska na Rusiju.

- Rusija namerava da realizuje one zadatke koje su formulisali Putin i Obama ("plan A") i to je za nas prioritet. Smatramo da je preuranjeno uopšte govoriti o drugim planovima - kazao je Dmitrij Peskov.

On je podsetio na Putinovo obećanje da će "poraditi" sa rukovodstvom u Damasku, ali u Kremlju računaju da će isto tako Amerikanci obaviti deo svog posla i iskoristiti uticaj koji imaju na grupe koje podržavaju, da i oni prihvate primirje. Jedini sa kojima nema kompromisa su radikalni islamisti, pa se već sada zna da će i posle 27. februara Moskva i Vašington nastaviti da bombarduju položaje Islamske države kao i Džebhat an Nusri.

IZBORI

IAKO je predsednik Sirije Bašar el Asad odredio da će se parlamentarni izbori u toj zemlji održati već 13. aprila, iz redova opozicije stižu informacije da to nije realno. Poslednji izbori u zemlji su održani 2012.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (10)

Nevenka

24.02.2016. 23:47

Plan B je davanje raketa zemlja-nebo Sirijcima da skidaju Putinove avione.Pa izvoilite ko voli primirje, Asad moze da ode i diplomatski.

Slava Rusiji

25.02.2016. 00:51

@Nevenka - "Bolje cuti da ljudi misle da si glupa, nego da progovoris i otklonis svaku sumnju."

Komentator

25.02.2016. 04:05

@Nevenka - Ruski plan B je davanje atomske bombe Asadu pa vi sad izvolite sa vasim planom B.

Miroslav GTA

25.02.2016. 06:48

@Nevenka - jel pod tim raketama podrazimevas ono '....(kamena) sa ramena"? Za obaranje Ruskih aviona bice potrebni sofisticirarniji sistemi, ...sto je isto kao majmunu u dzungli dati lap--top.

. . .

25.02.2016. 08:50

@Nevenka - Kad neko nepismen komentariše. S-400 skida sve što leti, ne samo avione, nego i te tvoje raketLe "zemlja-nebo".

Grotni kikotas

25.02.2016. 10:53

@Nevenka - Ha ha ha ha, kakav neuk komentar. Kojim to " Sirijcima" dati te tvoje rakete?

4c

25.02.2016. 06:13

Kome da vjeruje Asad?Ne dolazi u obzir nikakvo primirje dok se neprijatelj ne protjera.Zasto nije bilo primirja dok je druga strana napadala i osvajala!?pajac