Berezovski pred smrt tražio oproštaj od Putina
24. 03. 2013. u 10:40
Najpoznatiji ruski politički emigrant pred smrt jako želeo da se vrati u svoju zemlju. Ostao bez bogatstva, razočarao se u Zapad i pao u depresiju. Sumnja se da je počinio samoubistvo
MOSKVA
OD STALNOG DOPISNIKA
MILIJARDER u bankrotstvu i najpoznatiji politički emigrant iz Rusije Boris Berezovski (67), koji je je umro u subotu nedaleko od Londona, pre oko dva meseca poslao je pismo predsedniku Vladimiru Putinu zatraživši oproštaj za sve grehe i zamolivši da mu omogući povratak u Moskvu. Putinov pres-sekretar Dmitrij Peskov izjavio je da je Berezovski napisao: „Napravio sam veoma mnogo grešaka i zato molim za oproštaj. Molim da mi dozvolite povratak u domovinu“. Kakav je bio komentar Vladimira Putina zasad se ne zna, ali je jasno da mu nije odgovorio.
Dok je još verovao da postoje šanse da Putin izgubi lanjske predsedničke izbore, Berezovski je bio njegov najžešći protivnik. Izjavljivao je opozicionim novinama da se uskoro vraća u Rusiju. Kad je Putin ubedljivo pobedio, zaćutao je.
Britanska policija istražuje uzroke njegove smrti - prema prvim verzijama, posredi je infarkt ili samoubistvo. Lodonski „Sandi tajms“ objavio je informaciju da je Boris Berezovski patio od teške depresije posle poraza na sudskom procesu protiv Romana Abramoviča. Nekoliko nedelja posle završetka suđenja lekari su mu prepisali antidepresive, a zatim se lečio u londonskom psihijatrijskom centru „Prajori klinik“.
Lord Bel, savetnik Borisa Berezovskog, kaže da je emigranta uhvatila jaka depresija kad je ostao bez novca.
Skotland jard tvrdi da se u istragu smrti Berezovskog nije nije uključila antiteroristička uprava, što govori da zasad policija ne sumnja da je svoje ruke umešala Moskva.
Oslanjajući se na izjave prijatelja, „Gardijan“ piše da je bankrotirali milijarder pao u depresiju i zato što mu je opala reputacija. Navodno je rekao prijatelju: „Više ništa nema smisla. Najbolje što može da mi se dogodi je - infarkt“.
Posle suđenja sa Abramovičem u januaru, Berezovski je ponovo morao pred sud, jer je njegova nevenčana žena Jelena Gorbunova, sa kojom ima ćerku i sina, tražila obećani novac. Pre toga je druga po redu supruga Berezovskog Galina Bešarova, 2011, dobila milione funti na suđenju u Londonu. Dok je bio bogat, Berezovski je bio galantan prema svojim ženama. Izgubio je i parnicu protiv Abramoviča, od koga je tražio pet milijardi dolara, a morao je na kraju da plati i advokate i sudske troškove - oko sto miliona dolara.
U poslednjem razgovoru koji je samo nekoliko sati pre smrti vodio s novinarom časopisa „Forbs“, Berezovski je insistirao da to ne bude intervju koji se snima, već samo razgovor. Novinar je shvatio da njega biznis više ne zanima.
- Nisam ja upravljao biznisom. Kad smo dobili novac za „Sibnjeft“ i za televizijski kanal ORT, pare sam dao partneru Badriju Patarkacišviliju. Uzimao sam za političke projekte koliko mi je bilo potrebno, a sa ostalim je raspolagao Badri - objasnio je Berezovski.
Badri je umro od infarkta u Londonu, njegovi naslednici nisu priznali Berezovskom partnerstvo (nije imao pisani dogovor, kao ni sa Abramovičem), pa je i tu ostao bez para.
Na pitanje novinara muči li ga nostalgija za Rusijom, kazao je:
- Ništa više ne želim nego da se vratim u domovinu. Čak i kad su protiv mene otvorili krivični proces, hteo sam da se vratim, ali me je Jelena Boner (udovica Andreja Saharova) nagovorila da emigriram. Nisam dobro procenio, jer se pokazalo da mi je Rusija previše draga.
Berezovski je priznao novinaru da je idealizovao mogućnosti stvaranja demokratije u Rusiji, ali se razočarao i u zapadnu demokratiju.
- Potcenio sam inertnost Rusije i precenio Zapad. Polako sam menjao stavove i o Rusiji i o Zapadu. Nije trebalo da napuštam Rusiju.
čiča
24.03.2013. 11:24
Da li će optužiti Ruse za njegovu smrt, on je veliki prijatelj UK jer je opljačkao i izdao svoju državu
@čiča - Da je Rusija "njegova drzava" imao bi osecaj prema njoj i njenom narodu. On je celoga zivota iskoristavao sve i svakoga koga je mogao, kao i njegovi tovarsci tajkuni.
Džaba mu sad azil.
Da me nebi neko optuzio za antisemitizam, reci cu da njega da je bio argentinska bitanga.
Ziveo za pare i umro za pare a nista sa sobom nije uspeo poneti. Ziveo je dovoljno dugo da ako je imao i trun inteligencije trebao je shvatiti da pare ne donose spasenje niti srecu.
Komentari (20)