Popis u SAD: Amerikanci većinom - Nemci

D. SAVIĆ

14. 08. 2012. u 21:04

Izjašnjavanje stanovnika na poslednjem popisu u Sjedinjenim Državama. Na drugom mestu Afroamerikanci, 170.000 srpskog porekla

NAJVEĆI broj Amerikanaca se izjašnjava da je nemačkog porekla, pokazuju rezultati popisa koji prenosi američki dnevni list "Ju-es-ej tudej". Oko 170.000 Amerikanaca je kazalo da je srpskog porekla.

Prema podacima najtiražnijeg dnevnika u SAD, 47,9 miliona Amerikanaca za sebe kaže da je nemačkog porekla, dok su na drugom mestu oni čiji preci potiču iz Afrike (38,9 miliona). Na trećem mestu su Amerikanci irskog porekla, 34,7 miliona, a na četvrtom Meksikanci kojih je 32,9 miliona. Peto mesto zauzimaju građani SAD koji kažu da su engleskog porekla i takvih je 25,9 miliona, a za njima sledi gotovo 18 miliona Italijana.

Amerikanci irskog porekla "drže" Boston, Englezi veći deo Virdžinije, kao i Jutu. Svega devet oblasti SAD je dominantno afroameričko, i sve su na jugu SAD. Nemački "pojas" se, međutim, širi od istočne Pensilvanije do obale Oregona. Veći deo Pensilvanije, Mičigena, Ilinoisa, Misurija, Ajove, Viskonsina, Minesote, Kanzasa, Nebraske, Vajominga, Montane i Dakote su dominantno "nemačke". U Pensilvaniji više od 3,5 miliona stanovnika tvrdi da je nemačkog porekla, što je više nego što ih živi u Berlinu.

TEKSAŠKI NEMAČKI MNOGE porodice koje žive u okolini Ostina i dalje govore hibridni englesko-nemački poznat kao "teksaški nemački". Najmanje na 30 mesta u Teksasu se slavi Oktoberfest. Prolećni "Džermanfest" u Minsteru, gradić od hiljadu i po stanovnika, privuče 300.000 posetilaca.

Prema podacima agencije "Blumberg", broj Amerikanaca nemačkog poreka porastao je za šest miliona tokom poslednje dekade na blizu 50 miliona, gotovo podjednako koliko i Hispanoamerikanaca. Dok broj Latinoamerikanaca i Azijata u SAD najbrže raste, porast onih koji se identifikuju kao Amerikanci nemačkog porekla podvlači evropske korene nacije.

Nemci od 1680. godine emigriraju u Ameriku, kada su se stacionirali u Njujorku i Pensilvaniji. Mnogo ih se uselilo sredinom 19. veka i postali dominantna etnička grupa. Tokom ratova, mnogi, međutim, nisu isticali svoje veze s Nemačkom. Protok vremena je doveo do nove potrage za korenima. Amerikanci nemačkog porekla su prosečno stariji i bolje obrazovani od ostale populacije u SAD. Oko 40 odsto ih radi u menadžmentu, biznisu, nauci i umetnosti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (24)

posteno govoreci

14.08.2012. 21:23

i naravno mnogi Srbi se stide svog porijekla, pa su ga precutali...stvarno smo jad...a da samo malo bolje poznaju srpsku istoriju...druga bi prica bila

Rade

14.08.2012. 21:28

Nista cudno, svi nacisti i ostala gamad se tamo stacionirala sa komplet opljackanim blagom iz cele Evrope pa nas ... kako stignu, a mi se pitamo zasto i dokle vise!

posteno govoreci

14.08.2012. 22:22

@Rade - nevjerovatno koliko je Srba i dan danas u drugom svjetskom ratu...ljudi ta prica je davno zavrsena...okrenite se buducnosti...naravno da ne treba zaboraviti...ali ne smije biti dominatno...

Vanzemaljac

14.08.2012. 23:42

@Rade - Drugi svetski rat je davno zavrsen. U Srbiji su komunizam i socijalizam odavno propali. Probudi se covece i pocni da gledas u buducnost. Briga njih bas za tebe i Srbiju.

ništa dok nemac ne napravi

14.08.2012. 21:35

pa zato je Amerika najveća naučna i tehnološka sila u istoriji.heh ti Nemci..što je najsmešnije,ti isti nemcoamerikanci su se verovatno najžešće borili protiv fašizma ubijajući Nemce po Evropi.

Зоран

14.08.2012. 23:04

@ništa dok nemac ne napravi - Како је могуће да Немци у САД буду заслужни јер је САД најјача технолошка сила, док у Немачкој, где Немаца има највише, нису најјача технолошка сила?Одговор је једноставан. У Америци имају прођу и они који нису Немци.

Republika Srpska

15.08.2012. 08:07

@ništa dok nemac ne napravi - Ma nije Zorane, Njemacka je jedna od vodecih tehnoloskih sika. Podjimo od automobila pa do naucnih tehnika, instrumenata i masina. Ali su ih pobjednicke sile kastrirale poslije izgubljenih ratova. Zato Njemacka ne izgleda tako jaka kao sto jeste. Ja ih inace ne volim ali treba biti posten i reci istinu.

Boro Manjaca

15.08.2012. 13:21

@ništa dok nemac ne napravi - Zoran je izgleda zaboravio da su amerikanci prihvatili i dali utociste za sve strucnjake iz Hitlerove vladavine i nisu ih pobili kao sto se to desilo sa onima koji su ostali u svojim drzavama. Ameri su to tako radili i pre i rade i sada. Imas para i sponzora mozes doci u SAD kad hoces. Inace nema vize.

Detroid

14.08.2012. 22:52

O kakvom je popisu rijec ,zivim u USA a citam vecernje , pa me iznenadjuje ova informacija o popisu u Americi.Da neko nije , omakao sa ovom vjescu.

dragan cvetkovic

14.08.2012. 22:56

Pa samo u Libertvilu u Cikagu ima 600.000 nasih ljudi ali oni se ocigledno ne osecaju vise kao nasi-(

Boro Manjaca

15.08.2012. 13:18

@dragan cvetkovic - Bas tako dragane. ko se iz Srbije brine za srbe u americi? Nitko? Ode po neki vodja stranke isprica narodu bajke pokupi lovu i kad se vrati u Srbiju radi suprotno onom sto je tamo govorio i obecavao. Srbi u USA zele da se Srbija zove srpskom drzavom a politicari u Srbiji su posle 1945 hteli sve samo ne Srbiju kao drzavu srpskog naroda. Sada su stari srbi pomrli a mladima nije bas da jure da ih matica prizna za svoje. Marko postaje Mak a Stevan je i kod nas presao na Stivena i tako dalje.

Milutin

14.08.2012. 23:28

Kada se odlucivalo kojim jezikom da se goviri u SAD, u parlamentu SAD za koji glas pobedio je engleski nad nemackim. Nije to cudo jer je mnogo ljudi doslo iz Austro-ugarske i mnogi ne znaju, tacno, svoje poreklo. A treba pogledati i americka prezimena!

Milos Nedic-Beograd

15.08.2012. 03:13

Da li je vama poznato da su naj brojniji Nemci upravo zato sto u Nemackoj (tada) nije bilo slobode za "druge" religije.To su u stvari "pilgrami" prvi naseljenici a danas su to Amishi,koji je najveci broj u Pennsylvania, i Ohio drzavi.Ti ljudi zive totalno bez elektricne energije i bez "pomocnih" olaksavajucih sredstava(vozila, el.aparata, &).U Chikagu ima veliki broj nasih -ali Jugoslovena tj-Srba,Bosnjaka ,Hrvata , bas kao i u Detroidu, St.Louisu,Atlanta .

pera

15.08.2012. 11:30

@Milos Nedic-Beograd - Nema više "naši"...osvesti se Srbine, dosta je bilo jugoslovenstva i jugonostalgije!

Gaga

15.08.2012. 15:24

@Milos Nedic-Beograd - Pero, istina je -- ako pogledaš popis iz 2009, 355 000 ljudi se izjasnilo kao Jugosloveni. Ako ovde nema jugonostalgije, u SAD je itekako ima...

bobinac

16.08.2012. 04:48

@Milos Nedic-Beograd - Jugosloveni postoje, postojali su i prije drzave koja je nazvana Jugoslavija a postoje i sad kada te drzave izbrisana sa politicke mape svjeta.Svi vi koji se izjasnjavate ovako ili onako imate zajednicki korjen,slovenski.Svi smo smjesteni na jugu kontinenta a iz toga proizlazi naziv juznisloveni .Juznisloveni koji su se podijelili po vjerskoj i plemenskoj osnovi i sve nas to kosta veoma veoma mnogo.

Angela

15.08.2012. 11:11

Do 2050 u Americi ce beli ljudi biti u manjini! Pa verovatno i manje amera nemackog porekla.Ovo je preneseno iz njihovih novina, gde se ne navode zvanicni podatci od US Census Biro,koji je vrsio popis stanovnostva. Tako da to nisu verodostojni podatci, i ne treba obracati paznju, u njihove novine nisam sigurna ni u vremensku prognozu! Sto se tice Srba u Americi, niko se ne stidi svoga porekla, to su cvrsti Srbi,bolji nego u zemlji. Popis nije dobro organizovan od Ambasade i Konzulata u SAD,

Nesa

15.08.2012. 12:35

Ovo je jedna velika Budalastina , jer najblaze receno, narod koji zivi u SAD nema pojma ni o cemu, mozak je organ kojim se najmanje sluze. Evo i konkretnog primera. Irska je nekada pre velike gladi imala oko 4 miliona Stanovnika. Polovina, znaci 2 miliona se pokupilo i otislo u SAD. Danas u Irskoj takodje ima oko 4 miliona Iraca a u SAD 34,7 MILIONA !!!! Ovi u Irskoj se udvostrucili a oni u SAD Presisali Zeceve ?!?!? Budalastina.

Zika

15.08.2012. 20:06

@Nesa - Sa Nesom se slazem 100%. Ovakve glupe podatke nikad vidio. Glupo da ne treba komentarisati.

Ralph

15.08.2012. 13:23

Internet je raj za budale. Tačno je da postoje mnoge paušalne ocene i dezinformacije ali je čudo sa koliko samouverenosti i demagogije se mnogi usuđuju da daju svoje ocene. Gospodo, izgledaćete da ste pametni ako budete ćutali, ne moraju svi da vide koliko vam je plitak um. Iako izgledate da ste razboriti i da vas niko ne može prevariti, pokazujete da ste žrtve nacionalističkog, subjektivnog duha i samim tim laki za manipulacije.

franklin

16.08.2012. 05:47

Dragane Cvetkovicu bolje ti je pametno cutati nego glupo komentarisati.Kazes da u Libertyvillu ima 600 000 Srba.Neki dan sam prosao kroz taj gradic i na tabli pise 20000 stanovnika.Jedino ako svaki stanovnik na ledjima nosi 30 Srba onda si u pravu.

Angela

16.08.2012. 11:28

@ franklin: ali nije Ruzvelt! Na tabli pise: 22.000 ali i godina 2005! Ali Libertvil je takoreci deo Cikaga u kome ima mnogo Srba, kaze se drugi Beograd. Mozda je D.Cvetkovic mislio tako. Drzava Ilinois ima mnogo naseg naroda.

Panter

27.11.2014. 15:40

Kakva Američka Nacija,to su gluposti,od kuda njima Nacija,to je skup naroda sa koca i konopca koji je iz razno raznih razloga u to vreme otišao tamo ili prisilno odvedeni, razbojnici,ubice,prevaranti itd.kakva nacija i sada se busaju nekom nacijom pa vidise po njima njihova vrednost ravna nuli.