Australijanka najbogatija žena na svetu

D. SAVIĆ

09. 07. 2012. u 22:50

Vlasnica rudnika u Australiji Đina Rajnhart proglašena za najbogatiju ženu na svetu

BRITANSKA kraljica poslovični je simbol bogatstva, ali kruna najimućnije žene sveta ipak krasi, globalno malo poznatu, Australijanku Đinu Rajnhart. Poznatu krilaticu da su dijamanti najbolji ženski prijatelji ova 58-godišnjakinja pretočila je u tvrdnju da „lepota leži u rudi gvožđa“. U suštini, za Rajnhartovu razlike nema, jer njena strast i imetak leže upravo u rudnicima ove dragocene rude.

Njen otac Lang Henkok, polovinom prošlog veka je otkrio najveće svetske rezerve gvozdene rude u Australiji i Rajnhartova je od najbogatija Australijanke sa 30 milijardi dolara „unapređena“ u najimućniju ženu sveta. „Sisi grup“ procenjuje da će se uz njeno ime uskoro vezivati i svih 100 milijardi dolara imetka.

Rajnhartova sebe, ipak, smatra samostvorenom kraljicom biznisa koja tvrdi da je uzdigla porodičnu kompaniju posle smrti oca, pre dve decenije. Uzlet Kine i njene potražnje za mineralima išle su joj naruku i ova žena je postala još jedan simbol „seobe“ svetskog bogatstva sa zapada na istok.

MOĆ IZ SENKE STRATEGIJU širenja moći iz senke, Rajnhartova je napustila pre dve godine, kada je premijer Kevin Rad nameravao da poveća porez na superprofite rudarskom sektoru. Milijarderka se pridružila protestima pod geslom „giljotina za porez“. Nekoliko nedelja kasnije Rad je „svrgnut“, a njegova naslednica Džulija Gilard je obznanila odustajanje od ovog poreza.

U Australiji, ona je koliko moćna, prema pisanju britanskog Bi-Bi-Sija, toliko i kontroverzna. Iako se ne šepuri imetkom, kupujući jahte ili luksuznu robu, ona uz interes za rudarstvo pokazuje veliko zanimanje za medije. Ima udeo u Kanalu 10, jednom od tri najveće komercijalne TV mreže u Australiji.

Ujedno je i najveći akcionar u drugoj najvećoj australijskoj novinskoj grupi „Ferfaks medija“, pa se priča da joj je cilj ne toliko profit u medijskoj sferi koliko uspostavljanje kontrole i širenja njenih desničarskih uverenja.

Njena strast prema poslu i želja za potpunom kontrolom firme izražena je u radnom režimu od 24 časa, sedam dana u nedelji, bez sentimentalnosti koje se odnose i na njenu najužu porodicu, uključujući njeno četvoro dece.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

Fenix

10.07.2012. 01:06

Ova zena nema milosti ni za koga.Kada je trazila da zaposli jeftine Kineze , narod se pobunio.Ona je pocela da preti da ce svoj biznis preneti u drugu drzavu.Inace ne samo da nije sentimentalna sa svojom decom , ona cak sa njima i ne govori.Deca nemaju nista od njenog bogastva pa su trazili da bar placa za cuvanje unucica od kidnapera.Ni to nije htela da plati.Deca su veoma ogorcena majkom.

Am

10.07.2012. 04:17

Veoma je ne-popularna i ne vole je bas puno ovde u Australiji, a ja je me mogu smisliti, ne sto je bogata nego sto je skrta I Sa sopstvenom djecom se ganja po sudovima za lovu I slicno, uz to I ruzna...ITD

alex miles

10.07.2012. 07:37

Ma ajde Savic. Batali se bede. Nemas pojma o cemu drobis. A sa druge strane, koga to uopste interesuje u Srbiji.Trla baba lan, da ........................