U Atini zapaljeno desetak zgrada, povređene 54 osobe

Tanjug

12. 02. 2012. u 18:49

Najmanje deset zgrada u centru Atine zapaljeno tokom protesta, povređene 54 osobe. Parlament ipak usvojio paket novih mera

ATINA - Najmanje deset zgrada u centru Atine zapaljeno je u nedelju veče tokom masovnih protesta zbog novih mera štednje o kojima upravo raspravlja grčki parlament. TV snimci prikazuju jednu trospratnicu koja je potpuno zahvaćena plamenom dok vatrogasci nastoje da ugase požar, prenosi AP. Grčka agencija ANA javila je da su povređene 54 osobe i da je zapaljeno više zgrada. Nemiri su se proširili i na Solun. Agencije prenose da su u Atini i Solunu desetine radnji opljačkane. Policija je privela 37 izgrednika.

Među zapaljenim zgradama su jedna banka, bioskop, prodavnica mobilnih telefona i kafeterija, saopštila je vatrogasna služba. Za sada nema informacija o tome da li se neko nalazio u zapaljenim zgradama.

PAPADEMOS APELUJE NA MIR GRČKI premijer Lukas Papademos je apelovao na mir i osudio nasilje nakon što su 54 osobe povređene tokom demonstracija ispred grčkog parlamenta. Papademos je, govoreći u parlamentu, istakao da takvom nasilju i vandalizmu nema mesta u demokratiji i da ono neće biti tolerisano, prenosi AP. On je dodao da će poslanici preuzeti svoju odgovornost. Papademos je rekao da Grčka ne može da dozvoli sebi luksuz da u ključnim trenucima ima ovakve proteste.

Desetine specijalaca formiralo je kordone da bi sprečili demonstrante da izvrše juriš na zgradu parlamenta. Povređeno je nekoliko demonstranata i policajaca, a privedeno je i više učesnika protesta, saopštile su vlasti.

Sukobi su izbili nakon što je više od 100.000 demonstranata marširalo prema parlamentu da bi izrazili protest protiv drastičnih mera štednje, navodi AP.

Veliki broj demonstranata i dalje je na trgu Sintagma u centru Atine ispred grčkog parlamenta, dok je vlada upozorila da bi odbacivanje novih mera štednje značilo da bi Grci morali da podnesu "nezamislivo teže" žrtve.

Demonstranti su bacali bombe ručne izrade, a policija je uzvratila suzavcem i šok bombama, prenose grčki mediji.

"Suzavac je dopro i u prostorije parlamenta", požalio se levičarski poslanik Panajotis Lafazanis.

USVOJEN PAKET MERA GRČKI parlament usvojio je u nedelju veče paket mera štednje kako bi osigurao novu tranšu međunarodne pomoći za sprečavanje bankrota zemlje, javlja Rojters.

Mnogi Grci veruju da je njihov standard već u ogromnom padu i da bi nove mere štednje, koje uključuju smanjenje minimalnih primanja za 22 odsto, samo još povećale njihove nedaće.

"Što je mnogo, mnogo je", izjavio je Manolis Glezos (89), jedan od najčuvenijih grčkih levičara koji je poznat po tome što je 1941. sa Akropolja krišom skinuo nacističku zastavu, podižući moral okupirane Atine.

Glezos, koji je među učesnicima protesta u centru Atine, smatra da će nove mere doneti uništenje koje neće proći.

Demonstranti su zapalili i nekoliko kafića i bioskopa u centru grada, kao i jednu banku, prenosi Rojters.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (53)

aleks

12.02.2012. 19:57

E,tako to bude kada se dele 13,14 plate,pa isplata hiljadama umrlih,pa komotan zivot,pa dobra kola,pa sve dzaba- na kredit....a sad kuku lele...i mi smo blizu...

Pjotr Cibukov

12.02.2012. 23:34

@aleks - I mi smo blizu? Gde su nama 13. i 14 plata, gde su dobra kola, gde nam je komotan zivot (?!), gde nam je sve dzaba... Te duple plate za godisnji odmor i Bozic u Evropi su izdejstvovali sindikati (ciji se celnici nisu priklanjali partijama) a da Grcka ne moze da zivi vec od samog turizma, maslina, vina, sira, taksista i naplate oddstete od Britanskog muzeja, u to ne moze niko da me ubedi.

MidnighT

12.02.2012. 23:47

@aleks - Obican grcki gradjanin nema 4 automibla,jahtu i slicno prema toma za ovo stanje u drzavi iskljucivo su krivi korumpirani politicar koji su trosili pare namenjene narodu a sada kada treba da se vrati naravno da nece oni nego narod da vraca,srecom braca grci nisu kao mi nemi i bore se za svoja prava i nedozvoljavaju da im dostojanstvo koje im je jedino preostalo otmu baknarski lopoovi,korumpirani politicari i slicno,ovako bi trebalo i kod nas ali mi cutimo pa nije ni cudo kako nam je...

Marina

13.02.2012. 00:05

@aleks - Blizu čega, života ti? :) Pa nama da smanje minimalne zarade za 22 odsto, svejedno je. Ionako s tim ne mogu ni računi da se plate. Zato nama ne smanjuju ništa, samo povećavaju cene i akcize. Znaju poso a ne ko ovi Grci.

dzordz

13.02.2012. 09:15

@aleks - znaci, ovo mu dodje kao generalna proba za neke sledece proteste u beogradu?

Boba

12.02.2012. 23:35

Mislim da treba da podržimo grčki narod da ostane jedinstven i sačuva samostalnost pa i ekonomsku.Ako bude plaćao dugove plaćaće procentualno od BDP ali će moći da kreira socijalnu politiku i uz inflaciju pokriva državne službe.I diktatura i naconalna socijalna politika sve je bolje od gubljenja vremena.Ponos i zdrav razum su na strani Grčke.Istorija pamti i veće probleme ali malo takvih veličina kao što su Grčka i grci.Nisu sami u ideji spasa nacionalne države.Boba s.s.

Boro Beograd

13.02.2012. 00:08

Samo izlaz iz EURO sistema i proglasenja bakrota spasava grke. Tako ce otpisati dug i okrenuti se vlastitom ekonomskom razvoju koji nije tako mali. Oni imaju ono sto svi iz EU traze. Dobro i cisto more te dobru klimu.

Bankar

13.02.2012. 13:01

@Boro Beograd - Potpisi sta hoces ali ces meni vratiti moje pare. Ha ha ha hvala ti covjece pravo si me nasmijao. Molim te otdji na banku podigni kredit pa dodji za pola godine pa se proglasi propalim. Bas me interesuje sta ce ti reci :)ko je Grckoj posudio taj ce da vratiti svoje pare budi siguran.

kondor

13.02.2012. 01:34

Alo bre Aleksa , verovatno si ti delio isplate umrlima u Grckoj kada to pises i znas. Mislis da Srbiju ocekuje bolje ako postane clanica EU i nato pakta. Grci su bar imali sto deliti sve ove godine , a sto cemo ja i ti bedo moja.

TS

13.02.2012. 01:52

Pa 13 i 14 plata ostaju smanjuje se 20% na mesecnu zaradu. Naravno da im i to smeta jel znaju kako da se bore za sebe! A ti Srbijo samo iz prikrajka kritikuj a na delu se ne pokazuj pusti da ti otmu i ovo malo dostojanstva sto ti je ostalo, ako je i ostalo...

markeri

13.02.2012. 01:52

Kako vas nije sramota za komentare.Kako zive Nemci,losije ili bolje od Grka?Ovo je bolesna fasisticka idologija.Da Srbin ima vise ponosa,ne bi umirao od gladi i vukao se kao pacov po ulicama,vec bi uzeo ono sto su mu prethodne vlastu ukrale.Braco Srbi ili podizite moral ili potpisujte ropstvo

SR

13.02.2012. 15:48

@Mk - Nisi upravu Milane Makedonci mrze Grcku ko sto Srbija ne voli Hrvatsku.Komsijska ljubav,kad komsiluk gori mi se radjemo.

era

13.02.2012. 08:22

grci u slozan i solidaran narod neznam sta bi nama ovi nasi trebalo jos da urade da i mi iyadjemo na ulice

sale 1971

13.02.2012. 15:51

@dule - Necemo da se cesljamo ali cemo da se cesemo i tamo gde nas ne svrbi ako udjemo u tu propalu zajednicu.

Logistika

13.02.2012. 09:17

Kakav je ovo svet kada uvek posteni narod, onaj sto posteno radi i zaradjuje, sto kraj sa krajem radi da bi prezivio, mora da placa za taj lopovluk te manjine. Mogu dati bankama milione da ne bi propale, a kada treba narodu e onda stednja. ..

DRZIVAGO

13.02.2012. 10:23

Grci još imaju ponosa i bore se protiv EU, protiv kolonijalizma. Mi smo šonje, dupelisci, robovi. Nemamo više nikakav ponos i pristajemo da nas gaze zarad Eura.

Pedja

13.02.2012. 12:47

@DRZIVAGO - Grcka je u EU od 2001.godine,a demonstracije su pocele prosle godine,sta ti to govori?

Pedja

13.02.2012. 15:53

@DRZIVAGO - @Michko hahahahahahahahahahahahahahahaah EU nije postojala doticne godine,EU je osnovana 1992 :) Ali i ja sam se lose izrazio,mislio sam na clanicu grcke kao EMU - evropske monetarne zone.

istina

13.02.2012. 11:03

Isto kao kod nas,vlast je u sluzbi EU,a narod kaze ne EU!Ljudi malo zalozili vatricu da se ugreju,hladno je!

Pedja

13.02.2012. 12:46

@istina - A sto taj narod nije rekao ne u EU pre 10god kada su zaradjivali 500e,a trosili 1500e?

istina

13.02.2012. 13:01

@istina - Zato sto su oni tada bili skolarci i nisu se pitali za nista!Sta je kod nas bilo pre 10 godina

sale 1971

13.02.2012. 15:48

@istina - Zato sto su mislili da je evropska zajednica jedna lepa bajka a ispali su naivni i glupi. Da ne bi i ti tako zeleo da zivis? Da uzimas kredite koje ne mozes da vracas?

Pedja

13.02.2012. 15:55

@istina - A mislis da ih sada i da se sada pitaju za nesto??Zive na monetarnoj infuziji,isto kao i mi.Paljenje nece resiti nista,ako hoce napolje,moraju da pocnu da rade,isto kao i mi.Obrazovanje je put do uspeha,a Unija nece ni biti potrebna kad se sami dogovorimo sta zelimo od sebe,a dok svako vodu tera svojoj vodenici nece biti ni vode ni zivota.

sale 1971

13.02.2012. 18:04

@istina - Sad je kasno da ih iko pita bilo sta. Ni rad im nece sad pomoci, u tolikim su dugovima da ce jedino moci da proglase bankrot a to je verovatno sledeci korak.A njihov nacin" izrazavanja" nezadovoljstva uopste necu da komentarisem. Samo ne zelim da i moji praunuci vracaju dugove zbog propale evropske politike i jedne vladajuce garniture. Slazem se da dogovor kucu gradi i zato bi ova vlast trebalo da pita i narod u vezi '' evropske bajke''.

Bre Bre

13.02.2012. 13:31

Grčka i sa ovim merama štednje će biti u daleko boljem položaju nego Srbija. Nama još niko nije rekao da smo zreli za bankrot. Održava se Srbija na aparatima zvanim MMF i ostali Krediti. Bez toga bi potpuno se urušili. Jer ovde nit se šta radi nit se proizvodi već 20 godina. Potpuno smo zavisni kao i ostale države u okruženju koje su se uzalud radovale da su konačno nezavisne. Sve je to samo ne nezavisnost. Svaka greška se skupo plaća.

Javni dug

13.02.2012. 16:29

@Idler - Tako ce biti u Srbiji bez radikalne promene u politickoj strukturi za jedno desetak godina tako u Hurvatskoj za jedno 5 godina!

sale 1971

13.02.2012. 15:45

Nadam se da su se ljudi koji po svaku cenu hoce u evropu bar malo zapitali posle ovoga sto se desava Grckoj!!!! Gde to zurite za ime boga? Pa jel vidite sat im je, ta ista evropa u koju trcite, uradila! Ljudi urazumite se dok nije kasno! Nikad ne bi trebalo da udjemo u takvu zajednicu!

Pedja

13.02.2012. 16:03

@sale 1971 - A sta im je to Unija uradila??Mislim,osim sto im 30godina upumpava novac da bi ziveli bolje nego sto jesu?Sto ne izadju?Mnogo su tu veci igraci nego sto mislis,a i situacija je mnogo komplikovanija...samo se nadam da necemo i mi postati nekome zanimljivi,jer ovi prostori su bure baruta.

sale 1971

13.02.2012. 17:54

@sale 1971 - Osim sto im 30 godina upumpava novac???Prijatelju iz te unije njima vise nema izlaska, nego bi mi trebalo da izvucemo pouku iz njihove greske a ne da srljamo u tu uniju. To je sve sto sam mislio da kazem. Stekao sam utisak da bi ti vrlo rado glasao za ulazak u uniju, mozda gresim i u tom slucaju izvini. Ako nas uopste ova " nasa" vlada bude pitala za misljenje, mislim na narod.

Pedja

13.02.2012. 18:20

@sale 1971 - Uci u Uniju u nasem trenutnom stanju je glupo i naivno.Unija moze doneti dosta toga dobrog,ali na nekom visem stupnju razvoja (ali svejedno ispod proseka Unije,jer biti visi od proseka i uci u prosek nema smisla,zar ne?) U ovom slucaju sam samo hteo reci da nije Unija kriva sto je Grcka prezaduzena.Daleko od toga da branim Uniju,itekako je ona nesavrsena i iz trenutne nase pozicije ulazak u istu ne bi doneo nista posebno dobro,sta vise,mogao bi i da nam skodi.

Mrčo sa Golije planine...odozgore se bolje vidi...

13.02.2012. 15:45

Što pale ovi nesrećnici imovinu?

suzi

13.02.2012. 19:02

@Mrčo sa Golije planine...odozgore se bolje vidi... - nije mi jasno kakva su nam braca grci, nasi predci su bili stacionirani na Krf a tamo zive ljudi razliciti od grka, ljudi koji zele otcepljenje od grka, a grke smatraju za ljudski otpad, dana snji grci nemaju bas nikakve veze sa starim grcima, cak i ne govore isti jezik, to su neka arapska plemena naseljena na podrucje danasnje grcke, amerikanci grcke emigrante u 19 vek administralirale kao crnu rasu

MarijaBg

21.02.2012. 00:16

@Mrčo sa Golije planine...odozgore se bolje vidi... - Gluplji komentar u zivotu nisam procitala. Totalni idiotluk.

&anarhist

15.02.2012. 11:21

A bre slozili se u istom misljenju komunisti ineonacisti pa se Grci brane.

&anarhist

15.02.2012. 11:42

Nemackoj treba 1200tona grckog zlata da bi se EU odrzala.Grci cuvaju svojezlato za svoju drahmu,i dajem im pravo.Bolje vrabac u ruci nego golub na grani.