Prikrivaju se iza spiska nepodobnih
19. 03. 2018. u 10:43
Reagovanja na prozivanje pojedinaca i organizacija iz Srpske označenih kao opasnost za BiH. Galijašević: Pretnja su im oni koji nikada nikoga nisu napali
Parlamentarna komisija BiH
NAKON što je portal Indeks.ba objavio spisak organizacija i pojedinaca koji su okarakterisani kao pretnja po bezbednost BiH, a koji je napravilo Ministarstvo bezbednosti BiH na osnovu podataka prikupljenih u poslednja dva meseca, stigla su i brojna reagovanja onih koji su se našli na spisku jer smatraju da je spisak obmana javnosti, pogotovo u delu gde se navode pojedinci i organizacije iz Srpske!
Između ostalih na spisku opasnih po bezbednost BiH, koji je dostavljen Komisiji za bezbednost Parlamenta BiH, nalaze se i imena Dževada Galijaševića, eksperta za borbu protiv terorizma, Predraga Ćeranića, dekana Fakulteta za bezbednost u Banjaluci, Miroslava Lazanskog. Na spisku su i organizacija Ravnogorski pokret, vojvoda Slavko Aleksić, ruski Moto-klub "Noćni vukovi", udruženja "RS - Čast otadžbine" iz Beograda, "Veterani Republike Srpske".
PROČITAJTE JOŠ: U BiH negiraju da je ova zemlja utočište za terorizam
Dževad Galijašević, stručnjak za bezbednost, izjavio je za "Novosti", da organizacije u Srpskoj za koje Ministarstvo bezbednosti BiH i resorni ministar Dragan Mektić smatraju da su pretnja po bezbednost BiH nikada u svom delovanju nikoga nisu ubile i da su bezbednosne strukture na nivou BiH najveća pretnja po bezbednost građana.
- Izveštaj o bezbednosnim pretnjama po BiH očito je da su pisali bolesni ljudi. Govori se o organizacijama u RS, a istovremeno se na konsolidovanoj listi SB UN nalazi pet organizacija iz BiH povezanih sa terorističkim napadom u SAD 11. septembra, ubistvima u svetu, pranjem novca zbog finansiranja terorizma, a svi znamo i koliki problemi u BiH su vehabijske komune i paradžemati - rekao je Galijašević i upitao da li u bezbednosnim institucijama BiH znaju šta je pojam terorizma i terorističkih organizacija?
Predrag Ćeranić, dekan Fakulteta za bezbednost, kaže da se ne može smatrati pouzdanim to što je jedan od portala objavio informaciju o bezbednosnim pretnjama po BiH, jer je reč o dokumentu koji je pod oznakom tajnosti i dostavljen je zajedničkoj komisiji za odbranu i bezbednost BiH.
- Ukoliko je ovo i tačno, postavlja se pitanje zar ima veće bezbednosne pretnje po BiH od Mektića - upitao je Ćeranić.
On je podsetio da se protiv Mektića vodi više istraga u Tužilaštvu BiH povodom učešća u ratu, i da je podneto i nekoliko tužbi.
- Mektić me neće ućutkati, niti Dževada Galijaševića i Miroslava Lazanskog, jer ukazujemo na bezbednosne pretnje kojima su izložene RS i BiH - zaključio je Ćeranić.
Kada se govori o FBiH, u informaciji Ministarstva bezbednosti su i braća Nermin i Armin Ćulum iz Sanskog Mosta, koji su na čelu SK "UT". Dvojica braće na čelu su i bajkerske organizacije "Junajted tribjuns". Na spisku opasnih je i udruženje građana "Askeri". Tu je i klub iz Cazina "Crna munja", za koji je navedeno da imaju vojnu i policijsku obuku. Bezbednosna pretnja po BiH je i udruženje "Zelene beretke".
INFORMACIJE
MINISTAR bezbednosti BiH Dragan Mektić izjavio je da niko nema pristup poverljivim informacijama koje su pod oznakom tajnosti. On nije želeo da komentariše pisanje portala Indeks.ba, dodajući da niko ne može da se pozove na informacije pod oznakom tajnosti kojima nema pristup.
- Držim se zakona. Ko postupi protivno, čini krivično delo - poručio je Mektić.