Radnici odlučni da odbrane LJubiju

S. MIŠLjENOVIĆ

11. 05. 2017. u 07:32

Danas u Banjaluci mirna protestna šetnja zaposlenih u "Arselor mitalu" protiv odluke Vlade RS. Upozorenje Vladi da odustane od prodajte akcija rudnika Izraelcima

Радници одлучни да одбране Љубију

Foto Srpska kafe

RADNICI "Arselor Mitala" iz Prijedora, njih oko 500, danas će u Banjaluci održati protestnu šetnju, jer se ne slažu sa Odlukom Vlade RS o prodaji 64,9 posto akcija Rudnika gvozdene rude "Ljubija", firmi "Izraeli investment grup". Šetnja će započeti na Trgu Krajine, a završiće se u Parku Mladen Stojanović kod zgrade Vlade RS. U Banjaluku će radnici, kako kažu, doći u radnim odelima i sa zaštitnim šlemovima. Kod zgrade Vlade pročitaće pismo sa svojim zahtevima, koje će onda uručiti predsedniku Narodne skupštine RS Nedeljku Čubriloviću, kaže za "Novosti" Milanko Stojnić, predsednik Sindikalne organizacije "Arselor Mitala".

- Ovo je prvi mirni protest koji organizujemo. Sada je na Vladi da povuče svoju odluku, jer mi, koji radimo za "Arselor Mital" već 12 godina i gde smo maksimalno ispoštovani u svakom pogledu, smatramo da je prodaja neproverenoj firmi iz Izraela prevara i da se od toga mora odustati - kaže Stojnić.

On dodaje da radnici predlažu Vladi RS da ne prodaje svoj deo akcija u RŽR "Ljubija", već da ostanu u vlasništvu zajedno sa "Arselor Mitalom" i to u odnosu 51 odsto "Arselor Mital", a 49 odsto Vlada RS. Predlažu i da dva člana Upravnog odbora ubuduće budu iz Vlade RS, ili iz opozicije, i da kontrolišu rad preduzeća, pojasnio je Stojnić.

Prema njegovim rečima, protesna šetnja u Banjaluci je samo početak borbe radnika "Arselor Mitala" protiv odluke Vlade RS i neće birati sredstva da spreče prodaju.

- Upozoravamo Vladu da povuče odluku i da tako radi u korist radnika, a ne protiv njih. Ukoliko Vlada odbije naše zahteve, slede rigorozne mere. Isteraćemo i 20 kamiona dampera teških po 80 tona na puteve i ima da blokiramo celu Banjaluku. Pored dampera, imamo i mehanizaciju da blokiramo šta god hoćemo. Ovde se radi o 1.000 radnika i članova njihovih porodica. Od "Arselor Mitala" živi veliki deo Prijedora koji ima preko 100.000 stanovnika. Igra Vlade oko ove firme je sramota i ružna poruka za sve potencijalne investitotore, ali i one poput "Arselor Mitala" koji su na ovom tržištu već 12 godina - kaže Stojnić.

ODLAGANjE SEDNICA Narodne skupštine RS na kojoj bi trebalo da se razmatra odluka Vlade o prodaji svog dela RŽR "Ljubija" firmi iz Izraela, započela je 10. maja, ali je već saopšteno da će pomenuta tačka doći na dnevni red tek u nastavku sednice za sedam dana

Iz Vlade RS je poručeno da neće odustati od prodaje svog dela "Ljubije" firmi iz Izraela i da će o svemu poslednju reč dati poslanici u NSRS.

Ipak, borba za 42 glasa, koliko iznosi većina u Narodnoj skupštini za sada ne postoji i vladajuća koalicija koju čine SNSD-DNS-SP je "pukla" na podršci Vladi, jer DNS ne želi da podrži ovu odluku i bez njihovih pet poslanika vladajuća većina nema dovoljan "broj ruku". SNSD zato, umesto DNS, očekuje podršku pet poslanika "Domovine", koju čine tri poslanika SDA, jedan SBB i jedan HSP. Međutim, i ovu podršku je već odbacio od strane Ramiz Salkić, potpredsednika RS i potpredsednika SDA, koji je izjavio da je interes Bošnjaka i Hrvata u Srpskoj da se sve poslovne aktivnosti sprovode u skladu sa zakonom i uz poštovanje osnovnih civilizacijskih vrednosti.

Salkić je naveo da u ovom trenutku nije realno očekivati da poslanici Koalicije "Domovina" podrže bilo koju odluku Vlade Republike Srpske, posebno ne prodaju Rudnika gvozdene rude "Ljubija".

On je dodao da razlozi za takav stav "leže u diskriminatorskoj politici Vlade Republike Srpske i predsednika, koju sprovode prema Bošnjacima i Hrvatima u Republici Srpskoj".


"KUPOVINA" POSLANIKA

POŠTO je DNS odbio da da podršku Vladi, u SNSD su odlučili, kako je potvrđeno "Novostima" iz više izvora, da pređu na lobiranje ili kupovinu poslanika, bili u vlasti, ili opoziciji, kako bi obezbedili dovoljan broj glasova da odluka Vlade RS o prodaaji dela akcija "Ljubije" Izraelcima prođe.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije